“Мамо, дуже свербить!”

У Львові діти із садків та шкіл щораз частіше “приносять” додому воші. Поради фахівців, як не підхопити у навчальних закладах паразитарні та шкірні захворювання

Дітей, які відвідують дитячий садок і школу, хвороби, як правило, не минають. Цей факт вже не дивує ні лікарів, ні педагогів, ні батьків. 
Більшість недуг є вірусними, але зустрічаються й паразитарні та шкірні. Зі слів педіатра Оксани Рильської, найчастіше у садку (трохи рідше у школі) діти можуть підхопити педикульоз, коросту, лишай та інші шкірні захворювання.

Воші атакують!

Чотирирічна Катруся до садка почала ходити з початку осені. А проте за місяць уже двічі “приносила” додому воші. “Перший раз педикульоз у дитини виявила після того, як вона стала чухати голову. Розгорнула волосся і ледь не знепритомніла: повно вошей! Звісно, відразу ж пішла до аптеки і купила спеціальний засіб для їх виведення. До кінця тижня дитина у садок вже не ходила, була під моїм постійним наглядом. Я зателефонувала до виховательки і повідомила про ситуацію”, – розповідає мама дівчинки Марія.
У садку її запевняли, що постіль змінили, що все обробили, але через тиждень проблема знову виникла... Цього разу жінці зателефонувала приятелька і розповіла, що в її дитини також завелися воші. “Відтоді малюка в садок не пускаю”, – каже жінка.
Педикульоз – паразитарне захворювання шкіри голови та волосся – рано чи пізно проявляється у дітей і школярів. Як запевняє начальник епідеміологічного відділу Головного управління Держсанепідслужби України у Львівській області Оксана Пушкарьова, за вісім місяців цього року виявили 404 випадки цієї хвороби (за аналогічний торішній період – 367). І це тільки офіційно зареєстровані випадки! А скільки їх є насправді – невідомо, але точно багато. Діти повернулися в навчальні заклади, а отже, стали частіше контактувати.
Найчастіше у садку діти можуть підхопити педикульоз, коросту, лишай та інші шкірні захворювання
“Вихователі у дитячих садках голови дітей на наявність педикульозу повин­ні перевіряти раз на тиждень і при виявленні хоча б одного випадку ізолювати малюка, а в групі ретельно прибрати і змінити постіль. Загалом постіль у садках повинні міняти щотижня, – пояснює епідеміолог. – При виявленні вогнища хвороби керівництво закладу має зробити екстрене повідомлення і викликати спеціальну бригаду, яка професійно обробить приміщення”.
Серед основних симптомів недуги – свербіж голови. Воші найчастіше оселяються на скронях, потилиці й тімені. Раніше вважалося, що педикульоз вражає тільки дітей і дорослих із неблагополучних родин, а тепер цю хворобу виявляють і в забезпечених сім’ях. Заразитися можна в перукарні, громадському транспорті, кімнатах відпочинку на вокзалі, у дитячих таборах і навчальних закладах. Отож пильнуйте, аби перукар, перед тим як вас стригти, продезінфікував гребінець та ножиці, намагайтеся не стояти в маршрутках біля людей з пишними шевелюрами, навчіть дітей не брати чужих гребінців, щіток для розчісування волосся, не користуватися чиїмись шпильками, обручами. 
При виявленні педикульозу в дитини огляду підлягають усі члени сім’ї. Увесь одяг та постільну білизну потрібно ретельно випрати і випрасувати. Не хвилюйтеся – позбутися вошей можна за допомоги багатьох аптечних засобів! Головне дотримуватися інструкції. Перевіряти голову дитини потрібно щодня і як мінімум ще десять днів після обробки.
Якщо ж не можете вивести воші самі, зверніться у відділення дезінфектології Львівського міського центру лабораторних досліджень, що на проспекті Чорновола, 2, де надійними засобами допоможуть позбутися “непроханих гостей”.

Обережно – глисти!

