Борис Скачко,
фітотерапевт:
– Шипшина може усувати прояви сезонного авітамінозу, підвищувати тонус організму та справді містить вітамін С. Але тут головне знати міру. Бо шипшина – це північна і “жорстка” для нашого організму рослина саме через підвищений вміст вітамінів. При передозуванні може спричиняти крихкість судин і кровотечі. Особливо обережними треба бути гіпертонікам, бо шипшина підвищує артеріальний тиск!
Крім того, вітамін С у великих дозах може викликати сечокам’яну хворобу і утворення каменів у нирках, незважаючи на те, що відвар шипшини рекомендують хворим для виведення зайвої рідини з організму. Як жовчогінний засіб відвар шипшини має слабкі властивості (хоча екстракт шипшини міститься у жовчогінному медичному засобі, проте не є основною діючою речовиною). Тим, у кого підвищена кислотність шлунка чи гастрит, відвар шипшини протипоказаний, тому що вона порушує кислотність шлункового соку.
Відвар шипшини можна пити, але він буде помічним тільки впродовж десяти хвилин з моменту приготування, а ще він вимиває кальцій із зубів. Вагітним не раджу його споживати, бо вітамін С, якого дуже багато в ягодах, занадто активно стимулює обмін речовин, і плід не отримує потрібну кількість корисних. Дітям його можна пити лише за потреби – у невеличких дозах раз чи два рази на тиждень для підвищення тонусу організму. Тим, у кого знижена секреція шлункового соку, раджу також готувати його для покращення процесу травлення. У трав’яному зборі відвар можна пити не частіше двох разів на тиждень.