Медичні модернізації року
У медицину Львова у 2014-ому інвестували 9 млн грн, із них 5,5 млн – на ремонти, 1,5 млн – на обладнання. За рік у місті відкрили 24 дільниці сімейної медицини. Зокрема, для жителів Личаківського району у жовтні відкрили сучасну амбулаторію сімейної медицини (вул. Тракт Глинянський). На реконструкцію будівлі витратили 538 тис. грн, а медобладнання, інвентаря та меблів закупили на 42,3 тис. грн.
У відділенні отоларингології Першої міської лікарні ім. Князя Лева коштом спонсорів придбали оглядовий ЛОР-комбайн і мікродебрідор. Місто подбало і про ендоскопічну стійку для виконання сучасних малоінвазивних втручань. У лікарні швидкої медичної допомоги модернізували палату інтенсивної терапії кардіовідділення.
У листопаді на базі міської дитячої лікарні відкрили новий медичний діагностичний центр, у який інвестували 50 млн грн приватних коштів. Тут надсучасне обладнання, яке на крок випереджає навіть устаткування київських медзакладів: апарат комп’ютерної томографії, магнітно-резонансний томограф, ультразвукові сканери й інше.
У грудні завдяки учасникам “Пробігу з вірою в серці” міська дитяча лікарня отримала нове обладнання для ефективної діагностики та лікування пацієнтів. За зібрані 84 тис. грн придбали електрокардіограф, добовий монітор артеріального тиску та кисневий концентратор.
Для відділення паліативної допомоги четвертої поліклініки придбали обладнання на 100 тис. грн. Місто реалізувало проект із впровадження новітніх технологій у практику дитячої нейрохірургії шляхом навчання лікарів і передачі нового обладнання – нейроендоскопа. Загальна вартість – 805,2 тис. грн.
Втрата року
15 червня 2014-го, в День медика, зупинилося серце відомого львівського хірурга, екс-начальника управління охорони здоров’я Львівщини, науковця і громадського діяча – 52-річного Ігоря Дионізовича Герича.
Це був Лікар від Бога, життєрадісний, добрий, щирий, світлий, чуйний, порядний, інтелігентний чоловік, справжній патріот краю та України. Був одним із активних учасників Революції Гідності, вірив у перемогу Євромайдану та дуже переймався подіями в державі. Він любив людей, життя і роботу, жив і працював для інших, не жалів себе, майже не відпочивав.
15 жовтня в Українському лікарському товаристві відкрили фотовиставку, присвячену пам’яті Ігоря Герича, “Життєвий шлях від студента до професора і визначного лікаря”. Колектив “Львівської Пошти” мав за честь багато років поспіль спілкуватися та працювати з професором.
Ініціатива року
Для керівників освітніх закладів та учнів 10 – 11-тих класів провели навчальні тренінги з надання першої домедичної допомоги. Для решти охочих такі курси проходили в поліклініках і лікарнях Львова.
А з 12 вересня до 6 листопада на площі Ринок функціонував Інформаційно-практичний центр безпеки міста. Для всіх охочих надавали інформаційні консультації, проводили навчання, майстер-класи та практичні заняття з чотирьох напрямів – екстрена медицина, основи самозахисту, основи військової справи та цивільна оборона.
Інформаційні консультації в наметі отримали 1590 людей. На базі Академії сухопутних військ для тисячі львів’ян провели теоретичні навчання, а на Яворівському полігоні лікарі-волонтери відпрацьовували вміння стріляти.
Проблема року

У 2014-ому немовлята, які народились у пологових будинках Львова й області, чекали на вакцину БЦЖ (проти туберкульозу). Починаючи з 12 березня, з часу закінчення терміну державної реєстрації на препарат виробника “Мікроген” (Росія), у нашій області на нього чекають понад 19 тис. дітей.
Щоправда, у листопаді вакцину розблокували, але це ситуації не врятувало, бо на залишку в області було лише 400 доз препарату БЦЖ, які “розійшлися” за кілька днів. Департамент охорони здоров’я ЛОДА звернувся в Міністерство охорони здоров’я України з проханням перерозподілу вакцини з інших областей для потреб нашої. Наразі відповіді нема.
З рештою препаратів, якими дозволено робити щеплення, ситуація така ж – усі запаси вичерпані. Немає ані пентаксиму (для перших двох щеплень проти кашлюка, дифтерії, правця, гемофільної інфекції), ані інфанріксу (проти кашлюка, дифтерії, правця), ані живої поліомієлітної вакцини та вакцини для профілактики кору, паротиту і краснухи.
Призначення року
З грудня 2014-го в Україні з’явився новий міністр охорони здоров’я – 44-річний грузинський реформатор Олександр Квіташвілі.
Вперше маємо міністра МОЗ із “реальним досвідом” докорінного реформування медичної галузі в державі. З січня 2008-го до серпня 2010-го він був міністром охорони здоров’я, праці та соцзахисту в грузинському уряді, запровадив там низку реформ, програму сільського лікаря та страхування, завдяки якій кількість громадян, які застрахували здоров’я, досягла 1,5 млн.
Меседжі від міністра: докорінно змінити принцип фінансування галузі; зарплата лікарів має залежати від обсягу роботи і кваліфікації – “це стимулюватиме працювати на совість”; запровадження в Україні страхової медицини неможливе без реформування мережі лікувальних закладів і зміни моделі їх фінансування; тендери мають стати прозорими.
Фото: прес-служба ЛМР, healthsolution.in, telemed.lviv.ua, facebook.com