Літо залишилося позаду. Багато хто з нас уже встиг використати відпустку і знову поринув у робочі будні. Психологи стверджують, що дуже часто саме восени настає депресія. Хтось відчуває її, а хтось зовсім не зважає на сезонні зміни.
Випадки “осінньої депресії” досить поширені, тому варто з’ясувати природу цього психічного стану. Таким терміном фахівці називають нездужання організму, котре проявляється нудьгою і загальним ослабленням. Причини цього криються у зміні природних умов: сльота, сірість, вітри, дощі…
Як розповіла “Пошті” психолог Наталія Маркевич, перехід з літа в осінь тісно пов’язаний зі скороченням світлового дня. Відповідно кількість сонячного світла, яке сприймає наш організм, зменшується, що своєю чергою може викликати депресивні симптоми. Адже серотонін, або “гормон щастя”, виробляється тільки у світлий час доби.
Депресія виникає тоді, коли бракує вітаміну D через те, що ми нечасто буваємо на сонці
“Коли день холодний і похмурий, а вечір настає раніше, відсутність світла викликає у нас пригнічений настрій. Літо асоціюється в нас із відпочинком, тож його календарне завершення може призводити до суму й негативних емоцій. Адже відпочинок позаду, а попереду сірі будні”, – пояснює вона.
Хто схильний
Погіршення самопочуття час до часу відчуває кожен із нас, але це не означає, що кожної осені, коли падає дощ, в усіх змінюється настрій чи погіршується психічне здоров’я. Переважно це залежить від зовнішніх обставин, самої людини.
Найчастіше впадають у “осінню депресію” люди, схильні до самокритики й безконечного аналізу власних помилок, дуже вимогливі до себе. Поширене твердження, що схильність до депресії мають особи певних типів темпераменту.
“Все залежить від структури особистості окремої людини. Не можна казати, що меланхоліки є депресивним типом, хоча вони більш чутливі до змін. Флегматики стійкіші до стресових чинників, але в них теж може бути депресивний компонент. Не буває чистого типу темпераменту. Депресія розвивається залежно від зовнішніх обставин і життєвої ситуації. В кожному віці бувають етапи, коли завершується певний період життя, і людина розуміє, що пора змінити його спосіб, знайти новий сенс. Найчастіше це відбувається восени”, – веде далі психолог.
Найчастіше впадають у “осінню депресію” люди, схильні до самокритики й безконечного аналізу власних помилок, дуже вимогливі до себе
Діти менше реагують на календарні зміни в природі, зазвичай більше на часові. Наприклад, через перехід на зимовий час – переведення стрілок годинника на годину назад, як запевняє Наталія Маркевич, їм важко пристосуватися до нового режиму.
“Діти тонко відчувають настрій батьків і копіюють їхню поведінку. Якщо дитина бачить, що батьки нервові, менше приділяють їй часу, то реагує саме на ці зміни. І якщо дорослий ще може приховати свої емоції, то дитина реагує гостро: демонстративно привертає до себе увагу негативними, рідше позитивними діями або ж впадає у істерику”.
“Осіння депресія” таїть у собі небезпеку важчої форми депресії, позбутися якої самотужки дуже важко.
Як побороти
Якщо ти невдоволений собою, тебе щось турбує, мучить, необхідно почати змінювати щось у своєму житті. Приміром, зустрітися з приємною людиною, почитати хорошу книжку, зайнятися самоосвітою.
Боротьбу з депресією фахівці радять починати з “правильного” сну. Лягати спати потрібно швидше, ніж улітку. У темряві в нашому організмі виробляється гормон мелатонін, який покращує якість сну і відповідає за нашу здатність працювати впродовж усього наступного дня. Що більше цього гормону утворюється, то краща відновлювальна дія організму.
“Найефективніше виробляється в організмі гормон мелатонін, якщо лягти спати до опівночі”, – радить психолог. Спати потрібно в темному, провітреному приміщенні. Якщо дотримуватимемося саме такого режиму сну, зранку не прокидатимемося втомленими, з поганим настроєм.
Наступне – заняття спортом. Саме завдяки їм можна зміцнити імунітет, вивести з організму токсини, покращити обмін речовин. Виберіть спортивний напрямок, який вам цікавий. Можна піти у басейн, записатись у тренажерний зал або ж на танці. Допоможе й ранкова пробіжка, що підвищить емоційний тонус і зарядить енергією на весь день.
Не останню роль відіграє й затишна домашня атмосфера. Є такий психологічний момент – привнесення новизни в наш побут (від капітального ремонту помешкання до елементарної перестановки меблів).
Боротьбу з депресією фахівці радять починати з “правильного” сну
Оцініть свій зовнішній вигляд і змініть у ньому те, що вам не до вподоби: зачіску, колір волосся. Спробуйте оновити гардероб – це також покращить настрій, а згодом, можливо, й саме життя.
Смійтеся! Сміх подовжує життя. На пораду психолога, за можливості щовечора дивіться якусь кінокомедію. Якщо й це не допомагає, починайте шукати фахівця, який підтримає вас у важкий період.
Одне слово, шукайте у всьому позитив!