Дивно, але саме влітку замість того, аби зміцнити здоров’я і не хворіти холодної пори року, яка попереду, багато дітей починають хворіти. Найчастіше у них підвищується температура, надокучають нежить, кашель, проявляється кишкова інфекція і гострий тонзиліт. На думку лікарів, такі проблеми виникають з вини нас, дорослих. То дитина перегрілася на сонці, то увімкнули в помешканні кондиціонер, то дали дитині холодної води або ж купили морозива, яке вона з’їла похапцем….
Слабке місце – горло
В сім’ї Мар’яни Пилиняк двійко дітей. За літо на ангіну чотирирічна Евеліна і шестирічний Данилко хворіли вже три рази, а сама Мар’яна – двічі.
“Для нас це була мука. І якщо перший раз я розуміла, що це трапилося з моєї вини, бо в жарку погоду купила дітям морозива, то наступні рази не робила нічого, що могло спровокувати хворобу, а ангіну діти все одно мали, – розповідає жінка. – На вулиці температура плюс тридцять, а в родині до сорока”.
Такі випадки в літню пору трапляються досить часто, стверджують лікарі. У дітей, як і дорослих, виникають не лише ангіни, а й бронхіти, ларингіти, тонзиліти.
Як розповів “Пошті” головний педіатр Львова Богдан Остальський, найчастіше діти хворіють не тому, що випили занадто холодного соку чи води або з’їли морозива, а тому, що з’явився сприятливий фактор – у них знизився імунітет, і в цей момент вони підхопили вірус, який активізувався та відразу ж проявився.
“Холодні напої і морозиво в спеку провокують великий перепад температури, що дуже різко знижує імунітет. Тому моя порада така: коли надворі нетрадиційна для нас висока температура повітря, діти повинні гуляти в затінку і завжди мати головний убір. Давайте їм пити достатню кількість рідини, але не з холодильника, а кімнатної температури”, – каже він.
Стежте за чистотою
Однією з найпоширеніших проблем, що виникають улітку, є діарея. Причиною її є, як правило, споживання немитих овочів та фруктів, зараження глистами, розвиток кишкових інфекцій або отруєнь недоброякісними чи несвіжими продуктами.
“Влітку продукти, особливо молочні та м’ясні, швидко псуються, тому є особливо небезпечними для дітей, оскільки призводять до отруєння, симптомами якого є сильний біль у животі, пронос, блювання, а відтак зневоднення організму і токсикоз, – пояснює терапевт Оксана Рильська. – На відпочинку – на дачі, в селі, на природі, навіть на морі – важливо правильно вибрати питну воду, при потребі фільтрувати її та кип’ятити”.
Крім того, важливо пильнувати, аби харчування дитини відповідало віку – в літню спеку ферментативна система знижує свою активність, тож не варто зловживати жирною, гострою і пряною їжею. Треба перейти на легкостравні продукти.
Правильно використовуйте кондиціонер
Домашній кондиціонер або ж той, що в салоні автомобіля, створює додатковий комфорт у жарку днину, проте саме він може стати причиною застуди. Найбільш слабким місцем у дитини є носоглотка і вуха. Звідси – риніт, а в найскладнішому випадку – пневмонія.
“Що спекотніше на вулиці, то більше дітей до нас приводять, – розповідає отоларинголог Тетяна Роговська. – Не так страшна прохолода, що йде з кондиціонера, як різкий перепад температур між тою, що на вулиці, і тою, що в помешканні”.
На пораду лікаря, кондиціонер у приміщенні найкраще вмикати тоді, коли дитина на вулиці, або ж відрегулювати його заслінки так, щоб охолоджене повітря прямувало вздовж стелі! Також не варто виставляти температуру в приміщенні або в салоні автомобіля нижче 20 градусів. При цьому перепад температур “усередині” й “назовні” не повинен перевищувати 10 градусів.
А ще Богдан Остальський наголосив на тому, що будь-яка хвороба не терпить зволікання з лікуванням: “Аби літо не завдало клопоту батькам, а поганого самопочуття дітям, у спекотний день не давайте їм морозива, холодної води, стежте за харчуванням і змушуйте частіше мити руки. Якщо ж проблеми виникли, негайно зверніться по медичну допомогу. Не займайтеся самолікуванням!”
Що робити, аби дитина не захворіла влітку
* Дозволяйте їй купатися у природній водоймі до 10.00 та після 17.00, коли перепад температур води і повітря не дуже значний. І то під вашим наглядом.
* Додавайте до страв природні дезінфікувальні засоби – часник, цибулю, кріп, петрушку.
* Добре зміцнюють імунітет сезонні ягоди, фрукти та овочі. Не хочете, щоб дитина захворіла – давайте їй усе, що дозріває в саду і на городі.
* Не всі соки корисні влітку – щонайменше гранатового і виноградного, які провокують підвищення в’язкості крові.
* Якщо в родині хтось занедужав, всі, у тому числі й діти, повинні надягти маски, аби не заразитися.
* Якщо все ж таки не вдалося вберегти дитину від застуди, давайте їй побільше рідини – до двох літрів на день, кімнатної температури, але за умови, що серце та нирки здорові.