За статистикою, анорексія спіткає одну представницю чарівної статі зі ста. Найчастіше (у 95% випадків) прояви анорексії з’являються у підлітковому віці. Рідше хвороба проявляє себе в дорослому віці, тим не менше вона стає причиною смерті 10% дівчат та жінок. Слабка половина людства від анорексії помирає частіше, ніж від раку грудей. Недуга не обходить стороною й чоловіків. Щоправда, значно рідше: на десять хворих дівчат припадає один хлопець. Більшість пацієнток, одержимих бажанням схуднути, з благополучних сімей. Там, де харчами не перебирають, зазвичай подібних проблем не виникає. Через те, що вони майстерно приховують свою хворобу, “за адресою” звертаються надто пізно. “Пошта” довідалася, як розпізнати небезпечну тенденцію, а головне, як вчасно допомогти хворій людині?
Що таке анорексія?
Зі слів терапевта Ольги Бордун, хворі на анорексію (захворювання, що характеризується розладом харчової поведінки) спотворено сприймають своє тіло, і навіть якщо вони мають нормальні показники ваги, все одно прагнуть схуднути, бо дуже бояться повноти.
Анорексія у підлітковому і дорослому віці різниться. “Підлітковий вік сам по собі непростий з різних причин – дітям рідко подобається своє тіло, а тут ще різні журнали з моделями, худші за неї однокласниці, на яких звертають увагу хлопці з усього класу тощо. У результаті діти починають наполегливо худнути. Коли починаєш з’ясовувати, чому вони це роблять, розумієш, що не можуть уже зупинитися, їхнє тіло уже не може сприймати продукти, починає боліти шлунок, голова. Часто страх перед харчуванням стає сильніший від страху смерті”, – розповідає терапевт.
У дорослому віці анорексія зустрічається рідше. Зрілі жінки найчастіше обмежують себе у їжі через зауваження чоловіків. Та коли з’являються суттєві проблеми зі здоров’ям, їх легше переконати, що час зупинитися, бо це може загрожувати їхньому життю.
Якщо схудну – стану щасливою?
Анорексія може спіткати людину у три життєві періоди: у підлітковому віці (12-16 років), юнацькому (18-20) та дорослому (після 30-35 років).
Як зазначила “Пошті” столичний психолог Ілона Мовчан, анорексія є не так наслідком моди на схуднення, як душевною хворобою. Пацієнт практично ніколи не визнає, що він хворий. “Причиною може стати випадково кинуте образливе зауваження однолітків, особливо протилежної статі, а іноді і батьків, братів, сестер, шкільних лікарів. Або ж, наприклад, уявіть собі, що підліток, який і без того страждає від власної недосконалості, у цей період зазнає публічного висміювання перед усім класом з вуст вчителя фізкультури. Зокрема, каже, що вона товста, бо не може виконати певної вправи. У кращому випадку дівчинка засоромиться, поплаче і сяде на дієту, а в гіршому – замкнеться у собі і відмовиться їсти взагалі. Вона починає думати лише про одне: “Якщо схудну – стану красивою і щасливою?”, – зазначає психолог.
Батьки повинні не проґавити цей період, а “підловити” його. Ілона Мовчан радить: “Якщо помічаєте, що в дитини нестійка нервова система, спостерігається депресія, не допускайте, щоб вона сідала на дієту. Також повинна насторожити зайва заклопотаність підлітка своєю фігурою, калоріями, надмірне завзяття в бажанні схуднути (незважаючи на нормальну вагу), своєрідна поведінка дитини, яка продовжує вважати себе занадто повною навіть при явному виснаженні. У таких дітей шанс занедужати на анорексію дуже високий, удвічі більший, ніж у психічно здорових людей”.
Наслідки і лікування
Зі слів терапевта Ольги Бордун, через самообмеження в їжі дуже швидко тіло може виснажуватися. У хворих на анорексію поступово зникає підшкірна основа, стоншуються м’язи, випадає волосся, нігті стають дуже ламкими, загострюється карієс. Шкіра стає сухою, лущиться, набуває сірувато-синюшного відтінку, особливо на кистях рук, стопах і носі, можлива поява трофічних виразок. Також анорексія може супроводжуватися хворобами серця, низьким тиском, проблемами зі шлунком і кишківником, змінами в крові. Маса тіла в цей період падає на 20-50% (від нормальної ваги). Не будучи вчасно діагностованою, хвороба може призвести до ще більш важких наслідків і навіть летального результату.
“Анорексія може проходити як у легкій формі, так у важкій і тривалій. Якщо хворобу “підловити” вчасно – її можна здолати, коли ж прогресує – руйнує жертву як фізично, так і психічно. Зокрема, відбувається розлад ендокринних процесів – “засихають” всі внутрішні органи, включаючи мозок. У дівчат може проявитися аменорея (порушення менструального циклу). Часто такі жінки залишаються безплідними, а також мають високий ризик передчасних пологів і післяпологової депресії”, – веде далі терапевт.
Загальне лікування анорексії тривале – займає від півроку до трьох (залежить від ситуації). Якщо випадок не дуже важкий, не обов’язково дитину класти у стаціонар, можна проводити лікування амбулаторно. При правильному лікуванні пацієнти після закінчення терапії продовжують нормально харчуватися і додавати у вазі, але частими залишаються випадки рецидивів анорексії. Повне одужання спостерігається менш ніж у половини осіб, які страждають від анорексії.
Як допомогти хворій людині на анорексію
* Не лякайте хвору людину словами на кшталт “ти помреш, якщо не будеш їсти!” Її уявлення про власне тіло спотворене – вона радше боїться бути товстою, аніж померти.
* Станьте для неї прикладом. Харчуйтеся правильно, займайтеся спортом і покажіть, що можна радіти життю, маючи просто струнке, а не надмірно худе тіло.
* Уникайте критики на адресу хворої. Не ведіть себе як поліцейський. Тобто не варто з суворим виглядом спостерігати за анорексиком коли вона їсть або коли просто проходить повз кухню. Їй потрібна ваша підтримка, а не жорсткий нагляд. Не погрожуйте, не підвищуйте голос, не зривайтеся.
* Зверніться до лікаря або психолога. Часто ситуація може бути загрозливою для життя анорексика. Хворий може, як і раніше, пручатися лікуванню, проте потрібно пам’ятати, що на певних стадіях цієї хвороби в організмі починаються незворотні зміни і потрібно зробити все можливе, щоб цьому запобігти.