Ліхтар і... скальпель

Під час операції з пересадки нирки у Центрі трансплантації Львівської обласної клінічної лікарні найвідповідальнішої миті вимкнули електрику. Півтори години хірурги працювали своїми інструментами при світлі ліхтарика

Під час операції з пересадки нирки у Центрі трансплантації Львівської обласної клінічної лікарні найвідповідальнішої миті вимкнули електрику. Півтори години хірурги працювали своїми інструментами при світлі ліхтарика

oper.jpg

Про цей приголомшливий випадок "Пошті" розповіли пацієнти  лікарні. Ми не повірили, тож зателефонували керівнику Центру трансплантації, завідувачу кафедри шпитальної хірургії Львівського національного медуніверситету, професору Кобзі, аби перевірити інформацію. На жаль, Ігор Іванович її підтвердив. 

...Це була планова операція. У дівчини через застуду відмовили нирки, почалася ниркова недостатність. Урятувати її могла лише пересадка органа. Віддати доньці нирку погодилася мати. На щастя, дівчині вона підійшла. І донора, і пацієнта до операції готували кілька місяців. Призначили на 30 грудня 2008 року. Аби пересадка не зірвалася, професор Кобза кинув важливі справи у Києві і прилетів до Львова.

У центрі трансплантації це була третя пересадка. Дві попередні відбулися успішно. Операція розпочалася вчасно, як і запланували. У матері забрали нирку, жінка ще лежала на операційному столі під наркозом, підключена до апарата штучної вентиляції легень. Хірурги почали готувати доньку до пересадки нирки.  "І коли вже все підготували, ми почали накладати анастомоз (зшивати судини - "Пошта"),  у той найвідповідальніший момент вимкнули світло, - розповів професор Кобза. -  Як довго його не було? Точно сказати не можу, бо був зайнятий іншим. Але приблизно годину-півтори".

Що робити у таких випадках? Зупинити операцію неможливо. Апарати штучної вентиляції легень, до яких були підключені і мати, і донька, без світла не працюють. Але у бригаді багато людей, тож ці апарати перевели на ручний режим роботи. Один з лікарів відразу ввімкнув маленький ліхтарик, який використовують для перевірки реакції зіниць на світло, а тоді принесли потужніший.  Усю найтоншу, найделікатнішу роботу виконували при світлі ліхтаря. Світло увімкнули, коли операція вже завершувалася.

Операції без світла, як розповів професор Кобза, йому доводилося робити не раз. У таких випадках або стіл підсували поближче до вікна, або виручав усе той же ліхтарик. У 2004 - 2006 роках не одна складна операція відбулася в таких умовах. Нині світло вимикають рідше, але часто саме під час операцій.

На щастя, все закінчилося добре. І мама, і донька почуваються нормально, їх вже готують до виписки. Вони, мабуть, і не знають, в яких умовах хірурги рятували їхні життя. І слава Богу! Ігор Іванович розповів, що у хірургів є свої застереження. Коли операція  з перших хвилин іде гладко, без жодних зривів, ускладнень, це їх не дуже тішить. Життя свідчить, що  несподіванки будуть згодом. В останній операції з пересадки нирки  "ускладнення", та ще й яке (вимкнення світла), виникло з самого початку.  Хірурги з шоком впоралися, а далі все пішло, як по маслу.

- Я не знаю, наскільки ця операція вкоротила мені життя, - каже професор Кобза. - Я не мав права на емоції, хоча душа кричала, бо мій настрій міг передатися всій команді. На мені лежала відповідаль­ність за два життя. Коли  повернувся додому, то мені здавалося, що цього дня я про­вів не одну,  а 20 операцій. Такий був виснажений.  Впевнений, що так почувалися і члени всієї бригади.

Думаю, що цей випадок шокував усіх без винятку. Адже усі ми ходимо під Богом і кожен з нас будь-якої  миті може опинитися на операційному столі. І виходить, що наше життя напряму залежить від того, буде в лікарні під час операції світло чи ні. Як таке може бути? У якому столітті  ми живемо? Як взагалі лікарням можуть вимикати світло і чому в них немає резервних генераторів?  Чому так легковажать людським життям? Ці запитання напрошуються у кожної нормальної людини. Аби отримати на них відповіді, "Пошта" звернулася по коментарі.

P. S. "Пошта" і врятовані пацієнтки висловлюють вдяч­ність хірургам за їхню муж­ність і професійні вміння. Тільки б поменше такого форс-мажору у їхніх буднях.

 

Суб'єктивний погляд

 

Галина Єлісеєнко,
керівник відділу корпоративних зв'язків ВАТ "Львівобленерго":

30 грудня 2008 року сталось аварійне пошкодження кабелю напругою 6кВ №1202-1238/2,  внаслідок чого припинили електропостачання споживачам, зокрема й Львівській обласній клінічній лікарні, з 16 год. 35 хв. до 17 год. 57 хв.  

Згідно з Правилами улаштування електроустановок п.1.2.17-20 та ДБНВ 2.523-2003, Львівська обласна клінічна лікарня повинна бути споживачем
1 категорії, схема електропостачання якого передбачає два незалежних джерела живлення та АВР - пристрій автоматичного переключення  з основного джерела живлення на резервне; а в разі відсутності вищевказаного мати в наявності незалежні локальні джерела живлення. На сьогодні Львівська обласна клінічна лікарня живиться лише від одного кабеля.

ВАТ "Львівобленерго" видало Львівській обласній клінічній лікарні технічні умови на облаштування резервного живлення, однак медичний заклад їх не виконав. ВАТ "Львівобленерго" неодноразово надсилало приписи на адресу керівництва лікарні, управління охорони здоров'я міста Львова та Львівської області з вимогою приведення схеми електропостачання до вимог відповідної категорійності. 

У випадку форс-мажорних обставин, в цьому випадку аварійного виходу з ладу кабелю, який живить лікарню, відповідальними за наслідки відсутності схеми електропостачання споживача 1 категорії є керівництво лікарні та управління охорони здоров'я, які не забезпечили вимоги Правил улаштування електроустановок п.1.2.17-20 та ДБНВ 2.523-2003.

Олександр Лемішко,
головний лікар Львівської обласної клінічної лікарні:

Я тільки перший день, як вийшов на роботу з відпустки. Як мені доповів заступник з економічних питань, "Обленерго" попереджувало про планове відключення світла, і чого цього не знала операційна бригада, не знаю. Зараз пишуть доповідні записки, з'ясуємо, чого так сталося, і зробимо все, щоб більше такого не повторилося.

Віктор Кімакович,
начальник Головного управління охорони здоров'я ЛОДА:

Цей факт справді підтверджено. Мені доповіли, що після вимкнення світла запасний генератор увімкнули через сім - вісім хвилин. За фактом проводиться службове розслідування.  Після його завершення готовий говорити на цю тему детальніше.

Ярослав Кашуба,
заступник голови Львівської обласної держадміністрації з питань соціальної політики, охорони здоров'я, поліграфії та підприємництва:

"Обленерго", як мені доповіли, не повідомило керівництво лікарні про планове  відключення світла, хоча мало це зробити. Я доручив начальнику Головного управління охорони здоров'я Віктору Кімаковичу за цим фактом провести службове розслідування і про його результати доповісти мені.  Охоче поділюся ними з читачами "Пошти".

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4606 / 1.61MB / SQL:{query_count}