Відтепер українці самі вирішуватимуть, у кого лікуватися (а це вже впливатиме на зарплату лікарів), економічна свобода закладів охорони здоров’я та вільна конкуренція на ринку медичних послуг – ось три головні меседжі від міністра охорони здоров’я України Олександра Квіташвілі, озвучені вчора під час візиту до Львова.
А ще урядник пообіцяв, що державу чекає запровадження страхової медицини, зниження цін на ліки і забезпечення подання базової медичної допомоги незахищеним верствам населення та, нарешті, впорядкування ліцензій.
Радикально змінювати все й одразу в галузі міністр не буде: зміни будуть проведені в кілька етапів. А ось перших результатів варто очікувати через три-п’ять місяців, відповів на запитання “Пошти” пан Квіташвілі.
Міністр зустрівся у Львові з медичним активом області, професорами та студентами медуніверситету ім. Данила Галицького, де презентував реформу національної системи охорони здоров’я. І що позитивно, саме Львівщину обрали пріоритетною областю для впровадження цієї реформи. Нас чекає реформування швидкої допомоги, сімейної медицини, хочуть зробити історією монополію щодо надання послуг гемодіалізу.
А ще головний медик країни встиг відвідати Львівський обласний перинатальний центр, який, нагадаємо, закрили на реконструкцію ще в 2013-ому, та пологовий будинок №1, що на вул. Мечникова. Першим об’єктом був сильно обурений, другий похвалив.
Реформам бути!
Міністр певен: упродовж 2015-го відбудуться перші рішучі кроки щодо зміни медичної галузі.
Аби механізм запрацював і результати були помітні уже невдовзі, міністерство проводить аудити лікарень, поліклінік, запроваджує важливі ініціативи щодо закупівель та доступності ліків, а ще переводить відомчі лікарні в єдину структуру.
Учора міністр наголосив, що в Україні працює понад вісім тисяч лікарень і поліклінік. 75% грошей з держбюджету, які виділяють на медицину, витрачають на їх утримання. На думку міністра, ці гроші “потрібно ефективно перерозподілити”. Як-от замість оплати старих ліжок у лікарнях їх потрібно використовувати для лікування пацієнтів.
Вибір за пацієнтом
 |
фото: Андрій Польовий |
Міністр пообіцяв, що завдяки реформі доходи лікарів зміняться – вони залежатимуть від кількості пацієнтів.
“Нечесно й неправильно, коли всі лікарі отримують однаково, виходячи з кількості штатного розпису. Пацієнти самі визначатимуть, у якого медика лікуватися. Скажімо, якщо в одного лікаря сімейної медицини буде 30 пацієнтів, а в другого – один, то перший зароблятиме в тридцять разів більше, ніж його колега. Себто переходитимемо на оплату послуг, яка включатиме лише лікарську діяльність”, – пояснив Олександр Квіташвілі.
Урядник акцентує: від медичної реформи виграють як лікарі, так і пацієнти. Чому?
“Пацієнти будуть захищені, адже частину грошей сплачуватимуть офіційно, а не “в конверті”, а лікарні отримають офіційний дохід, яким зможуть розпоряджатися, – констатував міністр. – Послуги лікарів люди зможуть оплачувати гонорарами. Це може відбуватись через фонди або безпосередньо лікарю. І це не хабар! Це гонорар за надану послугу. Хабар – це тоді, коли лікар вам виписує неправдиву довідку про здоров’я”.
Страхова медицина: бути чи не бути?
У планах міністра – й запровадження страхової медицини. Але це стане можливим лише після створення нормальної мережі лікарень, системи переліку послуг і розрахунку їх вартості. Загальнообов’язкового медичного страхування наразі не буде, страховим полісом користуватимуться ті, що зможуть його придбати, а про інших подбає держава.
Нині Україна не може нікого зобов’язати страхуватись, бо, не маючи нормальної мережі лікарень, системи переліку послуг, цього робити не можна
“Окремого закону стосовно медичного страхування не треба. І слова “обов’язкове” не може бути. Нині Україна не може нікого зобов’язати страхуватись, бо, не маючи нормальної мережі лікарень, системи переліку послуг, цього робити не можна”, – аргументує Квіташвілі.
Зі слів міністра, пацієнти при грошах зможуть придбати медичну страховку, яка покриватиме додаткові витрати на медобслуговування. Натомість соціально незахищені верстви населення можуть сподіватися підтримки держави. За 46 млрд грн, передбачених в держбюджеті на охорону здоров’я, можна оформити медичне страхування для половини населення України.
Чи подешевшають ліки?
Важливим кроком реформування галузі мала б стати реформа фармацевтичного ринку. На думку міністра, нині в Україні існує величезна кількість непотрібних ліцензій і реєстрацій ліків, створених для того, щоб на цьому могли заробляти чиновники.
