Багряні ягоди калини, золотисті плоди обліпихи, червоні кетяги глоду, терпкий і синюватий терен… Ними можна не лише милуватися, а й лікуватися. Ці дарунки осені ніби створені природою для того, щоб збагатити наш організм корисними речовинами перед зимою. Цілющі властивості перелічених ягід з давніх-давен використовують для зміцнення імунітету. Плоди сушать, пересипають цукром, варять із них компоти, морси, готують варення.
“Пізні ягоди справді містять дуже багато вітамінів і мікроелементів. Але, лікуючи одні хвороби, можуть спровокувати інші. Тож треба не лише знати міру, а й особливості свого організму”, – застерігає читачів “Пошти” відомий фітотерапевт Борис Скачко.
Калина
Чим корисна
Гіркуваті ягоди калини містять велику кількість вітаміну С (зміцнює імунітет і бореться з передчасним старінням), а також вітаміну Р, потрібного для того, щоб організм повністю засвоїв аскорбінову кислоту.
Плоди ці треба зібрати ще до морозів, щоб вони не втратили корисних властивостей. Калина добре зберігається у кетягах, не псується. Із неї готують варення, рівномірно пересипаючи ягоди цукром.
Зі слів фітотерапевта, калиновий сік використовують при маткових та інших кровотечах, бо він має здатність згущувати кров, крім того, є джерелом вітамінів С і К. А ще посилює секреторну функцію шлунка та пришвидшує роботу печінки. Кетяг калини, підвішений біля робочого місця, покращить працездатність мозку і настрій.
Кому протипоказана
“Не раджу споживати ягоди калини тим, що мають проблеми із серцем та артеріальним тиском (через те, що калина згущує кров, він може підвищитися). Не варто лікуватися нею і при ішемічній хворобі серця, вегето-судинній дистонії. Для покращення роботи шлунка треба три дні пити калиновий чай (одна чайна ложечка калини), але не довше, бо якщо є хронічні гастроентерологічні недуги, їх треба лікувати системно. В такому випадку калина більше навантажить печінку, аніж допоможе шлунку”, – каже Борис Скачко. – Що стосується печінки, то калина, звісно, стимулює її роботу, але тоді цей орган всмоктує як корисні, так і шкідливі речовини в пришвидшеному режимі, через що більше “зношується”. Тому якщо ви неправильно харчуєтеся чи живете в екологічно забрудненому середовищі, навантажувати таким чином печінку не треба”.
Протипоказана калина й тим, що мають хворі нирки, бо порушує їх видільну функцію, провокує сечокам’яну хворобу і подагру. В жодному разі не можна вдаватися до поширеного народного методу лікування застуди чи грипу – пити калиновий чай при високій температурі, бо саме температура, як запевняє Борис Скачко, є головним індикатором стану здоров’я і природним антибіотиком, тож знижувати її не слід. Не рекомендується споживати ягоди калини, пити з них чай вагітним і дітям, бо, до прикладу, в жінок при надії може виникнути токсикоз, а в дітей печінка щойно формується, тож таке навантаження на неї також не є корисним.
Глід
Чим корисний
Плоди глоду зазвичай сушать або їдять свіжими, варять із них компот. Ягоди ці містять вітаміни А, К, С і Е, групи В, а також біологічно активні речовини – сапоніни, флавоноїди, крохмаль, фруктозу, ефірні олії, органічні кислоти, холін, сорбіт, пектин. Спектр корисної дії глоду дуже широкий – має протизапальну, антимікробну, судинорозширювальну дію, легкий сечогінний ефект, а ще протипухлинні й кардіостимулювальні властивості.
Завдяки спазмолітичній дії глід знижує артеріальний тиск, тож корисний гіпертонікам. Ще одна речовина – пектин – очищає кров від важких металів, радіонуклідів, виводить холестерин, шлаки і токсини. Ягоди глоду можна споживати як заспокійливий засіб. Допоможуть вони й вагітним, які потерпають від токсикозу, що супроводжується підвищеним тиском.
Кому протипоказаний
Обмежити споживання ягід глоду треба гіпотонікам і тим, у кого неконтрольовані перепади тиску.
Обліпиха
Чим кориснаНайкраще їсти свіжі ягоди або готувати з них варення, пересипаючи цукром. У такому вигляді обліпиха зберігається довше – до двох місяців. Ці золотисті плоди містять вітаміни С, А, K, P, PP, E і групи В, а ще каротин, ненасичені жирні кислоти, магній, залізо, марганець, сірку, алюміній, бор, кремній, титан і фолієву кислоту. Особливо цінним є вітамін Е, необхідний при статевому дозріванні. При його нестачі розвивається непліддя, виникає загроза переривання вагітності, знижується потенція, лібідо.
“Ягоди обліпихи покращують роботу травної системи, тому їх споживання буде помічним при зниженій секреторній функції шлунка”, – веде далі фітотерапевт. Із кісточок обліпихи чавлять олію, теж багату на вітаміни, зокрема А і Е, та мікроелементи. Згадані вітаміни покращують зір, імунітет, роботу статевих органів, запобігають розвиток онкологічних процесів і атеросклерозу. Обліпихова олія лікує деякі захворювання шкіри і добре гоїть опіки.
Якщо при гастриті та виразці шлунка сік із ягід обліпихи протипоказаний, то обліпихова олія такі стани, навпаки, нормалізує. Через те, що покращує відтік жовчі, помічна при жовчнокам’яній хворобі (вистачить однієї чайної ложки на день).
Кому протипоказана
Пити сік із обліпихи чи олію треба великими ковтками або через соломку, бо кислоти, що містяться в ній, руйнують зубну емаль і провокують карієс.
Ягоди та олія з обліпихи корисні усім, в тому числі вагітним і дітям, але тим, у кого діагностували хронічний гастрит чи гастродуоденіт, захоплюватися ними не варто.
Терен
Чим кориснийТерен збирають (а потім сушать), як правило, вже після морозів, аби не втратив терпкого смаку. Із ягід роблять варення і наливку. Споживати ці плоди Борис Скачко радить при діареї та харчовому отруєнні, але тільки як “швидку допомогу”! Бо якщо є хронічні хвороби шлунка, то речовини, що містяться в ягодах терну, гальмують перистальтику кишківника, не покращуючи роботи травної системи. Крім того, терен позбавляє від нудоти і блювання, болю в шлунку та кишківнику, нейтралізує токсини.
Кому протипоказаний
Тим, що мають хронічний панкреатит, нестачу ферментів для перетравлювання їжі, ці ягоди тільки нашкодять, особливо підшлунковій залозі. За допомоги плодів терну можна різко збити температуру, тому, як і калину, використовувати їх з цією метою не варто. Протипоказаний терен і при гастриті, атрофії шлунка й запаленні нирок.