* Кукурудза – однорічна рослина, яка може виростати до семи метрів (на рівні двоповерхового будинку).
* Те, що ми називаємо кукурудзою, в світі називають маїсом.
* Ще з давніх часів кукурудза була основною їжею мексиканців та індіанців. Вперше цю культуру одомашнили предки сучасних мексиканців (10 тисяч років до нашої ери). Якось під час розкопок у Мехіко знайшли пилок кукурудзи, вік якої 55 тисяч років! До нас же, в Європу, насіння кукурудзи привіз Христофор Колумб.
* Кукурудзу вирощують на всіх континентах, найбільше у США. Дуже багато її у Мексиці, Бразилії, Індії та Аргентині.
* У Мексиці вирощують кукурудзу різних кольорів: жовту, білу, червону, чорну, навіть синю. Причому цю злакову культуру садять разом із гарбузами (так робили індіанці), адже вони затримують вологу в ґрунті та не дають рости бур’янам, збільшуючи таким чином урожай кукурудзи.
* В дикій природі кукурудзи немає. Вона росте тільки з насіння. Якщо качан впаде на землю, то, найімовірніше, згниє. Кукурудза потребує догляду.
* Мексиканці – абсолютні лідери споживання кукурудзи. Середньостатистичний мексиканець з’їдає майже 90 кг кукурудзи на рік, американець – 40, індієць – чотири, а ми, українці, ще менше.
* В Центральній Америці з кукурудзи роблять щось схоже на фаршировані млинці. Загортають у них різні начинки, починаючи від морепродуктів і закінчуючи шоколадом.
* У Чечні та Західній Грузії кукурудза теж має велику популярність, з неї роблять коржики і готують різноманітну випічку. Найсмачніша випічка продається в Єгипті – традиційний торт із ананасів та кукурудзи.
* У стародавній Мексиці з кукурудзи робили навіть пиво, готували його з пророслих зерен, які піддавали бродінню. Цей напій існує й досі. Незалежно від того, яка його основа (хміль або кукурудза) калорійність від цього не зменшується, але основним джерелом калорій є спирт.
* Кукурудза містить багато цукру – три з половиною відра зерен щойно зібраної здатні підсолодити вміст чотирьох сотень банок кока-коли! Але якщо качан кукурудзи полежить хоч шість годин після збору, то відразу втратить половину цукру.
Літня піца з кукурудзою та цукініСкладники:
На тісто – 480 г борошна, 280 мл води, 10 г сухих дріжджів, 1 ст. ложка меду, 1 ст. ложка олії, 1 ч. ложка солі.
На начинку – кабачок цукіні, червона цибулина, качан молодої вареної або запеченої кукурудзи, 200 г моцарели, 3 зубчики часнику, 10 листочків базиліку, оливкова олія, сіль і перець до смаку.
Приготування:
В теплу воду вкиньте меду, влийте оливкової олії та додайте дріжджів. Відставте на 10 хвилин.
Тепер додайте борошна, солі і замісіть тісто. Викладіть у велику миску, злегка змащену олією, і залиште підніматися на 1-1,5 години в теплому місці.
Тим часом для начинки обберіть і наріжте на кільця цибулю, цукіні накрайте на кружальця.
У пательні розігрійте 1-2 ст. ложки оливкової олії, викладіть туди цибулю, цукіні, витисніть 2-3 зубчики часнику (до смаку) і готуйте 5-6 хвилин на невеликому вогні, час до часу помішуючи (не треба засмажувати овочі – ви їх готуєте для того, аби кабачок трохи зм’як). Посоліть і поперчіть до смаку, вимкніть вогонь і зніміть пательню.
Духовку розігрійте до 220 градусів.
Тісто злегка обімніть, викладіть на дошку і розділіть на дві частини.
Форму для піци змастіть оливковою олією. Якщо такої не маєте, можете використати звичайне деко, але тоді не діліть тіста. Сформуйте корж для піци, накрийте рушником і відставте на 10 хвилин.
За цей час підготуйте кукурудзу. Якщо використовуєте варену або запечену – зріжте з неї зернята. Коли ж не маєте під рукою свіжої – підійде консервована.
Тісто змастіть оливковою олією. Викладіть на нього шар кукурудзи, поверх – овочі.
Моцарелу наріжте на невеликі шматочки і викладіть зверху. Поставте піцу в розігріту духовку на 20-25 хвилин, поки не розплавиться сир.
Готову піцу посипте листочками свіжого базиліку і відразу ж подавайте до столу.
Салат із кукурудзи на грилі Складники: 6 коржів тортильї, 4 качани кукурудзи, кілька галузок кіндзи, пучок листкового салату, пучок крес-салату, 3-4 помідори, сік із одного лайма (або половинки лимона), 1 ст. ложка нерафінованої оливкової олії, сіль до смаку.
