Медики Львова не перестають наголошувати: аби бути здоровим, варто дбати про самопочуття і не забувати про профілактичні заходи – медичні огляди!
А в період масової захворюваності на ГРВІ та грип не нехтувати елементарні правила гігієни, звертатися по медичну допомогу, не займатися самолікуванням та не ходити хворими на роботу!
Занедужав – сиди вдома!
Недужих на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції у Львові щоразу більшає. Лише за минулий тиждень температура вклала у ліжка понад 6 000 осіб, половина з яких – діти. Це лише офіційні дані, а насправді їх більше!
Зі слів начальника управління охорони здоров’я Львівської міськради Володимира Зуба, ситуація не є критичною – епідпорога ми ще не перетнули! “Динаміка захворювання на грип на ГРВІ зросла. За минулий тиждень кількість недужих становила 6 116 осіб, у той час як за аналогічний торішній період занедужало 5 149 осіб. При цьому інтенсивний показник минулого тижня становив 81,04 на 10 000 осіб при епідпорозі 90,7”, – сказав головний медик Львова.
Перевищення епідемічного порога зафіксоване у віковій групі 3 – 6 та 7 – 14 років. Збільшилася й кількість госпіталізованих у інфекційні стаціонари на 25,5% порівняно з минулим тижнем. Більш як на 30% зріс рівень захворюваності на грип і на Львівщині. Так, за повідомленням прес-служби ЛОДА, за останній тиждень у Львівській області на грип та ГРВІ занедужало 17 172 особи. Інтенсивний показник становить 68,1 при епідпорозі 141,8. Питома вага хворих дітей до 17 років – 59,5%.
Аби не захворіти, потрібно тепло одягатися, повноцінно харчуватися, часто мити руки, а коли вже занедужали – не виходити з дому!
За інформацією головного управління Держсанепідслужби у Львівській області, станом на початок цього тижня рішеннями надзвичайних протиепідемічних комісій адміністраціями навчальних закладів тимчасово зупинене навчання учнів у десяти загальноосвітніх навчальних закладах, з яких вісім у Бориславі та два в Турківському районі.
Володимир Зуб укотре наголошує: для того, аби не захворіти, потрібно тепло одягатися, повноцінно харчуватися, часто мити руки, а коли вже занедужали – не виходити з дому. “Грип починається з того, що у вас промокли ноги. Пильнуйте, аби ноги були в теплі. Частіше мийте руки після їзди в маршрутках, трамваях. Їжте цибулю, часник, яблука”, – радить головний медик Львова. – Якщо ви чи ваша дитина захворіла, знайдіть можливість, аби не йти на роботу і не вести дитину до школи чи в садок”.
Як уже писала “Пошта”,
цьогорічний грип має свої особливості – люди наче почуваються нормально, проте в них довго (кілька днів) може триматися висока температура, яку важко збити. Крім цього, в багатьох випадках спостерігаються явища загальної інтоксикації, приєднуються кашель, нежить, тому процес одужання дещо затягується.
Вакцини: а віз і далі там…
Як і торік, у Львові майже немає вакцин, якими можна щепити дітей проти інфекційних хвороб, що входять до Національного календаря щеплень. Особливо критичною залишається ситуація з вакциною проти туберкульозу – БЦЖ. Її немає взагалі…
“На кінець минулого року, як з БЦЖ, так і з іншими вакцинами у пологових будинках і в поліклініках міста було сутужно. Вакцинальний комплекс виконаний тільки на 63 відсотки, хоча потрібно було його виконати на 95, – пояснив Володимир Зуб.
Відсутність вакцини БЦЖ може значно погіршити ситуацію із захворюваністю на туберкульоз
– Зараз потроху, в невеликих кількостях, ми все ж таки почали отримувати деякі необхідні вакцини, зокрема від гепатиту, кору, краснухи, паротиту, гемофільної інфекції. Вони є, а ось вакцини БЦЖ немає. Місяць тому отримали 200 доз і розподілили їх між двома пологовими будинками Львова. Але для нас це дуже мало, вакцини розійшлися дуже швидко”.
Зі слів головного медика міста, відсутність цієї вакцини значно погіршує ситуацію із захворюваністю на туберкульоз.
Нагадаємо, що проблема відсутності БЦЖ почалася ще в березні 2014-го: закінчився термін сертифіката про державну реєстрацію російського виробника, у якого цю вакцину закуповували.
Плани на 2015-ий

Збереження здоров’я населення – першочергове завдання управління охорони здоров’я міста. На думку головного медика Львова Володимира Зуба, дієвим способом виявлення хворих на початкових стадіях, коли лікування може бути не надто складним, а найголовніше успішним, є проведення профілактичних акцій та інформаційних кампаній.
Цього року управління охорони здоров’я планує провести вісім профілактичних акцій: у березні відбудуться Дні профілактики туберкульозу і хронічних захворювань легень та Дні раннього виявлення глаукоми. Також навесні проведуть Дні профілактики і раннього виявлення артеріальної гіпертензії та Дні профілактики і раннього виявлення цукрового діабету. Влітку – Дні профілактики гепатиту С, восени – Дні профілактики та раннього виявлення раку шийки матки і Дні профілактики молочної залози, у грудні – Дні профілактики ВІЛ/СНІДу.
Крім цього, в цьогорічних планах відкриття двох амбулаторій сімейної медицини в густозаселених районах, зокрема на вулиці Любінській, 94 і Лінкольна, 53. Зараз там проводять ремонтні роботи.
На 25,5% збільшилася кількість госпіталізованих у інфекційні стаціонари порівняно з минулим тижнем
Важливим кроком є створення відділення реабілітації в лікарні швидкої медичної допомоги, що на вулиці Миколайчука, 9. “У цьому відділенні отримувати допомогу зможуть люди після інсультів, важких черепно-мозкових і скелетних травм, а також ті, які внаслідок травм залишилися паралізованими. А ще особи, які отримали вогнепальні поранення і потребують реабілітації. Таке відділення вкрай необхідне, адже цим пацієнтам треба вчитися жити далі”, – зазначив Володимир Зуб.
З його слів, ще в 2009 році розробили проектно-кошторисну документацію, але через те, що почалася фінансова криза, вже п’ять років неможливо розпочати ремонтні роботи. Щодо інвесторів, які допоможуть реалізувати наміри, то, цілком можливо, що це буде одна з компаній, з якою вже напрацьовані кілька проектів.
Медики напоготові
Всі медичні заклади Львова готові до запровадження воєнного стану. Кожна лікарня чи поліклініка знає, як на випадок його оголошення повинна змінити свою роботу і структуру та кому і яку саме допомогу подавати.
Володимир Зуб запевнив, що в міських лікарнях вже облаштували 42 укриття – підвали, де є світло, вентиляція, вода. А ось у лікарні швидкої допомоги є одне сховище для нетранспортабельних хворих. Воно також доведене до належного стану – там є світло, ліжка для лежачих хворих. Цього року місто передбачило кошти для відновлення каналізації та перев’язочної, передбаченої проектом.