Валентина Чоп'як, професор, головний імунолог України, про ризики зими, підступність ліків та користь цибулі
Українці мають знижений імунітет. За даними обласних спеціалістів з клінічної імунології, від 30% до 50% дорослого населення країни різних регіонів має проблеми з імунітетом. Медики б'ють тривогу, адже ми на порозі епідемії грипу, а низький імунітет підвищує ризик виникнення важких ускладнень.
Які симптоми сигналізують про те, що у людини з імунітетом нелади? Чи можна на свій розсуд у передгрипозний період вживати імуностимулятори? Наскільки безпечними є розрекламовані ліки, які буквально за кілька годин ставлять хворого на ноги? На ці та інші запитання "Пошта" попросила відповісти професора, доктора медичних наук, головного імунолога МОЗ України Валентину Чоп'як.
- Віруси, інфекції завжди є навколо нас. Але одні люди підхоплюють їх і хворіють, а інші - ні. Чому? Це залежить від імунітету людини?
- Безумовно, адже імунна система регулює опірність організму до тих чи інших інфекцій. Наприкінці осені - на початку зими в імунній системі відбувається певний збій. Це фізіологічні особливості організму. Наступний спад імунного нагляду спостерігається у зимово-весняний період. І тому в цей час у людей загострюються хронічні захворювання, активізуються інфекції, що циркулюють у повітрі, і ті, що досі тихо сиділи на наших слизових. Коли імунітет ослаблений, вони активізуються. Тому й виникає ризик епідемії грипу та інших респіраторних захворювань. А причина - послаблення імунологічного протиінфекційного нагляду.
- Які симптоми можуть сигналізувати про те, що в імунній системі людини стався збій і їй потрібна грамотна підтримка?
- У людей, в яких порушений імунний нагляд, розвивається синдром підвищеної або хронічної втоми (якщо вона триває довше 6 місяців). Це перший тривожний дзвіночок. Якщо людина перехворіла якоюсь інфекцією, температура до трьох днів, у крайньому разі до тижня, повинна знизитись. А у тих, в кого негаразди з імунітетом, вона тягнеться шлейфом. Дошкуляє і біль у м'язах, суглобах. Імунологи звертають особливу увагу на стан шкіри пацієнта, бо шкіра - імунний орган. Якщо у хворого, скажімо, тривала грибкова інфекція, це говорить про те, що імунна система ослаблена. Сигналом можуть бути і збільшені лімфатичні вузли. Якщо вони прореагували на потрапляння в організм інфекції - це нормально, значить, організм захищається. Але коли вони збільшені довше двох місяців, то треба шукати причину. В останні роки набули поширення так звані лімфотропні інфекції, які поселяються в імунних клітинах, розмножуються там і підміняють імунну відповідь. І тоді людина починає ненормально реагувати на навколишнє середовище, інфекційні збудники. Та головним симптомом, який сигналізує про збої в імунній системі, є частота інфекційних захворювань. Якщо дитина хворіє частіше, ніж 8 раз на рік, а дорослий - більше 6 разів, - це сигнал про те, що імунна система має серйозні проблеми.
- Чимало людей, аби зміцнити захисні сили організму, вживають настоянку ехінацеї, китайського лимонника, женьшеню та інші. Наскільки вони є ефективними і безпечними для організму людини?
- Це засоби медикаментозного призначення і їх не можна пити на свій розсуд, бо є групи ризику, групи застережень, яким не можна їх уживати. Скажімо, дітям, у яких є алергія, схильність до аутоімунних захворювань. Такі препарати має рекомендувати лише лікар. Хоча ехінацея є непоганим стимулятором проти інфекційного захисту, але її тривалий час вживати не можна. Обережно треба ставитися і до спиртових настоянок, особливо дітям до 6 років. Щодо так званих адаптогенів - елеутерококу, китайського лимонника, женьшеню, родіоли рожевої - вони не прямо діють на імунну систему, а опосередковано, через нервову, ендокринну системи. Але з ними також слід бути обережними, бо вони на перших порах стимулюють імунний нагляд, а потім виснажують його. Тому приймати їх варто так: три дні п'ємо, три дні перерви і т. д. Деяким людям, які мають схильність до гіпотонії, можна призначити триваліше їх використання. Є різні схеми, різні підходи до тих чи інших препаратів. І що саме підходить конкретному пацієнтові, має визначити лікар.