Приготування:
Коржі тортильї розкладіть у вогнетривкій посудині (викладіть ними її стінки).
Розігрійте духовку до 180 градусів і поставте туди посудину з тортильями на 5-6 хвилин (цього часу вистачить, аби вони стали хрусткими). Витягніть тортильї з духовки.
Качани кукурудзи обберіть і обсмажте їх на грилі (без жиру) 12-15 хвилин, регулярно обертаючи, аби кукурудза рівномірно підрум’янилась з усіх боків.
Готові кукурудзяні качани викладіть на дошку і одразу ж зріжте з них зернята. Робіть це обережно! Качани будуть гарячі, тож тримайте їх рукою, обгорненою рушником.
Салати помийте і просушіть. Листковий розберіть і викладіть ним форму – поверх запечених коржів тортильї. Всипте усередину гарячі зерна кукурудзи. Додайте крес-салату і обережно вимішайте його з кукурудзою.
Помідори помийте, накрайте на невеличкі кубики і додайте до салату. Скропіть все соком лайма або лимона, присипте листочками кіндзи, полийте столовою ложкою доброї нерафінованої оливкової олії, посоліть до смаку і одразу ж подавайте до столу. Цей салат особливо смакуватиме з м’ясними стравами, зокрема з медальйонами зі свинини.
Бразильський пиріг із кукурудзи Складники: зернята з 5-6 качанів молодої кукурудзи (або 500 г морожених), 380 г згущеного молока, 150 г молока, 100 г
масла, 20 г кокосової стружки, 3 яйця, 1 ст. ложка порошку до печива.
Приготування:
Кукурудзу обберіть і зріжте з качанів зернята (якщо готуєте не в сезон, можете замінити свіжу кукурудзу мороженою). Всипте зернята у високий посуд (для збивання), додайте молока, згущеного молока, масла та збийте блендером із насадкою-ножем на однорідну суміш (5-7 хвилин).
Вбийте до молочно-кукурудзяної суміші яйця і ще кілька хвилин збивайте. Тепер додайте кокосової стружки і розпушувача. Розмішайте.
Вогнетривку форму змастіть маслом і вилийте у неї цю суміш. Печіть пиріг при температурі 180 градусів приблизно годину. Дайте йому вистигнути.
Пиріг буде вологим і дуже ніжним. Смакуватиме як злегка теплим, так і холодним.
Кукурудзяний супСкладники: середня цибулина, стебло селери, середня картоплина (обібрана і порізана на маленькі кубики), 840 мл молока, 175 г
кукурудзи (зернята – свіжі або морожені), по півпучка зеленої цибулі та петрушки, 2 ст. ложки оливкової олії, 1 ст. ложка пшеничного борошна, 1/2 ч. ложки сушеного чебрецю.
Приготування:
Цибулю обберіть. Селеру і цибулину поріжте на невеликі кубики. Нагрійте оливкову олію в невеликій каструлі на середньому вогні. Додайте селери, цибулі та чебрецю. Розмішайте і готуйте кілька хвилин, доки овочі не зазолотяться.
Посипте овочі борошном і помішуйте ще декілька хвилин. Влийте молока, додайте картоплі і доведіть суп до кипіння. При цьому його необхідно постійно помішувати, щоб не пригорів. Готувати треба доти, поки картопля не стане ніжною, але не м’якою. Це займе майже 10 хвилин.
Зелену цибулю і петрушку промийте, обсушіть і дрібно посічіть. Всипте зелені до супу, доведіть його до кипіння і вимкніть вогонь.
Якщо хочете урізноманітнити цю страву, можете додати під час готування трохи свіжої або копченої риби чи навіть кілька молюсків (ці складники треба додавати в той же час, що й кукурудзу). Можна присмачити суп поламаним крекером.
Кукурудзяне морозивоСкладники: качан кукурудзи, 250 мл жирних (30-33%) вершків, 250 мл молока, 0,5 скл. цукру, 2 жовтки, пакетик ванільного цукру.
Приготування:
Кукурудзу обберіть і зріжте з качана зернята. Висипте їх у невелику каструлю, туди ж влийте молока і вершків. Поставте на плиту і готуйте на невеликому вогні 20 хвилин, час до часу помішуючи.
Тепер обережно додайте два жовтки, цукор і ванільний цукор. Розмішайте. Готуйте й далі на маленькому вогні, постійно помішуючи, 30 хвилин. Суміш злегка загусне і при помішуванні залишатиме сліди на ложці, а не скочуватиметься, як вода.
Дайте суміші охолонути, перелийте її в контейнер і поставте до холодильника на годину-дві.
Після цього кожні 15 хвилин впродовж години помішуйте її і знову ставте у холодильник. За годину перелийте суміш у формочки або залиште в контейнері і помістіть до морозильника на ніч. Зранку морозиво буде готове.