Смачні й соковиті ягідки винограду полюбляють майже всі. Загалом є понад 8000 його сортів! Їх поділяють на столові, винні та родзинкові, адже з винограду виробляють сік, оцет, вино, родзинки, які також мають цінні смакові і харчові якості. Білі, зелені, рожеві і темно-сині налиті сонцем грона виблискують на прилавках магазинів. Важко втриматись, аби їх не придбати.
Ласуйте, але в міру
Виноград – цілющий і поживний продукт. Його плоди містять органічні кислоти, мінеральні речовини (фосфор, залізо, кальцій), менше 1% складає білок, така ж кількість пектинів. Завдяки вмісту вітамінів А (каротин), В1 (тіамін, аневрин), В2 (рибофлавін), С (аскорбінова кислота) і Р (цитрин) виноград є необхідним продуктом для нашого організму.
Також він є джерелом флавоноїдів – потужних антиоксидантів, які сповільнюють процес старіння. Енергетична цінність досить висока і складає 340 кДж на 100 г, що прирівнює його до материнського молока. Важко уявити, але з’їсти кілограм винограду більш поживно, ніж кілограм картоплі. Ягідні грона входять у загальну кількість фруктів, які людині рекомендовано вживати на добу. Норма для дорослого – близько 400 г (15-20 ягід), а ось дітям головний дієтолог Львівщини Зоряна Завада рекомендує їсти винограду на 100-200 г менше.
Чим корисний
Лікарі рекомендують споживати виноград насамперед тим, хто веде активну фізичну та розумову діяльність, а також у виснажливий період реабілітації. “Виноград знімає втому та нервове напруження, – розповіла “Пошті” дієтолог. – Завдяки вітамінам виноград відновлює сили й енергію, зміцнює імунітет і захищає організм від стресу”.
Виноград корисний для серця і серцево-судинної системи загалом. Він розріджує кров і перешкоджає утворенню тромбів, нормалізує серцевий ритм
Із її слів, винограду притаманні протизапальні та муколітичні властивості, тому варто його включити в раціон хворим на бронхіти. “Сині, червоні і рожеві сорти підвищують рівень гемоглобіну, тому виноград корисний для серця і серцево-судинної системи загалом. Він розріджує кров і перешкоджає утворенню тромбів, нормалізує серцевий ритм, – зазначає Зоряна Завада. – Також виноград стимулює виділення жовчі – ось чому його рекомендують при панкреатиті і холециститі”. Має цей продукт і сечогінну дію, що сприяє виведенню солей із організму та запобігає утворення каменів у нирках. Через вміст великої кількості рослинної клітковини виноград покращує травлення та бореться із закрепами.
Корисні ці ароматні ягоди і для жіночого здоров’я: зелені сорти допомагають позбутися мігреней і запобігають утворення ракових клітин. Виноградні кісточки широко застосовують у косметології через багатий вміст у них антиоксидантів. Скраби на основі виноградних кісточок мають омолоджувальну дію – відлущують омертвілі клітини шкіри, а креми застосовують за розтяжок.
Кому протипоказаний
“Вагітним не варто вживати виноград, бо він посилює перистальтику кишківника, що дає небажані навантаження на плід. Не рекомендую його і малюкам до трьох років. Дітям старшого віку бажано його споживати менше і без шкірки”, – зазначає Зоряна Завада.
Завдяки вітамінам виноград відновлює сили й енергію, зміцнює імунітет і захищає організм від стресу
Хоча виноград посилює виділення шлункового соку, але тим, у кого є проблеми з травленням, його протипоказано вживати, бо цей продукт може викликати метеоризм і бродіння у шлунку. Тому, з її слів, не можна його поєднувати з молоком, спиртним і жирною їжею. Через великий вміст цукру виноград протипоказаний діабетикам та людям із надлишковою вагою, бо підвищує апетит. Не можна зловживати його плодами й тим, у кого регулярно підвищується тиск.
Обирайте український!
Дієтолог радить купувати вітчизняний виноград, бо привезений із-за кордону містить багато пестицидів: “Виноград з-за кордону транспортують у спеціальних контейнерах та обприскують хімічними речовинами, щоб він передчасно не зіпсувався”.
Найкраще їсти виноград свіжим, бо за теплової обробки чи замороженні він втрачає корисні властивості. Перед вживанням його треба ретельно помити, найкраще – спершу залити водою на кілька хвилин, а потім сполоснути.
Як обирати виноград

Виноград повинен бути з цілими ягідками, без гнилі. Гілочка повинна бути зеленою, а не коричневою, виноградинки – пружними, але не м’якими.
Краще зберігають свої смакові і поживні властивості плоди темних сортів, навіть за недовготривалого охолодження. Також добре зберігається виноград із не дуже щільними та злегка пухкими гронами.
Зверніть увагу й на колір. Не бійтеся ягід із темними плямами — це означає, що на кущах були відсутні хімічні речовини, а в самих ягідках міститься багато цукру.
Уважно повністю огляньте гроно, особливо “гребінь” кисті. Ця частина має мати зелений відтінок і не повинна бути повністю засохлою. Якщо “гребінь” не підходить під опис, то його зірвали давно. Така ягода встигла втратити свої поживні речовини.
Струсіть у руці гроно винограду перед покупкою, відірвіть кілька ягід і спробуйте. Якщо ягідки не обсипаються, при цьому відриваються з опором, на дотик пружні, а на смак солодкі, з легким білим нальотом (ознака свіжості), а шкірка тримається щільно — виноград хороший!
Цікаві факти

* Майже 80 тис. квадратних кілометрів на Землі засаджені виноградом. 71% врожаю використовують для виробництва вина, 27% вживають свіжих фруктів, 2% – сухофруктів. Країни-лідери з вирощування винних сортів: Іспанія (11750 кв. км), Франція (8640 кв. км), Італія (8270 кв. км).
* У єгипетській міфології бог-покровитель виноградної лози, що уособлювала достаток, багатство і веселощі, – Шаї, у грецькій — Діоніс, у римській — Бахус, або Вакх. У біблійних міфах лоза постає універсальною емблемою земних плодів, символом Землі Обітованої і знаком богообраного народу.
* Річний рівень споживання столового винограду в Україні на душу населення не сягає 1 кг, тоді як необхідна норма – 8-10 кг.
* Згадки про виноград виявили ще у вавилонському клинописі, в “Іліаді” та “Одіссеї” Гомера, а також у старогрецькій драматургії (творах Есхіла, Арістофана й інших).
* Виноградна лоза і грона увійшли в герби таких міст: Чугуїв, Ізюм, Білгород-Дністровський, Ялта, Ташкент, Тель-Авів та ін.