Суперечки про те, що в шоколаді більше користі, ніж шкоди, ведуться вже не одне десятиліття. Але усі його люблять, а отже, він потрібен нашому організму.
Батьківщиною цього продукту вважають Південну Америку. Першими індіанці майя, а згодом і ацтеки змішували мелені й обсмажені какао-боби з водою і додавали гіркий перець. Слово “шоколад” мало кілька значень і перекладалося з ацтекської як “гірка вода”, а з грецької як “їжа богів”. В Європі напій з какао з’явився в 1520 році й відтоді постійно змінювалась його рецептура та консистенція. У сучасному вигляді шоколадну масу для плитки виготовляють на основі какао-олії – продукту переробки какао-бобів, змішаної з цукром і тертим какао. Найчастіше для виготовлення шоколаду використовують ядра горіхів, сухофрукти, сухі вершки, молоко.
Чорний чи білий?
Залежно від складу інгредієнтів, шоколад прийнято ділити на чорний (гіркий), молочний і білий.
Найбільш цінним і корисним для організму є чорний шоколад. Вважається, що він призначений для справжніх гурманів, адже містить від 56 до 90 відсотків тертого какао. А ще багатий на такі алкалоїди, як теобромін і фенетиламін. Завдяки цьому чорний шоколад впливає на рівень серотоніну в організмі, що стимулює вироблення “гормонів щастя”.
У молочному шоколаді менше какао-бобів і більше цукру. При його виготовленні до цукру-піску і какао додають сухе молоко (жирністю 20-25 відсотків) або сухі вершки. Молочний шоколад також корисний, але через те, що при його виготовленні інколи певні виробники замінюють какао-олію на рослинну, це дуже збільшує його калорійність і може зашкодити шлунково-кишковому тракту.
Білий шоколад є похідним продуктом і відношення до шоколаду має тільки завдяки 20% (за європейським стандартом) вмісту какао-олії. У складі немає какао-порошку (тому він і білий), натомість в основі є сухе молоко, цукор, загущувач лецитин і ванільний ароматизатор. А ось свій особливий карамельний смак цей шоколад має тому, що в нього додають особливе сухе молоко.
Крім цього, залежно від способу обробки шоколадної маси, шоколад поділяють на десертний (чорний, молочний і білий з наповнювачами), пористий (виготовляють у вакуумі) та діабетичний (зі замінниками цукру).
Антидепресант і майже панацея
Плитка шоколаду містить чимало вітамінів, зокрема A, вітаміни групи B, а ще РР, C, D, E, F. Як розповіла “Пошті” голова Асоціації дієтологів Львівщини Зоряна Завада, користь шоколаду у тому, що він позитивно впливає на емоційний стан людини, адже вживаючи його, в організмі виробляються ендорфіни. До складу шоколаду входить фосфор (потрібний для мозку) і кальцій (що зміцнює кістки). Купуючи плитку шоколаду, людина неусвідомлено використовує його не тільки як ласощі, але і як спосіб заспокоїти нерви, а все завдяки магнію, який якраз допомагає боротися зі стресами та депресією. Цікаво, але медики стверджують, що чоловіків шоколад “заспокоює” набагато сильніше, ніж жінок.
У какао-бобах також містяться поліфеноли, необхідні серцево-судинній системі – вони здатні покращити кровообіг, сприяють зменшенню навантаження на серцевий м’яз, перешкоджають утворенню тромбів і стабілізують тиск.
Крім цього, щоденне вживання невеликої кількості чорного шоколаду захищає шкіру від негативного впливу сонячних променів, яке призводить до старіння шкіри та виникнення зморшок.
Головне – в міру
Зі слів Зоряни Завади, будь-який шоколад – калорійний продукт. Він здатний швидко втамувати голод, тому що легкозасвоювані вуглеводи і какао-олія дають організму запас енергії. У помірних дозах його необхідно вживати навіть людям із надлишковою вагою, адже в шоколаді міститься кофеїн, що спалює жир. “Денну норму варто розраховувати для всіх кондитерських виробів, що містять шоколад. Якщо плитка важить 100 грамів, то на день можна вживати один-два кубики. Проте, якщо ласувати шоколадом у більших кількостях, то вуглеводи, що надходять в організм, будуть накопичуватись у формі жирових відкладень”, – пояснила дієтолог.
Щодо дітей, то за рекомендаціями Зоряни Завади, до п’яти років чорний шоколад давати взагалі не бажано, оскільки він може викликати алергічні реакції. “Краще давати молочний, але без додаткових наповнювачів. Хоча наповнювачі у вигляді лікерних та фруктових начинок шкідливі і для дорослих, через їх штучні складники”, – каже співрозмовниця.
Споживання шоколаду з додатками і у великих кількостях, зі слів дієтолога, може зашкодити кишково-шлунковому тракту, печінці, викликати захворювання підшлункової залози та зіпсувати зуби карієсом.
Кому протипоказаний?
Діабетики, а також люди, в яких спостерігається надмірна маса тіла чи є схильність до алергії повинні виключити цей продукт із раціону. Надмірне вживання може спричинити і появу прищів, і навіть болю голови. Це відбувається через присутність таніну, який також є в червоному вині. Танін провокує звуження судин, через що починається біль голови. Якщо це все присутнє, але відмовитися від вживання шоколаду неможливо, віддавайте перевагу білому шоколаду.
Цікаві факти про шоколад
* Незважаючи на те, що какао вперше використали у Центральній і Південній Америці більше 4000 років тому, майже 70% світової какао-сировини виростає зараз в Африці.
* Раніше шоколад вживали лише елітні верстви населення, але через технічні досягнення промислової еволюції він став доступним кожному. Однак щойно шоколад здобув популярність в Європі та Америці, була використана рабська праця тисяч людей для виробництва какао Madeleine – найдорожчого шоколаду у світі.
* Шоколад був включений у раціон їжі солдатів Другої світової війни. Згідно з кондитерською специфікацією, він повинен був бути розроблений за смаковими якостями “трохи краще, ніж варена картопля”, щоб солдати не з’їдали його занадто швидко.
* У Німеччині є величезний годинник із шоколадною зозулею.
* Майя використовували шоколад для обряду хрещення і одруження, іноді замість крові під час церемоній. При похованні імператорів часто залишали банки з шоколадом поруч із ними.
* Католицька церква колись інтерпретувала вживання шоколаду нарівні з єретичною поведінкою, богохульством, вимаганням, чаклунством, звабою, так само як расову ненависть до євреїв.
* Під час Другої світової війни німці розробили вибухівку, вкриту шоколадом. Після порушення зовнішньої оболонки упродовж семи секунд відбувався вибух тонкої внутрішньої сталевої бомби.
* У цивілізації майя какао-боби були основною торговою валютою, а вироби з них, пофарбовані глиною, стали чи не найбільш розвиненою індустрією. Всім товарам привласнювалася цінність в одиницях какао: вартість раба – 100 бобів, послуги повії – 10 бобів, індичка – 20 бобів. У той час, як іспанські конкістадори грабували золото, мезоамериканці відвойовували какао-боби. У деяких частинах Латинської Америки боби використовувалися замість розмінної валюти аж до кінця 19-го століття.
* У світі існує кілька шоколадних музеїв.
* Швейцарці – головні шанувальники шоколаду у світі: в середньому вони з’їдають приблизно десять кілограмів шоколаду на рік.
* Якісний шоколад при розламуванні повинен хрустіти і не дробитися, не липне до зубів і не тане в руках.
* Танення шоколаду у роті людини може призвести до більш тривалого ефекту “ейфорії”, ніж поцілунки.