Поліомієліт: а ваші діти щеплені?!

“Пошта” з’ясувала, чи варто панікувати через спалах цієї вірусної інфекції на Закарпатті, хто перебуває в групі ризику та чи є в Україні достатня кількість вакцини проти поліомієліту

Випадки захворювання дітей на поліоміє­літ на Закарпатті спричинили паніку в нашому місті та області. Батьки, малюки яких через різні обставини не були вакциновані, а отже, не захищені від цієї недуги, забили тривогу, бо ж Закарпатська область сусідує з Львівською. 
Днями лабораторія, сертифікована Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ), підтвердила, що інфекція, яка уразила двох дітей на Закарпатті, справді була спричинена саме поліовірусом cVDPV, який, відповідно до міжнародних медико-санітарних правил, прирівнюється до спалаху поліомієліту, повідомляє прес-служба Міністерства охорони здоров’я України. На момент виявлення паралічу одній дитині виповнилося чотири роки, другій – десять місяців. Обидві не мають щеплення проти поліомієліту. 
Наскільки небезпечним є поліомієліт, чи можуть ним заразитися навіть щеплені дорослі та діти, чи є в Україні вакцина проти цієї недуги, пояснили заступник міністра охорони здоров’я Ігор Перегінець і голова представництва ВООЗ в Україні Доріт Ніцан Калускі. А педіатр-імунолог Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медичного центру, національний тренер з вакцинації Людмила Бобер розповіла “Пошті” про терміни доставки вакцини в нашу область. 

Фахівці ВООЗ б’ють на сполох

Небезпека зараження поліовірусом таки існує, проте захворіти можуть не всі. “Циркуляція цього вірусу ставить під загрозу всіх нещеплених дітей в Україні. У зв’язку з чим наполягаємо на посиленні епідеміологічного нагляду по всій території України, взятті додаткових проб у всіх, хто контактував з дітьми на Закарпатті. Було прийняте рішення про створення оперативного штабу з реагування та протидії поширенню захворювання, куди запрошені представники міжнародних організацій ВООЗ і ЮНІСЕФ”, – йдеться у повідомленні МОЗу.
Доки вакцини на Львівщині ще нема, медики  радять виконувати їх прості рекомендації, адже поліомієліт – це хвороба брудних рук
“Спалах поліомієліту у Закарпатській області викликаний циркулюючим вакциноспорідненим вірусом першого типу. Хоча діти живуть у різних місцях, у виявленого збудника встановлена генетична подібність вірусу в цих двох випадках, що підтверджує активну циркуляцію поліомієліту на цій території. Відповідно до визначення ВООЗ, це трактується як спалах поліомієліту!” – заявив Ігор Перегінець.
Занепокоєні цими двома випадками захворювання й фахівці ВООЗ. Вони кажуть, що ситуація вкрай серйозна. “Важливо розуміти, що ми бачимо тільки верхівку айсберга. За цими двома, у яких виявлений вірус поліомієліту, стоїть більше двохсот дітей, які переносять вірус безсимптомно, у легкій формі, і від кожного з них цей вірус передаватиметься далі”, – застерігає Доріт Ніцан Калускі.

Загроза існує для тих, хто пропускав щеплення

Інформація про небезпечний вірус поліомієліту шокувала передовсім ужгородських санепідеміологів та інфекціоністів. Виявляється, цього року в Закарпатській області зареєстровано 12 випадків захворювання дітей на гострий в’ялий параліч. І аби остаточно переконатися, що це не поліомієліт, аналізи скеровують у центральну лабораторію Українського центру з контролю та моніторингу захворювання МОЗу, лабораторію Всесвітньої організації охорони здоров’я і до російського Інституту поліомієліту та вірусних енцефалітів ім. М.П. Чумакова.
Діти, у яких фахівці ВООЗ за наданими закарпатськими медиками аналізами підтвердили поліомієліт, потрапили до місцевих лікарень із симптомами гострого в’ялого паралічу наприкінці червня – на початку липня (Рахівський і Тячівський райони). Основною причиною спалаху поліомієліту, на думку закарпатських медиків, є те що ці діти не були щеплені в одному випадку через відмову батьків, у іншому – через постійні медичні протипоказання. 

фото: diasporanews.com
“Щеплені діти не можуть захворіти на поліомієліт. Але вони є носіями вірусу поліомієліту, адже їх щепили вакциною з ослабленим вірусом поліомієліту. Загроза існує для тих, хто пропускав щеплення з тих чи тих причин”, – розповідає “Пошті” Людмила Бобер.
Дорослим поліовірус не страшний. До групи ризику входять ті, що не мають щеплення. Як приклад, та ж ситуація на Закарпатті. Тут вакцинація на критично низькому рівні. Головний інфекціоніст Закарпаття Михайло Поляк оприлюднив статистику: кількість щеплених дітей близька до критичного рівня – усього 14 відсотків від потреби!

