Вибираючи презент від Миколая, поцікавтеся, чи не зашкодить він дитячому здоров'ю
Грудень і січень - це найбагатші на свята місяці у році. А свята в нас завжди асоціюються з подарунками. І чекають їх не тільки діти, але й дорослі. Найближче подарункове свято - день Святого Миколая. Тож вже тепер в іграшкових магазинах та на ринках справжній ажіотаж - батьки прискіпливо приглядаються до іграшок, консультуються з продавцями, що краще подарувати дітям. Проте фахівці наголошують: купуючи забавки для своєї малечі, батьки повинні бути дуже уважними й обережними, адже іграшки можуть бути не лише неякісними, а й небезпечними для здоров'я дитини.
Поінформований, значить захищений. Так вважає заступник начальника відділу контролю непродовольчих товарів управління у справах захисту прав споживачів Олександра Бобеляк. Тому її поради будуть корисні усім, хто вирушає за покупками. Потрапивши в дитячий магазин чи на ринок, радить фахівець, насамперед зверніть увагу на якість товару: чи іграшки не мають неприємного запаху, чи не залишається фарба на руках, чи немає пошкоджень.
Далі обов'язково перевірте маркування. На забавці чи на упаковці має бути інформація про товар: з якої країни її привезли, хто виробник, з чого виготовлено іграшку, для якої вікової категорії. Якщо іграшка містить дрібні деталі, то інформація про неї повинна бути на упаковці, до того ж має бути вказано, що купувати таку забавку для дітей до трьох років заборонено. Інформація має подаватися українською мовою. Отже, ці дані ви перевірили. Але ще не час хапатися за гаманець і йти платити за покупку. Поцікавтеся у продавця, чи є на обрану вами іграшку сертифікат відповідності. Інформація, яка є на іграшці, має відповідати інформації, яка вказана у сертифікаті. Його продавець повинен показати покупцеві на першу вимогу. Якщо сертифіката нема чи вам кажуть, що забули його взяти чи він в іншому відділі, то від покупок у цьому магазині краще відмовитися, адже це може бути сигналом, що товар не сертифікований, а отже, не відповідає вимогам якості.
"Кілька днів тому управління провело перевірку іграшок в одному з магазинів м. Яворова. Ґумові іграшки мали дуже неприємний запах, до того ж фарба залишалася на руках. І найприкріше те, що ці забавки призначалися для немовлят", - розповіла Олександра Бобеляк. За таке порушення з підприємця стягнули штраф у розмірі 170 грн та наклали адміністративний штраф. Адже, відповідно до закону, якщо підприємець немає сертифіката відповідності, він платить штраф у розмірі 50% вартості товару, який надійшов без документів.
Суттєві порушення норм працівники виявили і в магазині "Все по сім гривень" у м. Стрию, зокрема, іграшки не мали сертифікатів відповідності, маркування українською мовою, крім того, товар не відповідав вимогам якості: іграшки мали гострі краї, дрібні деталі, неякісний одяг для ляльок. За такі порушення власника магазину оштрафували більше ніж на 400 грн.
"Тепер виявляти порушників значно складніше, адже, за новим законом, ми повинні попереджати підприємців про перевірку за 10 днів. Тож коли ми приїжджаємо в магазин, весь неякісний товар ховають або навіть зачиняють магазин", - говорить Олександра Бобеляк.
За дев'ять місяців 2008 року управління перевірило 2319 іграшок, з продажу зняло 1602. Серед основних порушень - відсутність сертифікатів відповідності (649) та маркування українською мовою (1383), недотримання вимог якості (55).Торік працівники управління перевірили 3263 іграшки, з продажу було знято 2225, в основному через відсутність сертифіката відповідності (826) та маркування (2273).
Поспілкувавшись з правниками управління й знаючи, які вимоги пред'являти іграшкам, вирушаємо в дитячі магазини та на ринки за покупками. У міських дитячих супермаркетах майже всі іграшки мають маркування, де можна прочитати, хто виготовив іграшку, як її зберігати, з чого її зроблено, чи сертифікована в Україні й для якого віку її можна купувати. Але у наші руки потрапили й іграшки, які не мали маркування (зокрема, ляльки, конструктори, м'які забавки), для якого віку призначений конструктор на коробці зазначено, а ось з чого його виготовили - інформація таємна. На ринках знайти іграшки з маркуванням справа складна, особливо це стосується дрібних дешевших забавок - на них інструкція написана китайською, а в кращому випадку - англійською. А що стосується дорогих іграшок, то справа трохи краща - майже всі вони мають маркування, й ви принаймні можете бути впевненими, що платите гроші за іграшку, яку можна давати дитині без побоювання.
Світлана Костянтинівна, 60 років:
- Я ніколи не звертала увагу на маркування, бо мало про це знаю. Але щоб мати хоч якусь гарантію, що товар буде якісним, намагаюся купувати його в дитячих магазинах, а не на ринку. Для мене дуже важливий чинник - якість товару, тому намагаюся бути уважною та обережною, особливо якщо купую для маленьких дітей. А ще у виборі іграшок має значення, щоб вона була не просто гарною, а сприяла розвитку дитини, допомагала їй пізнавати світ.
Марія, 26 років:
- Іграшки завжди намагаюся купувати в дитячих магазинах. На те, що пишуть на упаковках, не дуже увагу звертаю, адже все одно правди там не напишуть, тож сама перевіряю, чи товар якісний. Але обов'язково читаю, для якого віку призначена іграшка, адже в мене маленькі діти, тому важливо, щоб там не було дрібних деталей.
Ольга, 26 років:
- Купуючи іграшки, намагаюся читати, хто їх виготовляє і з чого. Надаю перевагу іграшкам українського виробництва, особливо м'яким. Іграшки частіше купую на ринку, проте зважаю на їхню якість, бо все- таки в мене маленька дитина, а про те, якої шкоди можуть завдати неякісні забавки, знаю багато.