Щоб душа співала і шлунок не бурчав

"Пошта" вивідувала секрет, як на свята всього скуштувати і при цьому не переїсти

"Пошта" вивідувала секрет, як на свята всього скуштувати і при цьому не переїсти

ny.jpg 

Про фінансову кризу нині говорять майже у кожній сім'ї, але переконана, що і на Новий рік, і на Різдвяні свята у кожному домі столи вгинатимуться від усіляких смаколиків. Буде вам і варене, і смажене, і копчене, і печене. Бо українські господині мають неабиякі кулі­нарні здібності, до того ж уміють і з невеликих припасів накрити просто шикарний стіл. Від розмаїття наїдків і напоїв  очі розбігаються, і всього хочеться скуштувати. Причому не лише у себе вдома, а й у родичів, друзів, сусідів. Але шлунок, печінка, підшлункова, як кажуть лікарі, просто не можуть перетравити таку кіль­кість їжі, до того ж за святковим столом ми часто споживаємо несумісні наїдки, змішу­ємо різні напої. Крім того, ор­ганізм людини, яка до свят постила, не готовий прийняти таку кількість жирної, копченої їжі. Наслідки невтішні. Лікарі твердять, що відразу після свят у медичних закладах різко збіль­шується кількість паці­єн­тів з отруєннями, нападами болю підшлункової залози, жовч­ного міхура, кишківника тощо.

Міру май і секрети знай

Як відсвяткувати так, аби і шлунок порадувати, і допомоги у лікаря не просити? За порадою "Пошта" звернулася до лікаря-терапевта вищої категорії Лариси Долінської. Лариса Павлівна зізналася, що сама не проти смаколиків, проте знає секрет, як їсти так, аби й душа співала, й шлунку було комфортно. Й охоче погодилася поділитися ним з читачами газети.

Секрет перший.  За дві години до застілля варто злегка перекусити, щоб підготувати організм до "навантаження". Кілька ложок будь-якої каші, яка легко огорне шлунок, будуть дуже доречними. Сідаючи за святковий стіл, випийте склянку узвару, соку або просто води, але в жодному разі не  кольорових газованих напоїв. Рідина заповнить шлунок, тоді в ньому залишиться менше місця для їжі.

Секрет другий. Перш ніж щось покласти у тарілку, спершу добре роздивіться стіл. Очі підкажуть, чого хочеться  шлункові. Розпочинати трапезу треба із салатів, заправлених не майонезом, а оливковою чи соняшниковою олією. Вони підвищують кислотність шлунка, що сприяє кращому перетравленню їжі.

Секрет третій. Куштуйте страви потрохи. Після салатів можна перейти до запеченого чи відвареного м'яса, риби, продуктів моря. Ковбаси куштуйте напіввуджені, шинки - без селітри. Між прийомами нових страв робіть хоча б півгодинні перерви - спілкуйтеся, колядуйте, рухайтеся. До десерту можна перейти не рані­ше ніж через годину після прийому їжі.

Секрет четвертий. Дехто помилково вважає, що горілку обов'язково слід закусити жирними стравами. Це хибна думка, бо така суміш украй перевантажить печінку: вона мусить і спирт нейтралізувати, і жир переробляти. Чарку горілки найкраще закусити квашеним огірком, маринованими грибами, сирими овочами. Ті, хто віддає перевагу горілці, ризикують переїсти, бо вона збуджує апетит. Найкраще пити сухі вина - від них швидко не п'яніють, вони не збуджують апетиту, і вино частково заповнить шлунок, не залишивши місця для зайвого шматка.

Секрет п'ятий. Дуже важливо споживати сумісні між собою продукти. Слід пам'ятати, що одні  під час травлення мають кислу реакцію, інші - лужну. Організмові необхідне їх поєднання. Тому м'ясні страви краще їсти з овочами, салатами, а не з "тістом" - хлібом. Борошняні вироби та м'ясо перешкоджають одне одному перетравлюватися, організм окислюється (швидше старішає, потерпають м'язи). Виникають дискомфорт, неприємні відчуття, болі.

Секрет шостий. Як би вас не припрошували господарі, коли шлунок каже: "Досить!", варто йому підкоритися. Бо шлунок, хоч і м'яз, але він не може розтягуватися до безконечності.

