Cкальпель... відпочиває

У Львові почали робити операції, після яких на тілі не залишається жодних шрамів

У Львові почали робити операції, після яких на тілі не залишається жодних шрамів

nogi.jpg 

Хронічна венозна недостат­ність, у народі більш відома, як варикозне розширення вен, ни­ні дуже поширена. Від нього страждає половина жінок різ­ного віку. Наближаються до половини і чоловіки. Спершу далеко не всі хворі знають, що мають цю недугу, адже вона може протікати приховано.

Варикоз може призвести до інфаркту

Перші прояви можуть з'явитися при вагітності, важких фізичних навантаженнях, зайвих кілограмах, тривалому стоянні на ногах. Недаремно варикоз ще називають "хворобою хірургів, продавців і перукарів". Сприяють розвитку цього захворювання і недуги шлунково-кишкового тракту, застійні процеси в малому тазу при низці гінекологічних проб­лем, гормональні порушення тощо. І тоді на ногах  спершу з'являється розширена сіточка вен або розширена вена, набрякають ноги, потім вени скручуються в гармошку, починаються трофічні зміни (почорніння шкіри), хронічні виразки. Такі ноги не лише негарно виглядають, а створюють чимало проблем.

Вени є різні. Здебільшого, як розповіли "Пошті" лікарі, розширюються підшкірні вени, по яких відтікає всього 10% крові, а 90%  - по глибоких. Коли ве­ни розширюються, то по них кров не відтікає взагалі. Тоді вони стають баластом, при чому дуже небезпечним. Усі, мабуть, знають, що кров, котра тече по венах, це перероблена кров, вона повинна іти на очищення, бо у ній багато токсинів. Коли ж кров не відтікає, то іде під шкіру й токсини починають руйнувати навколишні тканини. Окрім того, у хворих венах утворюються пристіночні тромби, які можуть закупорити судини й стати причиною інфаркту, інсульту або призвести до смерті. Іншими словами, вен, які несуть загрозу для життя людини, треба позбуватися.

Донедавна основним методом лікування варикозу був хірургічний - розширену судину просто забирали. Це доволі травматична операція, після якої у місцях забору судин утворюються гематоми, до того ж ноги після операції у шрамах. З чим ніяк не можуть змиритися молоді жінки, бо шрами, як відомо, прикрашають лише представників сильної статі. А для прекрасної половини варикозні вени є причиною по­стійних хвилювань і поганого настрою: і з набряклими покрученими судинами міні-спідницю не одягнеш, і шрами на ногах після операції також не додають жінці шарму.

Красу врятує лазерний імпульс

Судинні хірурги Європи, світу постійно шукають альтернативні методи лікування варикозного розширення вен. У країнах Європи пробували заморожувати проблемні вени рідким азотом, але цей метод не набув значного поширення. Є метод високочастотного спі­кання  вени. У 2000 році запропонували лазерну облітерацію - спалювання вени за допомогою світла відповідної частоти. У вену вводять спеціальний склопровід, через який подається потужний лазерний імпульс, що припікає вену, і вона склеюється. Таку вену не видаляють, вона залишається на місці, а нога стає гладкою, без жодних випучувань. Цей метод на Заході нині найбільш поширений, бо має дуже хороший косметичний ефект. Він дозволяє видаляти вени, практично не роблячи розрізів, тому після такої операції, на відміну від хірургічної, немає гематом і шрамів. Ще один плюс. При заборі вени під час хірургічного втручання часто травмуються нервові закінчення, які розташовані дуже близько до вени. При лазерному вони залишають неушкодженими.

Звісно, кожна операція має свої плюси і мінуси. Плюси ми вже перерахували. Добираємося до мінусів. Перший: лазерну облітерацію можна робити не всім, а лише тим, у кого розширена основна вена. Хворим, в яких дуже покручені вени, які мають схильність до тромбозів, вагітним цей метод не підходить.

- При спалюванні вен є ще одна небезпека, - розповів "Пошті" головний судинний хірург Львівщини, професор Ігор Кобза, - можуть утворюватися маленькі тромби. І то­му, щоб недопустити будь-яких ускладнень, у паху роблять невеликий надріз - 2-3 см - і перев'язують вену. І тоді вже є гарантія, що тромб не мі­гру­ватиме. Саме такого підходу дотримуються хірурги в Україні, таке рішення прийняла Асоціація судинних хірургів України.

Ви, мабуть, здогадуєтеся, що такі безшрамні операції неможливо проводити без суперсучасної апаратури. Загалом в Україні далеко не у всіх містах вона є. Всього 5-6 апаратів на всю Україну. Вони є у Києві, в Одесі.

На Львівщині таких апаратів відомої німецької фірми вже два: один у Львові, в лікарні Шептицьких, другий - в міській лікарні в Трускавці. Апаратура не з дешевих, коштує кількасот тисяч гривень. Окрім того, дуже дорогий і електрод, через який вводять лазерний імпульс  - 1,5 тис. євро. В ідеалі його можна використовувати лише раз, максимум, піддавши відповідному очищенню, стерилізації тощо, - 2-3. Тому державні заклади охорони здоров'я про таке обладнання можуть поки що лише мріяти. І не всім хворим операції з бажаним косметичним ефектом наразі доступні - вони платні. На них можуть розраховувати лише ті, хто готовий спустошувати гаманець заради красивих струнких ніг.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4751 / 1.58MB / SQL:{query_count}