Білі коренеплоди: і користь, і шкода

Селера, пастернак і петрушка володіють різними властивостями, тому їх можна їсти не всім. “Пошта” запитала дієтолога, при яких хворобах їх варто споживати, а при яких вони протипоказані

У дієтології  ці рослини відомі як білі корені. “Селера, пастернак і петрушка цінні тим, що містять різні групи вітамінів, мінералів, а особливо ефірних олій, що робить їх не лише пікантними складниками, а й корисними для здоров’я коренеплодами. Їх властивості схожі, проте дещо відрізняються”, – каже голова Асоціації дієтологів Львівщини Зоряна Завада.

Пастернак

Чим корисний

Корінь пастернаку за зовнішнім виглядом нагадує моркву, але на відміну від неї має білий колір. Відрізняється солодкуватим, дещо пряним смаком і приємним стійким ароматом. Свіжим або сушеним його додають до супів або до салатів. З молодих коренеплодів готують пюре, тушкують з овочами, запікають, консервують, роблять соуси. Листя пастернаку – чудова пряна приправа, яка вдало доповнює страви з риби, м’яса і овочів. Свіжу зелень, як і корінь, також додають до різних салатів.
Зі слів дієтолога, корінь пастернаку багатий на легкозасвоювані вуглеводи і клітковину. До його складу входить більша частина вітамінів групи В, а також вітаміни С, К, А і РР, мінерали – залізо, натрій, фосфор, кальцій, калій, цинк і магній.
Завдяки цій рослині можна позбутися болю, спричиненого кольками у нирках, печінці та шлунку. Пастернак, як і селера, допомагає вивести камені, зміцнює імунітет.
Відвар із пастернаку – чудовий тонізувальний засіб, який допомагає відновитися після важкої хвороби і використовується при кашлі. Проте настій із коренів має сечогінний ефект.
Регулярне споживання пастернаку запобігає розвиток хвороб серця, знижує рівень цукру і “поганого” холестерину в крові. Цей коренеплід корисний астматикам, гіпертонікам і тим, що мають астенію, проблеми з печінкою і нирками. Протизапальні властивості пастернаку підходять для лікування вірусних недуг. Крім того, він покращує роботу травної системи і добре очищає організм від токсинів.
Корисний пастернак і вагітним, бо не дає розвиватися анемії, остеопорозу, запобігає набряки, а також вроджені дефекти у немовлят.
Сік пастернаку покращує потенцію, загальний тонус, мозкову діяльність, роботу серця і судин. Втирання відвару із сушеного листя в шкіру голови пришвидшує ріст волосся.

Кому протипоказаний

Дотик до плодів або листя пастернаку може призвести до опіків. Особливо обережними з цим мають бути люди зі світлою та чутливою шкірою.

Селера 

Чим корисна 

Останнім часом селеру все частіше можна знайти у переписі найнезвичніших салатів, навіть коктейлів для схуднення. І недарма, адже це дуже цінна рослина. Найкориснішими частинами її вважають стебло і корінь. Насіння селери містить олію, яку застосовують у парфумерії та фармацевтиці.
Зі слів Зоряни Завади, селера нормалізує сон, не викликаючи при цьому звикання, як лікарські препарати (до речі, більшість снодійних містять саме екстракт селери). Для нормалізації сну достатньо впродовж дня з’їсти кілька невеликих порцій салату із селерою або ж подрібнити корінь (вагою приблизно 200 грамів), заправити його маслом і з’їсти замість вечері (солити такий салат не потрібно). Завдяки специфічному смаку селери більшість страв, до складу яких вона входить, не потребують солі. 
А ще цей коренеплід є слабким антидепресантом. Тим, що регулярно споживають селеру, не загрожують нервові зриви і розлади. Селера захищає від стресів і перевтоми, сприяє концентрації уваги і пам’яті.
У стеблі селери міститься оптимальна кількість заліза і магнію, що дозволяє сповільнити розвиток онкологічних процесів. Лікарі радять щодня їсти її діабетикам – це допомагає ефективно і безпечно знижувати рівень цукру в крові. А велика кількість вітаміну С, який також міститься в стеблі, зміцнює імунітет. 
У корені, листках і стеблах є вітаміни Е, К, А і групи В, а також ефірні олії, нікотинова кислота (вітамін РР) та амінокислоти. Селера стимулює апетит і активізує виділення шлункового соку, що своєю чергою покращує процес травлення. Тонізувальні властивості селери допомагають відновити зір. Щоденне споживання столової ложки соку сприяє швидкому підвищенню опірності організму до вірусних недуг.
Крім того, селера відома як афродизіак, що впливає на сильну стать – підвищує потенцію і покращує роботу підшлункової залози.
Цей коренеплід усуває набряки і добре чистить нирки. Звичайно, він менш корисний, аніж сік брусниці, що благотворно впливає на сечовидільну систему, але ефективно розчиняє камені при нирковокам’яній хворобі, а також запобігає їх утворення. Селера виводить із організму зайву вологу, що допомагає зменшити вагу і поліпшити обмін речовин. Разом із зайвою рідиною виводяться з організму продукти розпаду, в результаті чого нормалізується тиск. 
Споживати селеру потрібно тільки у свіжому вигляді, бо при термічній обробці вона втрачає майже всі корисні властивості! Вона низькокалорійна: містить усього 16 кілокалорій на 100 грамів. 
До складу селери входить і дієтична клітковина, тому її можна їсти стільки, скільки душа забажає.

