Наше харчування має важливе значення для діяльності імунної системи, захисту від застуди, профілактики загострень хронічних недуг і розвитку нових, пов’язаних зі стресом. Особливо ретельно принципів раціонального харчування дієтологи радять дотримуватися взимку.
Зважаючи на те, що тепер на прилавках магазинів різні овочі та фрукти можна знайти будь-якої пори року, ми витрачаємо чималі гроші на несезонні плоди, віддаємо перевагу не кашам чи супам, а ковбасам і сосискам, мало рухаємося. Все це спричиняє надлишкову вагу та є причиною депресивного стану. Та й переживання через війну на сході негативно впливають на наше здоров’я: одні свою тривогу заїдають, а другим шматок у горло не лізе…
Про те, як правильно харчуватися взимку, чи існує антидепресивний раціон і що варто їсти, аби жоден вірус не проник у наш організм, “Пошта” спілкувалася з відомим дієтологом, віце-президентом Асоціації дієтологів України Оксаною Скиталінською.
Щоденна їжа: щоб і смачно, і корисно, і недорого
– Продукти харчування значно подорожчали. Як гадаєте, чи можливо харчуватися економно, але так, щоби насититися і не нашкодити організму?
– Насправді економне харчування має бути завжди, не лише під час кризи. Адже ми не живемо тільки для того, щоб їсти. Багато хто помилково вважає, що здорове харчування – це надто дорого. Погляньте, що люди купують у супермаркетах. Це жахливо! Беруть дволітрові пляшки солодких напоїв, ковбаси, сосиски, буженину, тобто продукти, які є не лише дуже дорогими, але й такими, що однозначно шкодять здоров’ю. А ось овочів у їхніх кошиках мало. Найкраще харчування – натуральне. Наприклад, селера, петрушка, яблука недорогі, але дуже корисні.
Протизапальними і противірусними властивостями володіють імбир, порошок куркуми, часник, цибуля
Загалом існує кілька правил економного харчування: не купуйте зів’ялих та підгнилих овочів, протермінованих продуктів, бо вони можуть бути заражені пліснявими грибками, і за лікування потім доведеться платити більше; овочі і фрукти беріть на ринку – там вони дешевші і корисніші; всі покупки плануйте заздалегідь, ходіть зі списком; не ведіться на розкручені бренди, бо ті самі продукти можна придбати значно дешевше; чипси, сухарики, соуси, солодощі, солодкі газовані напої є не лише діркою в сімейному бюджеті, а й ударом по здоров’ю; віддавайте перевагу сезонним овочам і фруктам – яблука і грушки дешевші, ніж ківі і фейхоа, а капуста, морква і буряк – ніж тепличні огірки і помідори.
Крім цього, щоб зекономити на м’ясі, готуйте запіканки, плов, поєднуйте м’ясо і гарнір. Курку купуйте цілу, а не частинами, бо з цілої можна приготувати більше страв.
– А як бути з вирощеними у нас фруктами та овочами? Для них зараз не сезон. Наприклад, наскільки шкідливими є тепличні огірки і помідори?
– Звісно, з вирощених узимку огірків-помідорів менше користі. Але скажу вам так: краще вже їсти їх, аніж вафлі, ковбасу і печиво. В огірках і помідорах є дуже цінна клітковина – сорбент, така собі губка, що поглинає все погане з нашого організму, в тому числі й “поганий” холестерин, надлишок цукру, токсини, сприяє росту корисних бактерій у кишківнику. Крім того, помідори містять каротиноїд лікопен, який захищає організм від передчасного старіння і серцевих недуг. Єдине, що треба ці овочі їсти не надто часто, ретельно їх мити та оббирати.
– Пані Оксано, що скажете про заморські фрукти. Через те, що в наших плодах ближче до весни вітамінів майже не залишається, ми часто купуємо манго, маракуйю, ананаси… Чи “підходять” вони нашому шлунку?
– Ставлюся до екзотичних плодів цілком нормально, бо в них є цінні кольорові пігменти. Не бачу нічого поганого в тому, щоб час до часу замінювати яблуко ківі чи апельсином. Не менш корисними є заморожені ягоди – на день достатньо з’їдати їх півгорнятка.
Харчування взимку: більше вітамінів, менше смаженого
– Під час холодів люди часто застуджуються. Що порадите їсти, аби не дати шансу вірусам і бактеріям проникнути в організм?
– Коли надворі холоднішає, наш організм отримує своєрідний стрес. Нічого страшного, поганого в цьому немає. Понад те, короткочасні стреси корисні, бо мобілізують захисні сили організму.