Скасування повторної реєстрації та використання міжнародного упаковання знизить ціну імпортних ліків і медичних виробів. Відтак завдяки дерегуляції ринку ціни на ліки можуть бути знижені до 30%, а українці отримають доступ до якісних препаратів найкращих світових брендів.
Які реформи чекають Львівщину?
 |
фото: Андрій Польовий |
У Львові міністр Квіташвілі наголосив: Львівщина буде пріоритетною у проведенні медичної реформи.
“Ніяких пілотних проектів чи експериментів не буде, бо всі вже втомилися, просто почнемо реформи. А оскільки зробити все й одразу по всій країні неможливо, то буде кілька областей, серед яких Львівська. Бачення медичної реформи у МОЗ і місцевої влади Львівщини практично ідентичне. Саме тут відчуваємо максимальну підтримку”, – заявив міністр.
Зі слів губернатора Львівщини Олега Синютки, серед головних реформ, які в області розпочнуть утілювати, – обладнання навігаційними системами карет “швидкої”, первинна допомога та знищення монополії в наданні послуг з гемодіалізу.
“Перше, що плануємо, це облаштувати навігаційними системами карети “швидкої”, які давали б змогу бачити їх місцезнаходження, бачити можливість їх оперативного доїзду за результатами виклику. Хочемо модифікувати систему так, аби послугу надавала карета “швидкої”, яка є ближче до місця розташування людини. Друге – це первинна допомога. Тепер динаміка сімейної медицини на Львівщині одна з найкращих, тому первинну медичну допомогу потрібно наблизити до пацієнта, а вторинну ланку допомоги підняти на обласний рівень, що дасть можливість якісніше подавати допомогу.
Серед головних реформ, які в області розпочнуть утілювати, – обладнання навігаційними системами карет “швидкої”, первинна допомога та знищення монополії в наданні послуг з гемодіалізу
І третє – застосовувати ринкові механізми при наданні медичних послуг: до прикладу, щоби всі компанії, які надають послуги з гемодіалізу, були присутні на ринку, а не було монополіста, що здешевлює вартість послуги”, – зазначив Олег Синютка.
У підсумку, аби втілити всі ці гарні плани в життя, міністр наголосив, що потрібні законодавчі зміни, підтримка місцевої влади і “максимальне використання тієї свободи, яку має влада на місцях”.
Пропозиції медиків Львова
 |
фото: прес-служба ЛМР (Олександр Мазуренко) |
Своєю чергою головний медик Львова Володимир Зуб озвучив пропозиції лікарів міста і запропонував дві ключові позиції реформування – змінити законодавство та збільшити фінансування.
Основна мета, на його думку, це запровадження платних стоматологічних послуг (крім дітей та незахищених верст населення); від’єднання поліклінік від стаціонарів (залишити їх на місцевих бюджетах з обов’язковим і поступовим розвитком сімейної медицини); зменшення ліжкового фонду (всі стаціонари віддати в одні руки – у обласний бюджет); зміна оплати праці (платити більше там, де більше працюють).
А ще, зі слів Володимира Зуба, варто запровадити контрактну систему роботи лікарів. “Головні лікарі не повинні працювали роками на одній посаді і не тримали крісла для “своїх”, а працювали за контрактом!” – наголосив він.
“За таке треба судити, як за зраду Батьківщини!”
Оглядаючи Львівський обласний перинатальний центр, міністр висловив обурення, що досі ніхто не відповів за зруйнований заклад, і пообіцяв, що докладно вивчить питання реконструкції цього центру та продумає “різні варіанти” завершення робіт.
“Мене дуже бісить, що ніхто не відповів за те, що заклад було доведено до такого стану! Це можна назвати лише таким словом, як “шкідництво”. Важко зрозуміти, як можна було розвалити діючий пологовий будинок! Сподіваюся, що колись хтось понесе за це не лише кримінальну, а й фінансову відповідальність! За таке треба судити, як за зраду Батьківщини! Бо ці гроші могли піти на фронт! Мені не цікаво, хто там сидів 30 років. Нехай цю людину впіймають, вона хоча б 10 мільйонів поверне, а потім її відпустять”, – емоційно заявив урядник.
 |
фото: прес-служба ЛОДА (Ігор Сенкальський) |
Своєю чергою очільник Львівщини Олег Синютка додав, що цього тижня відбулася зустріч керівництва Львова та області з парламентарями, які пообіцяли розглянути цю проблему на загальнодержавному рівні.
І що вельми приємно для медиків і для Львова загалом, міністр похвалив пологовий будинок №1. “Цей пологовий будинок – стандарт, який повинен бути у всій країні. Якщо враховувати можливість таких центрів заробляти гроші легально, то вони зможуть значно швидше розвиватися і вдосконалювати свою роботу. Це дуже приємно, що такий центр є у Львові. Всі показники здоров’я материнства і дитинства змінюються до кращого, виходячи з того, як налагоджена система. Це дуже добрий приклад того, як воно повинно працювати”, – резюмував Квіташвілі.