Кому протипоказана

Зі слів дієтолога, корінь селери небажано споживати тим, що мають проблеми з роботою шлунково-кишкового тракту, особливо при гастриті з підвищеною кислотністю, виразковій хворобі шлунка (сік селери, навпаки, стимулює роботу шлунка і кишківника), а також тим, що потерпають від варикозу й тромбофлебіту, загострення хвороб сечостатевої системи, людям, ослабленим після тривалої хвороби. Не рекомендується їсти селеру й жінкам у період лактації. 
Сік зі стебла селери заборонений при будь-яких недугах, що викликають підвищену проникність стінок судин, кропив’янці, малярії, епілепсії, хворобах щитоподібної залози і печінки, різних захворюваннях шкіри.

Петрушка

Чим корисна

Петрушка може рости на городі до настання осінніх холодів, тож маємо нагоду довго насолоджуватися її смаком і отримувати велику кількість вітамінів. У кореневому сорті корисні листя та корені, а в листовому – тільки листя. Крім того, петрушка має дуже високу харчову цінність і багатий вітамінний склад. 
Зі слів дієтолога, містить цілий комплекс вітамінів групи В, А, С, Р і К.
Внаслідок її регулярного споживання організм насичується такими корисними мікроелементами, як цинк, кальцій, магній, фосфор, калій, залізо. Завдяки цьому зміцнюються кістки, нормалізується робота нервової системи, організм отримує достатню кількість кисню, усувається ризик виникнення захворювань зубів, зокрема карієсу. 
“Петрушка цінна тим, що в ній міститься селен, який дозволяє провести природну профілактику онкологічних недуг”, – каже Зоряна Завада. Дуже корисно з'їдати кілька галузок петрушки після того, як ви скуштували страву зі смаженого м'яса. 
Зелень петрушки контролює процес вироблення глюкози в крові завдяки ферменту інуліну (не плутати з інсуліном!), який особливо корисний діабетикам. Крім того, петрушка добре очищає печінку і нирки, поліпшує перистальтику кишківника. При захворюваннях шлунково-кишкового тракту корисно вживати свіжу зелень петрушки (хоча б по одній галузці щодня). Особливо корисна вона при гастриті, зниженому рівні кислотності та відсутності апетиту.
Петрушка має унікальну здатність регулювати роботу щитоподібної залози, відновлює діяльність надниркових залоз, нормалізує рівень цукру в крові. А ще її радять їсти тим, що мають серцеві недуги. Сік петрушки є корисним напоєм із великою кількістю вітамінів та мікроелементів.
Свіжа петрушка – джерело фолієвої кислоти. Її радять споживати жінкам та чоловікам, які планують зачати дитину, але в спадковій лінії яких спостерігаються відхилення у хромосомному наборі.

Кому протипоказана

Петрушка протипоказана вагітним, особливо в першому триместрі, і тим жінкам, які годують немовлят материнським молоком. Оскільки вона володіє ще й сечогінним ефектом, надмірне її споживання може спровокувати викидень, а через високий вміст ефірних олій завдати шкоди дитині через материнське молоко.

Салат із кольрабі та з кореня петрушки

Складники: куряче філе, банка консервованої кукурудзи, головка кольрабі, 200 г твердого сиру, корінь петрушки, пучок зеленої петрушки, два солодкі перці, два зубці часнику, цибулина, 3 ст. ложки оливкової олії, сіль і перець до смаку.

Приготування: 
Куряче філе з кількома горошинами чорного перцю, лавровим листком і цибулиною варіть 50 хвилин у невеликій кількості води. Витягніть курятину з рідини і вистудіть. Поріжте варене м’ясо на невеликі шматочки. Помийте і обберіть корінь петрушки та натріть його на тертці з маленькими вічками. Кольрабі також обберіть і натріть на тертці з великими вічками.
З консервованої кукурудзи злийте рідину і змішайте її з петрушкою та кольрабі. На тертці з великими вічками натріть сир і додайте до салату (на бажання кольрабі і сир можна не натирати, а порізати на тонку соломку). 
Солодкий  перець помийте, виберіть насіння, перегородки і також накрайте  на соломку. Зелень петрушки промийте, дрібно посічіть і разом із перцем та курятиною додайте до салату.  Часник обберіть, дрібно посічіть та всипте до інших складників. Влийте оливкової олії,  посоліть-поперчіть до смаку і ретельно вимішайте салат.