Чомусь недооцінюється сьогодні і небезпека зараження глистами. До цього часу багато батьків, навіть тих, що надмірно піклуються про здоров’я своїх дітей, були упевнені, що у їхніх сина чи доньки не може розвинутися глистова інвазія, оскільки це хвороба брудних рук. Але така думка абсолютно помилкова. Найчастіше у дітей бувають лямблії та гострики (ентеробіоз).
Зі слів епідеміолога Оксани Пушкарьової, від початку року у Львівській області зареєстрували 90 випадків лямбліозу (за аналогічний торішній період – 129). “Хоча спостерігається зменшення кількості випадків, але це не є показовим. Якщо минулого року ми мали змогу приходити у садки і без попередження здійснювати там перевірку на наявність глистів, то цього року можемо зробити це тільки раз на рік, бо на це потрібна згода батьків. Проблема ускладнюється й нестачею державних коштів”, – каже співрозмовниця “Львівської Пошти”.
З усіх 90 випадків 41 відсоток становлять діти до 17 років, а заражуються лямбліозом переважно ті, що мають від 5 до 10 років. На другому місці – одно- і чотирирічні малюки. Як і педикульозом, так і глистами може заразитися будь-яка людина незалежно від статків, поведінки чи способу життя, який провадить.
Вихователі у дитячих садках голови дітей на наявність педикульозу повинні перевіряти раз на тиждень і при виявленні хоча б одного випадку ізолювати малюка
“Найчастішими клінічними проявами у дітей є погіршення самопочуття, травлення, нервозність, зниження активності. Школярі починають гірше вчитися, стають плаксивими, швидше втомлюються, погано сплять, відчувають свербіж у задньому проході, інколи скрегочуть зубами, у них спостерігаються алергічні прояви на шкірі, – каже Оксана Рильська. – При появі таких симптомів батьки повинні відразу ж звернутися до поліклініки і тричі здати кал дитини на аналіз”.
Захиститися від глистів можна лише дотримуючись елементарних гігієнічних правил: ретельно мити руки з милом перед їдою, добре просмажувати рибу і м’ясо, не пити сирої води.
Досить небезпечними в дошкільних закладах є забавки та пісочниці, які можуть стати причиною великої кількості паразитарних захворювань. “Тому, наприклад, пластмасові  забавки треба мити щодня, а м’яких не давати взагалі або ж обробляти їх ультрафіолетом. Що стосується пісочниць, то їх треба обов’язково накривати і двічі на рік змінювати пісок”, – запевняє Оксана Пушкарьова.

“Під прицілом” – шкіра!

Доволі часто від батьків, які водять дітей у садки, можна почути розповіді про те, що малюки підхопили коросту або лишай. Коросту – інфекційне паразитарне захворювання шкіри, яке супроводжується свербежем, у Львівській області від початку року виявили в 341 особи, серед яких 112 дітей віком до 17 років.
“Висипи можуть локалізуватися на будь-якій ділянці тіла, в тому числі на обличчі, шиї, волосистій частині голови, особливо на долонях і підошвах. Значна частина висипів зосереджується на нижніх кінцівках (стегна, гомілки, внутрішні поверхні ступнів, кісточки)”, – розповідає дерматолог Віктор Саталкін.
З його слів, у хворої дитини може бути дуже виражений свербіж – аж до порушення сну, тому при перших проявах ураження варто відразу ж звернутися по допомогу до лікаря, аби уникнути ускладнень (дерматити, гнійні захворювання).
Досить небезпечними в дошкільних закладах є забавки та пісочниці, які можуть стати причиною великої кількості паразитарних захворювань
Дивні рожеві плями овальної форми на тілі свого сина не так давно виявила Анастасія. Жінка каже, що це трапилося після відвіду­вання садка. “Помітила, що в мого Андрійка на руках і голові з’явилися дивні плями, шкіра на них почала лущитися. Відразу ж повела дитину до сімейного лікаря, а вже потім до дерматолога. Кажуть, що це захворювання досить поширене, а проте з цього садка сина  все ж таки забрала”, – розповідає Анастасія.
Віктор Саталкін пояснює, що лишай є справді досить поширеним захворюванням шкіри, яке мають до 80 відсотків усіх дітей. Лишай буває і в немовлят, і в дошкільнят, і в учнів старших класів. Самостійно лікувати його дерматолог не радить – відразу ж до лікаря!
“Річ у тім, що існує кілька видів лишаю: різнобарвний, червоний, висівкоподібний, стригучий, оперізувальний, тому й лікування різне, особливо запущених форм – тоді дитину доведеться навіть ізолювати”.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4357 / 1.61MB / SQL:{query_count}