Тетяна Жируха, дерматовенеролог:
– Оперізувальний лишай, або герпес – це інфекція рецидивного типу, спричинена вірусом вітряної віспи. Простіше кажучи, запалення нерва. Найчастіше може виникати при різкому переохолодженні, зміні клімату, ослабленому імунітеті, через перетяг.
Місцями ураження, як правило, є міжреберні проміжки, але може бути запалення будь-якого нерва: трійчастого – на обличчі, променевого – вздовж руки та інших. Уздовж нерва з’являється висип, як при звичайному (лабіальному) герпесі. В перші дні його може й не бути, але відчувається біль, що може імітувати серцевий, печінковий чи інших органів, який триває тиждень. А потім за кілька днів з’являється висип. Із цими симптомами треба обов’язково звернутися до лікаря!
Лікують оперізувальний лишай як невралгію. Є група противірусних препаратів: внутрішньо – пігулки, зовнішньо – група ацикловірів, вальтровірів, валацикловірів. Тривалість перебігу індивідуальна. В дітей – до тижня часу. Що старша людина, то важче її організм бореться з цим вірусом, особливо після 50 років. Для людей похилого віку він небезпечний постгерпетичними невралгіями. Висипу в них може й не бути, але при зміні погоди, атмосферного тиску, різких рухах може боліти у тому місці, де був оперізувальний лишай. Важкий перебіг захворювання спостерігається й при ВІЛ-статусі. За кордоном під час лікування оперізувального лишаю обов’язково беруть аналіз на наявність СНІДу і перевіряють пацієнта на онкозахворювання. Бо якщо часто з’являється оперізувальний лишай в одному місці, то він є передвісником онкології того органу, який найближче. Для людей похилого віку він небезпечний тим, що при ураженні зорового нерва може виникнути сліпота, а слухового – глухота, але це дуже рідкісні випадки.