На Львівщині вакцини будуть наступного тижня

У профільному відомстві запевняють, що випадки циркуляції вірусу поліоміє­літу, похідного від вакцинного штаму, є рідкісними, однак очікуваними в країні з великою кількістю невакцинованих дітей.
“Рівень охоплення вакцинацією дітей проти цієї недуги в Україні вкрай низький: за минулий рік щепили тільки 49 відсотків, а за перше півріччя цього року – 14,1 відсотка малюків. Вакцина для проведення імунізації дітей в Україні вже є!” – наголосили в міністерстві і пообіцяли, що найближчим часом необхідну кількість доз вакцини привезуть в усі регіони України.
Дорослим поліовірус не страшний. До групи ризику входять ті, що не мають щеплення
З вакциною нам допоміг уряд Канади, який за підтримки дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) закупив 3,7 мільйона доз для українських дітей. Перша партія – 1,5 мільйона доз – вже надійшла в Україну, друга має надійти найближчим часом.
Що стосується Львівщини, то тут ситуація з вакциною не є критичною. “Вакцини будуть уже наступного тижня. Спочатку дітей вакцинуватимуть так званою “вбитою” вакциною, наступні рази – з ослабленим штамом вірусу. Сама вакцина  дуже якісна, французького виробництва. А доки вакцини в області ще нема, раджу слухати педіатрів і виконувати їх прості рекомендації, адже поліомієліт – це хвороба брудних рук”, – пояснила Людмила Бобер.
Звісно, тепер і на Закарпатті чимало батьків, чиї діти не були вакциновані проти поліомієліту, повели малюків до кабінету щеплень – далася взнаки паніка… Але чому вони не реагували на заклики ВООЗ, які звучали в минулі роки, коли ця організація попереджала про небезпеку спалаху поліомієліту, а масово відмовлялися від щеплень?!
Згідно з повідомленням МОЗ України, із 7 вересня почалася кампанія з додаткової імунізації малюків. Дітей від народження до шести років вакцинуватимуть проти поліомієліту безкоштовно! На бажання щепитися можуть і дорослі.

Перші симптоми захворювання:

• підвищення температури тіла;
• біль голови,
• біль у горлі,
• нежить,
• блювота і діарея;
• біль у кінцівках;
• неможливість стати на ноги;
• підвищена пітливість.

“Вірус може передаватися через брудні руки, іграшки, інфіковану воду та їжу”

Уляна Федоряченко, головний спеціаліст епідеміологічного відділу ГУ ДСЕС у Львівській області, – про те, як уникнути зараження

– Випадки циркуляції поліовірусу дуже рідкісні, проте очікувані в країнах з великим прошарком невакцинованих. За період з 2009 по 2013 роки випадки циркуляції поліовірусу зареєстрували у Афганістані, Камеруні, Чаді, Кенії, Нігерії, Пакистані, Сомалі, Ємені. Україна є однією з 13 країн, які мають високий ризик виникнення спалаху поліомієліту. До цього переліку входять: Ємен, Центральноафриканська Республіка, Уганда, Сирія, Ліван, Йорданія, Південний Судан, Судан, Ірак, Малі, Джибуті та Еритрея.
Поліомієліт – це гостре інфекційне захворювання вірусної етіології, яке виникає внаслідок інфікування одним з трьох типів вірусів поліомієліту. 
У понад 90 відсотків інфікованих осіб інфекція ця безсимптомна, у 4-8 відсотків має абортивну форму без рухових порушень. Абортивна форма поліомієліту може проявлятися у вигляді гострої респіраторної інфекції, гострої кишкової інфекції, у одного відсотка хворих розвивається серозний менінгіт. І лише у одної – десяти осіб з кожної тисячі сприйнятливих до захворювання (0,1-1,0%) розвивається паралітична форма хвороби.
– Скажіть, будь ласка, як можна заразитися вірусом поліомієліту?
– Джерелом інфекції є хворі на паралітичні й непаралітичні форми поліомієліту особи або вірусоносії. Передача збудника поліомієліту відбувається від людини до людини. Основний механізм передачі вірусу – фекально-оральний. Вірус може передаватися через брудні руки, іграшки, інфіковану воду та їжу. Його переносниками є й мухи. Варто пам’ятати, що вірус цей може тривалий час зберігатися у навколишньому середовищі: до 3-4 місяців у воді, до 6 місяців з фекаліями в ґрунті. Також можлива передача вірусу повітряно-крапельним шляхом. Крім того, заразними при поліомієліті є виділення з верхніх дихальних шляхів та випорожнення.
– Як довго є заразним хворий на поліомієліт?
– З верхніх дихальних шляхів вірус виділяється тільки в гострому, препаралітичному періоді, з випорожненнями – триваліший час. Найбільш інтенсивне виділення вірусу від хворого відбувається в перші два тижні нездужання, але може тривати й до 4-6 тижнів від початку захворювання.    
– Як уникнути зараження?
– На контактних осіб накладається карантин строком на 21 день з моменту ізоляції хворого. За ними організується нагляд педіатра (щоденно) та невролога (одноразово, у випадку необхідності). 
При загрозі виникнення поліомієліту в країні всім дітям у віці до п’яти років, що не були щеплені або щеплені з порушенням графіка, проводять термінову вакцинацію живою поліомієлітною вакциною. Аби не заразитися, потрібно додержувати кількох порад: часто мити руки з милом; провітрювати приміщення кілька разів на день і здійснювати вологе прибирання;  пити тільки кип’ячену або спеціально призначену для пиття воду; ретельно мити овочі та фрукти.
– Як запобігти поширення інфекції в дитячих установах?
– Під час загрози спалаху поліомієліту нових дітей до загальноосвітніх навчальних, оздоровчих та санаторно-курортних закладів не приймають! Проводять вологе прибирання приміщень не менш ніж два рази на день. Приміщення, в яких перебувають діти, повинні бути вентильовані та добре провітрені. Виключається переведення дітей із групи в групу. Малюків повинен щодня оглядати лікар чи педіатр, і при появі перших ознак захворювання госпіталізувати до інфекційного відділення.
Розмовляла
Ірина Березовська






коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4376 / 1.65MB / SQL:{query_count}