Вітаміни в драже і капсулах – не панацея!

Штучні вітаміни можна вживати лише у окремих випадках, а відомі антиоксиданти діють тільки в природному вітамінному комплексі

фото: pharmprice.kz
Почуваєтеся втомленими і виснаженими? Навколишній світ став сірим, а ваше ставлення до нього песимістичним? Чому б не попити вітамінів? Це ж так просто: купити в аптеці упаковання драже чи капсул – і оздоровитися. Якби ж то було все так просто!
Останні дослідження науковців засвідчують, що надмірний вплив штучних вітамінів на організм може не лише бути неефективним, а й шкідливим. Ми часто ігноруємо той факт, що до штучних вітамінів потрібно ставитися, як до медикаментів – вживати лише за призначенням лікаря. Адже самому неможливо визначити, яких точно вітамінів бракує нашому організму, а яких цілком достатньо.
На жаль, щораз частіше штучні вітаміни купують для профілактики, щоб не застудитися, протидіяти вірусу, передчасно не постаріти, підтримати роботу серця. Але ігнорують при цьому раціональне харчування!
Звичайно, штучні вітаміни мають право на існування, понад те – в деяких випадках просто необхідні. Наприклад, під час загострення важких форм алергії, коли не можна їсти більшість фруктів, пити молока, споживати рибу. Або якщо є важка хвороба, післяопераційний стан, результатом чого став низьким гемоглобін. У таких випадках за стан здоров’я відповідає лікар, який підбирає необхідні вітаміни за результатами аналізів чи відповідними показаннями. Якщо такий курс проводити зрідка (раз, максимум два рази на рік) упродовж семи – чотирнадцяти днів, то  штучні вітаміни не завдадуть шкоди здоров’ю!
Коли ми споживаємо їжу, багату на вітаміни, то засвоюємо цілі вітамінні комплекси, які називаються біофлавоноїдами
Відомо, що антиоксиданти допомагають боротися з вільними радикалами. Коли їх виробництво поставили на промислову основу, серед лікарів виникла тенденція призначати їх пацієнтам. Вважалося, що профілактика штучними антиоксидантами допомагає протистояти різним хворобам і що вони запросто можуть замінити натуральні, які містяться в рослинній їжі. 
Ситуація змінилася 1994 року, коли у Фінляндії провели дослідження, наскільки штучні антиоксиданти захищають від онкологічних недуг, пише ilady.in.ua. Протягом шести років групі хворих – чоловіків-курців у віці 49 і більше років – прописували штучні вітаміни Е і бета-каротин. Була й контрольна група хворих, яка цих препаратів не заживала. Очікували, що перша група хворітиме менше, а виявилось навпаки: у першій групі рівень захворюваності зріс аж на 18% порівняно з контрольною. У хворих, які отримували вітамін Е, смертність від раку легенів була така ж, як у контрольній групі. 
Ви будете здивовані, але штучний вітамін С також запідозрили в шкоді та неефективності! Тривалий час вважалося, що він абсолютно нешкідливий, а його надлишок виводиться із сечею. В 2000-ому опублікували результат експерименту, проведеного професором Дуаером в університеті Південної Каліфорнії. Упродовж вісімнадцяти місяців 573 добровольці (здорові чоловіки і жінки) заживали по 500 міліграмів штучного вітаміну С на день. Після експерименту у них виявили… звуження шийних кровоносних судин. Швидкість звуження була в три з половиною рази більша, ніж у тих, кому цього вітаміну не давали. 
Штучні вітаміни мають право на існування, понад те – в деяких випадках просто необхідні
Чому ж вітаміни, які містяться в натуральних продуктах, убезпечують організм від хвороб, а синтетичні можуть їм тільки сприяти? Виявляється, коли ми споживаємо їжу, багату на вітаміни, то засвоюємо цілі вітамінні комплекси, які називаються біофлавоноїдами. Штучно синтезувати й відтворити ці комплексні сполуки не може жодне промислове підприємство. Це ж стосується й вітамі­ну Е, який по-справжньому діє лише в своєму комплексі. А бета-каротин, який також випускають у штучному вигляді, в натуральних продуктах “працює” із альфа-каротином, що, як дослідили вчені, знижує ризик захворювань дихальної системи у десять разів.
Велика кількість досліджень і наукових праць, в яких пояснюється вплив штучних вітамінів на організм, щораз більше підтверджують їх безкорисність. Брак знань сприяє тому, що людство все більше “в’яне”, а здорових людей меншає. Насправді здоровий спосіб життя і збалансоване якісне харчування може виключити потребу придбання додаткових штучних вітамінів і покращити життєдіяльність людського організму. 
Ярина Романишин, дитячий імунолог:
– Перед тим як “призначати” собі вітаміни, варто проконсультуватися з лікарем. Якщо є прояви якихось симптомів, треба визначити, чи це не сигнал якогось захворювання, а не вирішувати, що це просто нестача вітамінів. Дефіцит вітамінів має свої прояви. Наприклад, якщо не вистачає вітаміну В12, може розвинутися анемія. Якщо лікар визначить, що захворювання спричинене нестачею якихось вітамінів, то може дати рекомендації щодо заживання їх штучних аналогів. Важливо проаналізувати й те, що входить у раціон хворого. Можливо, краще, аби він одержував необхідні вітаміни з продуктів харчування. Неконтрольоване заживання вітамінів – проблема для України, бо наші люди зазвичай купують будь-які ліки, порадившись лише з аптекарем, і активно займаються самолікуванням.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4328 / 1.58MB / SQL:{query_count}