Щоб не занедужати, треба мати сильний імунітет, а щоб утворилися імунні клітини, треба споживати певну їжу. В раціоні обов’язково повинні бути білкові продукти – яйця (омлети, яєчні, запіканки); кисломолочні продукти, нежирне м’ясо, нежирний курячий бульйон (бажано з домашньої, але не надто жирної курки). Останній, до речі, є протеїновим коктейлем, який миттєво додає енергії. Корисними є й продукти, що містять омега-3 жири (необов’язково червона риба, а й скумбрія, оселедець). Якщо риба солона, її треба вимочити у воді.
Дуже корисно додавати до страв насіння льону, яке має протизапальні та ранозагоювальні властивості (досить однієї неповної столової ложки на порцію каші, салату чи супу). А ще добре їсти волоські горіхи, бо вони корисні для мозку, серця, судин, хребта і суглобів (вистачить двох-трьох на день).
У зимовому раціоні обов’язково має бути присутній вітамін С
Протизапальними, противірусними і антибактеріальними властивостями володіють імбир, порошок куркуми, часник, цибуля (додавайте шматочок кореня імбиру до тушкованого м’яса, по одній чайній ложці куркуми до гарячих страв, а часник і цибулю можна їсти щодня).
У зимовому раціоні обов’язково має бути присутній вітамін С, який сприяє виробленню імунних клітин. Він міститься в настої шипшини (пийте його по склянці на день), свіжій і квашеній капусті, морожених смородині, вишнях, обліписі, зеленій петрушці, а також у мандаринах, грейпфрутах, апельсинах.
Не варто забувати цієї пори року про зелений чай, у якому величезна кількість антиоксидантів, що захищають наші клітини від хвороб, мутацій, старіння (бажано випивати два-три горнятка в першій половині дня). Дуже добре їсти ягоди – чорниці, брусницю, журавлину, а також чорні китайські гриби шиїтаке (досить одного грибочка на порцію – лише подрібнити і кинути в готовий суп).
– Чого ж тоді не варто їсти взимку?
– Того, що містить транс-жири, і не лише взимку, а будь-якої пори року. Не беріть готового листкового тіста, не купуйте круасанів, маргарину, різних маселець, сирних продуктів. Не присмажуйте страв на соняшниковій олії – віддавайте перевагу тушкованим або вареним. Але якщо вже хочете щось підсмажити, використовуйте оливкову олію або ж натуральний смалець.
До речі, особливо небезпечними є транс-жири для дітей. Це не означає, що вони завдають шкоди одразу ж після споживання. Їх дія поступова і тривала. В майбутньому вони можуть призвести до страшних недуг або порушень. Здатні спричинити хворобу Альцгеймера, утворення злоякісних пухлин, цукровий діабет другого типу, депресію, шизофренію тощо.
– Відомо, що взимку майже всі люди гладшають. Скажіть, будь ласка, що, як і скільки можна їсти, аби не набрати зайвих кілограмів?
– Взимку ми харчуємося дещо по-іншому, ніж у інші пори року. По-перше, в цей час меншає свіжих овочів, фруктів, зелені, тому зазвичай споживаємо жирну їжу – м’ясо, смажені страви, борошняні вироби, солодощі. По-друге, взимку ми набагато менше рухаємося, більше сидимо в своїх помешканнях.
Безпечними є два-три горнятка кави на день
По-третє, через те, що тепер коротший світловий день, бракує сонячного світла, в нашому організмі сповільнюється обмін речовин. Аби цього всього уникнути, мусимо мати збалансоване та різноманітне харчування. Отже, 1/2 тарілки повинні займати овочі (свіжі, варені печені), 1/4 – крупи (каші), висівковий або цільнозерновий хліб, 1/4 – страви з яєць, нежирне варене м’ясо, нежирна риба, кисломолочні продукти, бобові, гриби. Причому в щоденному дитячому меню мають бути м’ясо і риба, а в дорослому – лише двічі на тиждень червоне м’ясо. В інші дні – птиця, риба та кисломолочні продукти.
– Як ви ставитеся до розвантажувальних днів і чому деяким людям так важко схуднути?
– Якщо людина роками набирала вагу, то в неї сформувався відповідний обмін речовин. Відтак їй потрібно споживати відповідну кількість калорій, аби забезпечити підтримку набутої маси тіла. Часто огрядні люди намагаються дотримуватися напівголодних дієт, внаслідок чого обмін речовин надто сповільнюється, бо організм починає економити калорії.