Рятуйся хто як може

Переобтяжений наїдками та напоями стіл у нас не один день, бо за Новим роком іде Різдво, свято Марії, Йосипа, Степана, Старий Новий рік, Водохреща. Тож влаштувати організмові розвантажувальні дні значній категорії людей не вдасться, а це означає, що переїдання та перепої їм гарантоване. Обережними мають бути й молоді здорові організми, не кажучи вже про тих, кому за сорок, а особливо ті, у кого хоч раз давали збої підшлункова, жовчний міхур, печінка чи є проблеми зі шлунково-кишковим трактом. Лариса Павлівна радить тим, кому важко контролювати свій апетит, випити перед застіллям кілька таблеток активованого вугілля або поліфепан чи ентеросорб (придбайте в аптеках). Вони прискорюють виведення їжі.

Радь - не радь, але чимало людей у період свят таки страждають від переїдання. У таких випадках у  жодному разі не варто залишати організм сам на сам із проблемою. Йому слід допомогти вийти з цього стану. За прикладом стародавніх римлян, можна засунути у рот два пальці... Але це у крайньому випадку. Спершу варто вдатися до більш пристойного способу  - одразу після застілля проковтніть столову ложку теплої оливкової олії.  Від усіх святкових напастей добре лікує проносна сіль (найкраще карловарська) - 10-15 г (половина або повна столова ложка) на склянку теплої води. Сечогінні та жовчогінні чаї, надто якщо людина перед святами постила, також дуже корисні. Допоможе й душ, бо токсини через шкіру виділяються назовні, або ванна з морською сіллю (2 кг на ванну).

Суб'єктивний погляд

Зоряна Завада,
головний дієтолог Львівщини:

У дні свят значно більшає викликів "швидкої", а після свят у поліклініках і лікарнях різко більшає пацієнтів, у яких загострилися гастрити, гастродуоденіти, холецистити. Через захланність за столом нерідко виникають кровоточиві виразки шлунка та дванадцятипалої кишки. Особливо коли переїсти проти ночі. Це загрожує гострим панкреатитом, панкреонекрозом (такі люди потрапляють на операційний стіл). Переїдання і зайві сто грамів можуть спровокувати і гіпертонічний криз, і серйозні проблеми із серцем, аж до інфаркту. Всі біди через те, що у багатьох  немає культури харчування.

Дехто вважає, що достатньо під час чи після їжі проковтнути таблетки фесталу чи мізиму-форте (реклама до цього підштовхує) - і можна їсти все, навіть якщо здоров'я не дуже міцне. Це хибна думка. Такі таблетки справді сприяють прискореному виділенню ферментів, які беруть участь у травленні їжі, після їх уживання людина дійсно почувається набагато краще. Але варто знати, що організм кожної людини "запрограмований" виділяти певну кількість ферментів. Що швидше організм використає  резерв, то менше ви колядуватимете. І ще: фестал несумісний з алкоголем. 

Переїдання може спричинити печію. Упоратися з нею допоможуть пляшечка боржомі або активоване вугілля, полі­фепан, ентеросорб, хітозан. Улюблений засіб - поташ із теплою водою - варто розлюбити, бо харчова сода, реагуючи із соляною кислотою шлунка, сприяє утворенню вуглекислого газу, який подразнює слизову оболонку, призводячи до збільшення синтезу шлункового соку та до повторного виникнення печії.          

У свята нерідко переїдання буває обтяжене ще й перепоєм. Тоді допоможуть сорбенти. Деякі чоловіки (які не мають проблем із жовчним міхуром) готують таку суміш: дві-три столові ложки оливкової олії, столова ложка коньяку та жовток. Усе перемішують і випивають, ледь підігрівши. Вони стверджують, що через 15-20 хвилин любов до життя повертається.

Довідка

У передсвяткові дні продаж алкогольних напоїв зростає у чотири рази. На прилавках наших магазинів, як твердять фахівці, 40% спиртних напоїв - підробки. Щороку в Україні від сурогату гине 15 тис. українців.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
5.0220 / 1.62MB / SQL:{query_count}