Рис із селерою та шпинатом

Складники: 300 г рису басматі, 200 г свіжого шпинату (можна взяти попередньо розморожений), невеликий корінь селери, 2-3 ст. ложки оливкової олії, кілька галузок чебрецю, сіль і перець до смаку.
Приготування: 
Поставте велику каструлю на вогонь. Засипте у неї рис і залийте його 600 мл окропу. Посоліть, накрийте покришкою і готуйте 15 хвилин.
Корінь селери обберіть і наріжте на кубики (1 на 1 см).
Велику керамічну каструлю поставте на невеликий вогонь, влийте до неї оливкової олії, покладіть селеру, посоліть, поперчіть і вкиньте кілька галузок чебрецю. Перемішайте, збільште вогонь і додайте трохи окропу (з водою селера приготується швидше). Тримайте на вогні 5 хвилин, після цього додайте шпинату і тушкуйте ще кілька хвилин. 
Зніміть овочі з вогню, додайте до них рису і ретельно вимішайте.

Крем-суп із селери

Складники: два кореня селери (середнього розміру), велика цибулина, 150 мл білого сухого вина, 600 мл курячого бульйону, 500 мл вершків (15-20% жирності), кілька пер зеленої цибулі, 2-3 ст. ложки олії, сіль і перець до смаку.

Приготування:
Селеру помийте, обберіть і поріжте на невеличкі кубики. Цибулю обберіть від лушпиння і наріжте так само на кубики. 
На пательню влийте олії, добре розігрійте і на невеликому вогні обсмажуйте у ній селеру доти, доки вона не стане м’якою (10-15 хвилин). Тоді додайте цибулі і готуйте ще 10 хвилин.
Тепер у пательню влийте вина і випаруйте його повністю (залишки невипареного вина можуть надати супу кислого присмаку, який геть не потрібен!) 
Перекладіть селеру з цибулею у невеликий банячок і влийте до нього 500 мл курячого бульйону та 400 мл вершків. Дайте супу закипіти і збийте блендером на однорідний стан. Додайте решту вершків і бульйону та прогрівайте на малесенькому вогні 10 хвилин, не даючи супу закипіти. Посоліть і поперчіть до смаку і подавайте страву, присипавши дрібно посіченою зеленою цибулею.

Запечена селера з пастернаком і яблуками

Складники: середній корінь селери, 500 г пастернаку, два червоні яблука, 1 ст. ложка оливкової олії, кілька галузок розмарину, 1-1,5 ч. ложки солі.
Приготування:
Духовку розігрійте до 220 градусів. 
Селеру і пастернак помийте, обберіть і наріжте на тонкі смужки. Приправте оливковою олією, перемішайте і викладіть на деко, встелене пергаментним папером. 
Так само накрайте яблука і додайте їх до коренеплодів.
Поставте у духовку і запікайте 20 хвилин. 
Листя розмарину вимішайте із сіллю та дрібно посічіть, а ще краще розітріть у ступці. Посипте цією сумішшю овочі, вимішайте і запікайте ще 20 хвилин.

Куряче філе із пастернаком

Складники: 300 г курячого філе, два корені пастернаку, одна велика цибулина, зелене яблуко, середня морквина, 300 мл курячого бульйону, 150 мл води, 3 ч. ложки оливкової олії, 1 ч. ложка яблучного оцту, галузка розмарину, сіль і перець до смаку.

Приготування:
Пастернак, моркву і цибулю обберіть та поріжте на невеликі кубики. Яблуко накрайте дрібно.  Влийте у каструлю олії, всипте до неї подрібнених пастернаку, моркви, цибулі, яблука і листочки розмарину. Пасеруйте суміш 8-10 хвилин, приправивши сіллю і перцем. Додайте до суміші води і бульйону, доведіть до кипіння і тримайте на середньому вогні ще 10 хвилин, час до часу помішуючи.
Влийте до овочів оцту і збийте блендером на пюре.
Куряче філе наріжте на кубики (приблизно 3 на 2 см). 
На дно чистої каструлі влийте  чайну ложку оливкової олії, викладіть туди шматочки курятини й готуйте, часто помішуючи, 4-6 хвилин, аби м’ясо підрум’янилося.
Підсмажену курятину залийте раніше приготовленим пюре і, добре вимішавши, готуйте на середньому вогні ще 2-4 хвилини, пильнуючи, щоб страва не пригоріла.

Пюре з пастернаку

Складники: корінь пастернаку, морквина (завбільшки, як пастернак), 20 г масла, 1 ч. ложка меду, сіль до смаку.

Приготування:
Пастернак і моркву помийте, обберіть і накрайте на невеликі шматочки. У пастернаку обов’язково виріжте внутрішній стержень. 
Покладіть коренеплоди в каструлю з водою і варіть приблизно 20 хвилин, до готовності овочів. Злийте воду.
Додайте до овочів масла і розімніть товкачиком, яким робите пюре з картоплі. Додайте солі та меду і добре вимішайте. Подавайте як гарнір.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4538 / 1.69MB / SQL:{query_count}