В такій ситуації ще більше обмеження калорій в раціоні не допоможе, і рано чи пізно людина знову почне переїдати. Тому єдиним виходом зрушити вагу з місця є збільшення витрат калорій за рахунок збільшення фізичної активності – багато ходити (хто дуже огрядний), бігати, танцювати (для тих, хто має надмірну масу тіла). А ще відмовитися від солодкого. Їсти нежирне м’ясо, білкові омлети (вони зменшують потяг до солодкого), овочі (дають відчуття ситості). Солодощі замінити фруктами. Переглянути варто й питний режим – перед кожним прийомом їжі випивати склянку теплої води.
Акцент на кольорове харчування: їжте моркву, яблука, буряк, селеру, капусту, петрушку, гарбуз, чорнослив
Дуже добре робити розвантажувальні дні – одного-двох разів на тиждень цілком достатньо. Наприклад, за перший розвантажувальний день маєте з’їсти 400 грамів вареної риби (розділити на кілька прийомів), салат із капусти (трішки посолити і додати кілька крапель лимонного соку), випити томатного соку. Фруктів у цей день не їсти, пити тільки зелений чай і воду! За другий розвантажувальний день спожити 400 грамів домашнього сиру (також розділити на кілька прийомів), зробити собі салат, випити кефіру або чаю.
– Ви, мабуть, одна з небагатьох дієтологів, які кажуть, що страви можна солити…
– Кількість солі треба зменшити, але повністю відмовлятися від неї не раджу. Сіль потрібна нашому організмові, бо це здоров’я кісток, серця, судин, нормальна секреція соляної кислоти. Головне не пересолювати – добова норма повинна становити приблизно одну чайну ложку.
– А що скажете про порції? Якими вони мають бути?
– Звісно, пильнувати, скільки ви їсте, треба завжди. Дивно спостерігати за тими людьми, які начебто і споживають усе корисне, відмовляються від смаженого, копченого, але забувають про порції – їдять, образно кажучи, по піввідра…
Отож, якщо готуєте м’ясо чи рибу, то його/її кількість повинна вміщатися на вашій долоні без пальців. Якщо це нежирна риба або нежирне м’ясо – то на долоні без одного великого пальця. Якщо каша – то її порція повинна поміститися у вашому кулаці. Якщо це чоловік, який за день наробився, – тоді у двох його кулаках. Якщо овочі – то їх кількість також повинна поміститися у вашому кулаці. Якщо це чоловік – то в двох його кулаках. Якщо ми так харчуватимемося, а ще вчасно лягатимемо спати, обмін речовин нормалізується, і ми не набиратимемо зайвих кілограмів.
– Ви вже порадили нашим читачам, як можна схуднути. Але ж є серед них такі, що хочуть, навпаки, погладшати, а їм це не вдається. Чи можете дати з цього приводу якісь рекомендації?
– Насправді таких людей багато. Велику роль у цьому відіграє генетика. Худорляві, аби погладшати, дуже часто роблять велику помилку – їдять усе шкідливе, калорійне, виснажуючи таким чином організм. Головне, що потрібно з’ясувати цим людям, чи справді вони худі? Для цього варто визначити індекс маси тіла. Зробити це легко: масу тіла (в кілограмах) розділити на зріст (у сантиметрах). Якщо індекс маси тіла не нижчий 18-18,5, то все нормально. А якщо індекс маси тіла низький, то треба нарощувати м’язи (робити спеціальні вправи), вживати висококалорійні, але корисні продукти – каші (з вершками), каву (з вершками), горіхи, свиняче м’ясо, язик.
Головне – режим!
– Пані Оксано, а яким повинен бути питний режим?
– Зранку, одразу після сну, обов’язково випийте склянку теплої води, можна з кількома краплями лимонного соку. Це сприятиме правильному обміну речовин, допоможе жовчевому міхуру виділити нічну жовч, яка виводить токсини з організму, запобігає хвороби печінки та жовчевого міхура. До речі, пити теплу воду бажано й за півгодини до їди. Приблизно 80% води раджу випивати до 18.00.
– Чи існують ще якість правила харчування?
– В жодному випадку не варто відмовлятися від сніданку. Багато хто з нас його пропускає, а потім переїдає під час обіду, вечері. Саме це призводить до сповільненого обміну речовин, а відтак і до збільшення маси тіла, ожиріння. Оптимальний варіант сніданку: візьміть яйце, часточку помідора, трішки цибулі, влийте молока і приготуйте пухкий омлет, випийте горнятко чорної кави (можна з молоком). Або ж візьміть окраєць хліба, яйце чи кисломолочний сир (йогурт) та якийсь фрукт.
