Літній сезон можна перетворити на повноцінне оздоровлення, омолодження, профілактику та усунення багатьох проблем зі здоров’ям. Для цього, на переконання голови Асоціації дієтологів України Оксани Скиталінської, потрібно щодня споживати ягоди.
Зі її слів, усі без винятку ягоди зміцнюють імунітет і є сезонними природними ліками, “курс лікування” якими ми зобов’язані пройти, аби взимку не хворіти, передчасно не старіти, завжди бути здоровими і в гарному настрої.
“Найкращими є дикорослі ягоди. Вони містять велику кількість фітохімічних речовин, що мають антиоксидантні властивості. А це означає, що ягоди володіють протизапальною дією, відновлюють ушкоджені клітини, запобігають переродження їх у злоякісні та прогресування їх росту. Понад те, ягоди є профілактичним засобом від багатьох хвороб. В них, окрім вітамінів, мінералів та клітковини, містяться кольорові пігменти, які називають біофлавоноїдами (фітонутрієнтами).
Ці сполуки мають надзвичайно широкий спектр корисної дії: зменшують запальні процеси в організмі, сприяють утворенню та виділенню жовчі, знімають спазми, борються з вірусами та хвороботворними бактеріями, стримують старіння клітин, захищають судини і мозок від недуг, допомагають залишатися у формі, бо низькокалорійні. Всі ягоди – антиоксиданти (в 50 разів сильніші від вітаміну Е та в 20 разів від вітаміну С), допомагають схуднути без відчуття голоду завдяки клітковині та низькій калорійності”, – розповідає Оксана Скиталінська.
Навіть дві порції ягід на тиждень суттєво знижують ризик втрати пам’яті та інших когнітивних порушень, розвитку хвороби Паркінсона, поліпів прямої кишки, ракових захворювань, знижують високий рівень цукру, нормалізують холестериновий обмін, допомагають відновити пружність і свіжість шкіри, покращити стан волосся, позбутися зайвих кілограмів, покращити настрій і омолодити організм.
Не варіть компоти! Робіть ягідно-фруктово-трав’яні настої, в них зберігаються “живі” вітаміни, антиоксиданти, ефірні олії
Людям, які займаються розумовою працею, необхідне поступове надходження глюкози. Часто її намагаються отримати через пиття солодкого чаю, із шоколаду та цукерок, але, зі слів фахівця, глюкоза, що міститься в свіжих ягодах і фруктах, краще засвоюється.
Ягоди, причому різні, повинні стати частиною щоденного раціону. Їх можна вживати окремо, в смузі, додавати до йогуртів, каш, салатів, білкових страв, споживати замість десерту, настоювати на них чаї і т.д. Дієтолог радить з’їдати як мінімум горнятко ягід на день. Оптимальною вважається кількість не менш ніж три рази на день, а коли мине ягідний сезон – половину горнятка морожених на день, сушених – ще менше.
Проте традиційного споживання ягід у компотах Оксана Скиталінська не схвалює. “Не варіть компоти! Робіть ягідно-фруктово-трав’яні настої, в них зберігаються “живі” вітаміни, антиоксиданти, ефірні олії. Такі оздоровчо-цілющі напої дають енергію (цукор, фруктоза у складі напою), вітаміни (переважно С), фітохімічні антиоксиданти (каротиноїди, флавоноїди, фітонциди і т.д.), які протидіють процесам старіння на клітинному рівні, нормалізують холестериновий обмін, покращують настрій (аромат, зумовлений ефірними оліями), очищають організм (мають легкі сечогінні та жовчогінні властивості), освіжають колір обличчя.
І, звичайно ж, не цукруйте! Простий рецепт: ягоди, фрукти, листя, квіточки залийте окропом, накрийте покришкою, дайте настоятися і охолонути. Плоди і ягоди можна розрізати для кращого вивільнення корисних речовин”, – радить вона.
Малина оздоровлює судини (до найменших капілярів), корисна тим, у кого набрякають та болять ноги, суглоби, є природним аспірином (містить саліцилати), тому знижує температуру, зменшує біль, має антитоксичну і канцерогенну дію, є потужним засобом, що сповільнює старіння.Суниці нормалізують артеріальний тиск, обмін гормонів щитоподібної залози, оздоровлюють печінку, підсилюють її здатність до детоксикації організму, мають протиалергійну дію і дуже корисні для шкіри: знімають сухість, підтягують (багато вітаміну С, каротиноїдів та ін.), сприяють оздоровленню дихальних шляхів після бронхітів, запалення бронхів.
Полуниці – це природні антиоксиданти, джерело вітаміну С. Сприяють виведенню токсичних речовин, допомагають нормалізувати сон завдяки вмісту речовини, подібної за дією до мелатоніну, сповільнюють процес старіння.
Ожина має антиоксидантну дію, сповільнює старіння, нормалізує рівень статевих гормонів, покращує стан судин, зменшує набряки, має онкопротекторну дію.
Агрус є джерелом вітамінів С, Е, групи В, каротиноїдів, сприяє виведенню радіонуклідів і токсинів, покращує травлення, посилює виділення жовчі, має легку сечогінну та послаблюючу дію, сприяє нормалізації маси тіла і також є онкопротектором.
Шовковиця багата на антиоксидант ресвератрол, вітамін С, запобігає утворення холестеринових бляшок на внутрішніх стінках судин, помічна при хворобі Альцгеймера, має протизапальну дію (артрити, запалення судин), антидіабетичну (знижує рівень цукру в крові), противірусну дію (вірус простого герпесу), сприяє дозріванню яйцеклітин та заплідненню, допомагає позбутися надлишкової ваги.
Вишні – у них високий вміст вітаміну С, пектинів і дубильних речовин. Зміцнюють імунітет, протидіють згущенню крові, мають антивірусну та антитоксичну дію, нормалізують рівень жіночих гормонів і також є сильним онкопротектором.
Смородина – джерело вітаміну С, кальцію, харчових волокон, антиоксидант. Має легку сечогінну дію, покращує стан шкіри, є природним енерготоніком, запобігає вікові зміни і, знову ж таки, є онкопротектором.
Чорниці мають виражений детоксикаційний ефект, покращують зір, оздоровлюють печінку, поліпшують стан шкіри та слизових оболонок, лікують запальні хвороби кишківника (коліти), зміцнюють імунітет.