Не бажаючи пити воду з крана, вважаючи її шкідливою, ми часто віддаємо перевагу мінеральній воді у пляшках (пластикових чи скляних) і ні на хвильку не замислюємося над тим, до чого може призвести щоденне її споживання. Так, вона безперечно корисна, але не для всіх. Тож “Пошта” попросила фахівців розповісти, яку саме мінеральну воду і скільки можна пити особливо тепер, влітку, коли стовпчик термометра сягає позначки плюс тридцять.
Столова чи лікувально-столова?
“Найперше хочу сказати, що всі мінеральні води різняться хімічним складом, – пояснює сімейний лікар Ольга Кулик. – Є столові, у яких кількість мінералів не перевищує трьох грамів на літр. Пити їх можна всім без обмежень. А є лікувально-столові, у яких міститься від 10 до 35 грамiв мінеральних солей на літр. Такі води продають і в аптеках, і в магазинах, проте пити їх варто тільки на пораду лікаря”.
Дуже часто багато людей обирають лікувально-столову мінералку, яка чудово тамує спрагу. Проте на щодень підійдуть тільки столові води, запевняє вона.
“Тамувати спрагу мінеральною водою не варто. Її призначення зовсім інше – лікувальне, – наголошує гастроентеролог Ольга Бідюк. – Для щоденного споживання варто обирати природні столові води, які завдяки невеликому вмісту мінералів очищають організм від шлаків”.
Лікувально-столові води бувають кількох видів: гідрокарбонатні (лужні), хлоридні (солоні), сульфатні (гіркуваті) і змішані. Щоби мінералка не втрачала цілющих солей при контакті з повітрям, її насичують вуглекислим газом. Аби споживання мінеральної води дало позитивний ефект для здоров’я, треба знати, яку саме варто пити, скільки і як часто. Адже вода, помічна, до прикладу, при гастриті з підвищеною кислотністю, може зашкодити тим, що мають понижену кислотність, і навпаки!
При підвищеній кислотності лікарі радять пити лужні мінеральні води за 1,5-2 години до їди по одній склянці тричі на день швидко, великими ковтками. Температура води при цьому повинна становити плюс 35-40°С. Пляшку з такою водою треба відкрити заздалегідь, аби з неї вийшов газ.
При пониженій кислотності підійдуть нелужні, хлоридні мінеральні води, які треба пити за півгодини до їди невеликими ковтками. Така вода повинна бути кімнатної температури. Аналогічні правила застосовують і до анацидного (безкислотного) гастриту. Але в цьому випадку мінералку п’ють безпосередньо під час їди.
Лікувально-столові води мають певний ступінь мінералізації, завдяки чому володіють терапевтичним ефектом. Тому й існують курорти. Але лікарі наголошують: пити мінеральну воду можна тільки після консультації фахівця! Саме лікувально-столові води можуть обернутися проблемою при регулярному питті.
“Мінеральні води корисні при гастритах, виразковій хворобі шлунка, холециститах, колітах, гепатитах. Але для початку треба все ж таки поставити діагноз, а вже потім купувати “свою” воду. Якщо вода вибрана неправильно, всупереч медичним показанням, можуть загостритися хронічні недуги, особливо хвороби травного тракту. Вкрай небажано пити газовані мінеральні води тим, у кого діагностували рефлюксну хворобу, тим, у кого часто здуває живіт. Бульбашки, що містяться в мінералці, подразнюють слизову оболонку шлунка, інших органів і можуть стати причиною загострення хвороби”, – веде далі Ольга Бідюк.
Під час вибору мінералки медики радять звернути увагу на:
* номер свердловини і назву джерела;
* хімічний склад;
* дату розливу;
* термін придатності;
* умови зберігання;
* призначення води (столова чи лікувально-столова);
* рекомендації щодо застосування (для лікувально-столової).
Споживати її треба не довше ніж 30 днів поспіль, а потім зробити перерву на три-чотири місяці.
Дієтологи радять купувати такі води в аптеках, щоб убезпечитися від підробок. Хоча багато хто запевняє, що найкраще пити мінеральні води безпосередньо з бюветів.
“Часто люди самі не знають, що саме їм треба лікувати, і вибирають мінералку самостійно, без жодних застережень. А це загрожує негативними наслідками, – наголошує гастроентеролог. – Дорогі матусі, майте на увазі, що дітям без особливої потреби давати лікувальну мінеральну воду взагалі не рекомендовано. Протипоказана вона і людям iз серцевою та нирковою недостатністю”.
Через неконтрольоване споживання лікувально-столових вод посилюється потовиділення, з’являється загальна слабкість, оскільки активізується розпад білків, створюється зайве навантаження на серцево-судинну систему, нирки і та інші органи і системи організму.
“Усім відомі рекомендації щодо зменшення споживання солі. І от, безконтрольно п’ючи мінералку, ми накопичуємо не завжди потрібні нашому організму солі. Тому й маємо щораз більше випадків сечокам’яної хвороби та подагри”, – каже Ольга Кулик.
Важливим є й саме дозування мінеральної води, адже органічні речовини, що містяться в ній, можуть діяти як антигени, здатні провокувати алергічні реакції. Тому більше склянки на день лікувально-столової мінералки пити не бажано! Особливо точного дозування повинні дотримуватися люди, схильні до підвищення артеріального тиску, утворення набряків, порушення ритму серця, особи похилого віку, вагітні і, як уже мовилося, діти.
Бутильована вода
Багато хто впевнений, що пити бутильовану воду можна в необмеженій кількості щодня, не боячись за своє здоров’я, що її сміливо можна використовувати для приготування їжі, в тому числі й для дитячого харчування. Проте лікарі не радять захоплюватися нею. Сімейний лікар Ольга Кулик каже, що така вода позбавлена всіх корисних властивостей. “Якщо провести хімічне дослідження бутильованої води, можна знайти в ній дезінфікувальних засобів, фармацевтичних препаратів, зокрема антибіотиків, інших хімікатів, здатних завдати шкоди здоров’ю, більше, аніж у звичайній воді з-під крана”, – запевняє вона. – Оптимальна вода – це вода, відфільтрована самостійно. Принаймні ви робите це самі. Варто часто змінювати картриджі. Можна варити компоти, робити морси, які непогано тамують спрагу”.
Велика частина бутильованих вод – токсична. До такого висновку дійшов академік НАН України, директор Інституту колоїдної хімії та хімії води Владислав Гончарук. “Ця вода стоятиме роками, десятиліттями – і нічого з нею не буде. Вона не псується, але це отрута для організму на генетичному рівні, – написав учений на сторінці групи “Перспективи Києва” у Facebook. Тож коментарі, як то кажуть, зайві.