Діти та підлітки доволі часто піднімають келихи без жодних тостів
За даними соціологічного опитування, яке провів Український інститут соціальних досліджень ім. Олександра Яременка, діти у нас п'ють міцні напої ну майже, як воду. Серед опитаних учнів шкіл віком 15 - 16 років 25% вживали алкоголь до 13 років, а серед тих, кому 11 - 12, пробували алкоголь 40%. Хоч раз у житті були п'яними 20% шестикласників.
...Аня (ім'я з етичних міркувань змінено) народилася у благополучній сім'ї, в школі добре вчилася, займалася спортом. Але мала не дуже хороших друзів. Вони любили побалуватися пивком. Часто й міцнішими напоями. Коли батьки на вихідні їхали на дачу, Аня залишалася вдома, посилаючись на те, що має багато вчитися. Насправді вона проводила час у колі друзів, разом з ними, аби не бути білою вороною, випивала. Одного дня друг дівчини, який спершу щедро підливав спиртне у її келих, згодом скинув її з даху гаража. Наслідок - важка черепно-мозкова травма, низка інших травм. Словом, скалічене життя...
...Наприкінці листопада 2008 року в Кременчуці Полтавської області отруївся самогоном і помер 17-річний хлопчина. Підліток на відпочинку разом з чотирма друзями пив самогон, який компанія купила. Після випитого хлопець раптово змінився на обличчі, встав і вийшов надвір. Невдовзі всі почули, як неначебто щось впало. Двоє друзів вийшли подивитися, що трапилося, і побачили на землі непритомного приятеля. Хлопця завезли в реанімацію однієї з лікарень міста, де він помер через п'ять діб. Судмедексперти констатували : смерть настала внаслідок гіпертонічного інсульту.
І такі випадки непоодинокі. Що спонукає дітей до вживання алкоголю у ранньому віці? З цим запитанням "Пошта" звернулася до головного нарколога Львівщини Мирослави Кабанчик. За словами лікаря, причини є різні: бажання брати приклад із дорослих, ровесників, у такий спосіб завоювати авторитет серед однолітків, однокласників, подолати певні комплекси. "Нині не можна сказати, що спиртні напої вживають лише діти з неблагополучних сімей. Часто зовсім навпаки. Тому що, коли хлопець чи дівчина сьогодні не п'ють пиво, то, виходить, що вони гірші за інших, з ними не хочуть спілкуватися ровесники. А з іншого боку, наша реклама закликає до цього, в ній Кличко та Шевченко є зірками спорту, бо вони вживають пиво. Те саме у фільмах, де головний герой п'є, курить. Тож чого дивуємося, що наші діти роблять те саме!?" - каже нарколог Кабанчик.
У нас спостерігається тенденція зростання кількості юних "алкоголіків", причому до цього списку все частіше входять діти зовсім юного віку. Говорячи про юних "алкоголіків", маємо на увазі тих дітей, які регулярно і великими порціями вживають алкогольні та слабоалкогольні напої. Бо хворіють на "алкоголізм" здебільшого дорослі, а у дітей ця недуга не встигає так швидко розвинутися, а проявляється згодом, здебільшого у 21 - 22 роки.
Найбільш масово діти та підлітки вживають алкоголь під час різних заходів, свят. Часто в присутності дорослих. Саме тоді багато хто опиняється в реанімаційних відділеннях з діагнозом: алкогольне отруєння. А наслідки вживання алкоголю для дитячого, ще не сформованого організму просто жахливі. І йдеться не лише про гастритні захворювання, алкоголь згубно діє і на нервову систему, психіку, всі органи загалом. "Алкоголь проникає навіть в найменшу клітинку організму. Іде отруєння печінки, нирок, серцево-судинної системи, головного мозку. Діти, які споживають алкоголь, відстають у розумовому, психічному і фізичному розвитку. Вживання алкоголю може призвести і до смерті", - каже Ігор Лукасевич, завідувач реанімаційного відділення Львівської міської дитячої лікарні.
Як зупинити дитячий алкоголізм? Головний нарколог області каже, що вихід є, але для цього треба:
- видати наказ, згідно з яким вживати спиртні напої дозволялося б лише в спеціальних місцях, куди пускали б осіб після 18 років;
- аби діти не сиділи у парках з пляшкою пива чи склянкою міцнішого напою, їх треба чимось зайняти, запропонувати альтернативу вулиці, надати безкоштовні спортивні майданчики, створити спортивні секції, школи, гуртки. Бо у багатьох сім'ях батьки не мають можливості оплатити заняття в спортивних секціях;
- заборонити рекламу алкоголю взагалі;
- частину прибутку від продажу алкогольних напоїв скеровувати з профілактичною метою чи на лікування узалежнених хворих.
До теми
Якщо помітили, що дитина збуджена, неконтрольована, її рухи некоординовані, обличчя почервоніле, на чолі - піт, тхне алкоголем, негайно викликайте "швидку". До її приїзду покладіть дитину в горизонтальне положення, але не кладіть під голову подушку, бо якщо є алкогольне отруєння, то дитина може захлинутися блювотними масами. І не залишайте її без нагляду.
Мовою цифр
За шість місяців 2008 року на профілактичному обліку у Львівському наркологічному диспансері перебувало 438 дітей. Дані за друге півріччя будуть на початку нового року, але за попередніми даними, юних пацієнтів цього закладу не поменшає. Йдеться про дітей, яких у диспансер привели батьки, вчителі, правоохоронці. А скільки ще неповнолітніх випивох вештається на вулицях? З 34 587 дорослих, які були на стаціонарному лікуванні від алкоголізму, середній вік пацієнтів - 29 років. Щороку ці цифри зростають.