Міністерство економіки знову запропонувало затвердити граничні торгові надбавки на лікарські засоби на рівні 12-20%, оскільки дію попереднього рішення уряду про введення обмежень на 10-25% припинив Президент України.
Пацієнти, звісно, за введення жорстких обмежень, бо останнім часом ліки шалено подорожчали, і вітчизняні, й імпортні. Працівники ж аптечної мережі заявляють, що такий крок може призвести до великих збитків, обсяг яких залежатиме від розміру списку ліків, ціни на які контролюватиме держава. Вони побоюються, що список лікарських засобів, на які введуть обмеження, буде надто великий. "Уряд не розуміє, що аптеки вимагають більш кваліфікованих продавців, ніж звичайні магазини. У нас великі витрати, тому обмеження рентабельності може збанкрутувати нас", - заявив заступник гендиректора "Донфармхолдингу" Роман Усенко.
Наразі Міністерство економіки оприлюднило проект постанови "Про регулювання цін на основні лікарські препарати і вироби медичного характеру", якою запропоновано затвердити на низку ліків і медичних виробів (їх список має розробити МОЗ) граничні оптові надбавки на рівні 12%, роздрібні - 20%.
Антимонопольний комітет України також планує стежити за формуванням цін на лікарські засоби й карати підприємства, що необґрунтовано підвищують ціни. Про це повідомив в. о. голови АМКУ Олександр Мельниченко у коментарі тижневику "Дзеркало тижня".
За його словами, фармацевтичні компанії, які необґрунтовано підвищують ціни на лікарські засоби, можуть покарати стягненням у розмірі до 10% річної виручки. "Мета, яку ставить перед собою Антимонопольний комітет, - навести порядок на цьому ринку. Як це ми зробили на ринку олії. Рік тому там панував справжній безлад. Сьогодні цей ринок повністю контролює держава", - зазначив в. о. голови АМК.
Він нагадав, що справу за фактом стрімкого підвищення цін на лікарські засоби АМК розслідує з жовтня минулого року. Розслідування наразі виявило сім великих фармацевтичних компаній, які АМК підозрює в необґрунтованому підвищенні цін. "В їхніх діях ми вбачаємо ознаки порушення законодавства. Під час розслідування АМК виявив ще низку компаній, які є потенційними суб'єктами відповідальності. Тактика і стратегія розслідування не дозволяють мені назвати всі його параметри до кінця. Як тільки вийдемо на наступний етап розслідування, одразу повідомимо, яких результатів досягли і в чому полягають дії АМК", - сказав
О. Мельниченко. При цьому він запевнив, що розслідування не припиниться, доки не доведуть, що ціни на ліки в роздрібній мережі є економічно обґрунтованими.
Надійні джерела повідомляють, що коли уряд таки вдасться до таких кроків, хворі навряд чи відчують полегшення - ліки значно не подешевшають. Навпаки, ситуація може ще більше загостритися - в аптеках виникне дефіцит багатьох вкрай необхідних імпортних ліків і перші тривожні симптоми вже з'являються. Великі фармацевтичні компанії, як свідчить практика, у відстоюванні своїх інтересів стосовно формування цін доволі дружні. Вони вміють триматися разом і добиватися поставлених цілей. Так просто вони своєї годівниці не віддадуть, тим паче, що мають за спиною надійне прикриття з депутатськими мандатами.