Необов’язково їсти п’ять разів на день, достатньо трьох – сніданок, обід і вечеря. Бажано, аби вони були приблизно в той же час – тоді їжа добре засвоюватиметься і приноситиме тільки користь. Отже, якщо на сніданок у вас був омлет, то на обід можете їсти суп (з будь-яких овочів, наприклад, суп-пюре), шматок м’яса чи парову котлету, овочі – свіжі або тушковані, ложку каші. Вечеря повинна складатися з овочів (сирих або варених) та легкої білкової страви з кисломолочного сиру або риби.
Зведіть до мінімуму продукти, яких нема в природі. Наприклад, ковбаса і сосиски не ростуть на деревах, а кущі не плодоносять вафлями і круасанами. Це штучні продукти, в яких надмір цукру, консервантів, барвників і транс-жирів і які жодної користі не дають, натомість спричиняють небезпечні недуги (нервові розлади, інсульт, інфаркт, навіть онкохвороби).
Багато рухайтеся – необов’язково щоранку робити тривалу зарядку чи відвідувати спортзал. Інколи достатньо покрутити суглобами, поприсідати, пройтися в швидкому темпі (наприклад, до зупинки, східцями вгору-вниз).
Ще один принцип – кольорове харчування. Як я уже казала, їжте моркву, яблука, буряк, селеру, капусту, пастернак, петрушку, гарбуз, чорнослив, морожені чорниці, вишні, смородину та інші кольорові рослинні продукти. Не бійтеся змішувати і не зважайте на теорію роздільного харчування – з усім натуральним, що є в природі, можна експериментувати.
Кількість солі треба зменшити, але повністю відмовлятися від неї не раджу
Саме в рослинній їжі багато кольорових пігментів, які виробилися в процесі еволюції для того, аби захистити людину від грибків, вірусів, хвороб, негативного впливу сонячного проміння і передчасного старіння. Вчені виявили, що ці пігменти дуже корисні для людини: одні з них захищають клітини мозку, другі – печінку, треті – очі, решта – весь організм. Що більше кольорових продуктів споживатимемо, то здоровішими будемо.
Готуйте для себе та своєї сім’ї ті страви, які б понесли хворому до лікарні. Ви ж не понесете йому смажені котлети, чипси, салямі? Отже, страви мають бути варені, парені, одне слово – ніжні та натуральні. Не варто шкодувати часу на їх приготування – в майбутньому ви не витрачатимете його на лікування.
– А як щодо кави? Скільки її можна пити?
– Якщо любите каву, відмовлятися від неї не варто. Це натуральний і корисний продукт, який містить чимало антиоксидантів, зокрема, хлорогенову кислоту, яка захищає клітини печінки, запобігає розвиток цукрового діабету другого типу, хворобу Альцгеймера. Крім того, в каві є кофеїн і речовини, які покращують мікроциркуляцію крові в судинах мозку. Якщо говорити про кількість, то безпечними є два-три горнятка на день. Головне, не додавати до неї багато цукру і вершків. Каву раджу пити в першій половині дня, бо якщо питимете її ввечері, то це може негативно вплинути на сон. Кава має й сечогінні властивості, виводить більше води з організму, тож її добре запивати склянкою води.
Ні стресу!
– Через теперішні події в нашій країні всі ми стурбовані, знервовані, що, як правило, негативно позначається на здоров’ї. Чи існує антидепресивний раціон?
– Повторюю: короткочасні стреси корисні. Але зараз у всіх нас радше тривалий хронічний стрес, і саме через це він небезпечний, бо робить нас беззахисними перед інфекціями, недугами, передчасним старінням. Коли людина дуже хвилюється, в неї можуть утворитися ерозії шлунка, навіть так звані стресові виразки.
На жаль, особливої дієти проти депресії нема, але скоригувати раціон, аби це позитивно вплинуло на наш настрій, можна. Харчуйтеся різноманітно, вчасно, вживайте якнайменше штучних напоїв, солодощів, обов’язково киньте курити, не зловживайте спиртним, а ще краще взагалі відмовтеся від нього, менше “сидіть” у соціальних мережах, краще висипляйтеся. І будьте оптимістами, незважаючи ні на що.
– Виходить, що нервові розлади прямо впливають на травлення?
– Звісно, одні заїдають стреси, інші, навпаки, через трагічні події в Україні можуть довго взагалі нічого не їсти, навіть не спати. Але саме зараз такий час, що мусимо бути здоровими, мусимо вижити!
Розмовляла Ольга Шведа