- А як ви ставитеся до таких медпрепаратів, як амізон, аміксин, які радять вживати напередодні епідемії грипу?
- Це індуктори інтерферону, вони є і вітчизняного, і російського виробництва. На заході з обережністю ставляться до цих препаратів. Їх рекомендувати має лише лікар. Якщо у пацієнта рецидивує герпес, часті простудні вірусні захворювання, їх можна рекомендувати. А також ослабленим дітям, молодим людям, в яких є серйозні зміни імунітету. Але їх не можна призначати собі самим. Як довго їх вживати? Ті рекомендації, які є в інструкції, для мене, як імунолога, є незрозумілими. Призначити препарат на 10 днів і сказати, що ми покращимо імунну систему там, де вона змінена, нереально, для її реабілітації необхідний тривалий час.
- Епідеміологи твердять, що найнадійніший захист від грипу - це вакцинація. А ваша думка з цього приводу?
- Є групи ризику, яким рекомендуємо зробити щеплення. Це діти з певними первинними імунодефіцитами, пацієнти, в яких є серйозні ушкодження дихальної системи, літні люди з хронічними захворюваннями. Для цієї категорії осіб не такий страшний грип, як ускладнення, які можуть після нього виникнути. На Заході такі люди проходять профілактику щепленням. Їх небагато - від 1 до 3%. Але рекомендуючи, обов'язково зазначаємо, що це справа добровільна.
Не переохолоджуватися, не перевтомлюватися, гуляти на свіжому повітрі. Дуже важливо добре висипатися, уникати стресів, бо всі ці фактори знижують імунітет |
- А які обстеження слід обов'язково пройти, якщо людина таки вирішила зробити щеплення ?
- Передусім, зробити загальний аналіз крові. Якщо є велика кількість лімфоцитів або навпаки, незначна, то вакцинація може нашкодити або бути неефективною. В ідеалі - було б добре подивитися, чи є протигрипозні антитіла (їх також визначають за аналізом крові), бо інколи вони тримаються не лише рік, а й довше. Якщо вони є, то зайвий раз вакцинуватися немає потреби.
- Доволі часто, коли простудне захворювання лише розпочинається, ми хапаємося за медпрепарати (їх щодня рекламують по телебаченню), які усувають симптоми, але не причини. Наскільки безпечним є таке швидке "одужання"?
- Як імунолог, я негативно ставлюся до таких медпрепаратів з точки зору глибинних процесів і наслідків, які можуть бути. Швидке зниження температури, нежиті призводить до відімкнення захисних фізіологічних процесів, які є в організмі людини і повинні протидіяти інфекціям. У жодному разі не варто різко збивати температуру. Бо тільки завдяки захисній температурній реакції в організмі виробляється інтерферон, активуються клітини, які здійснюють протиінфекційний, протибактеріальний захист. Так, ці препарати певною мірою полегшують загальний стан, але згодом людина стає залежною від ліків, бо не дає можливості увімкнутися своїй імунній системі, щоб вона сформувала пам'ять, потужну захисну кількість антитіл, які в майбутньому будуть захищати організм.
- Порадьте, як найефективніше зміцнити захисні сили організму, аби дати відсіч різноманітним вірусам, інфекціям?
- Є старі, традиційні, перевірені часом методи. Зараз слід якомога більше вживати продуктів, багатих на вітаміни. Не переохолоджуватися, не перевтомлюватися, гуляти на свіжому повітрі. Дуже важливо добре висипатися, уникати стресів, бо всі ці фактори знижують імунітет. У раціоні повинні бути чаї, які зміцнюють імунітет, особливо місцевий - відвари ісландського моху, омели білої тощо. Проте є одне але... Їх не можна вживати довго, достатньо протягом тижня. Плюс настої шипшини, малини, калини. Вони мають достатню кількість мікроелементів, вітамінів, інших речовин, які піднімають послаблений імунний нагляд.
Якщо працюєте у закритому приміщенні, де є багато людей, його обов'язково треба провітрювати. Людям, що працюють за комп'ютером (а він пригнічує імунітет), після 30 хв. роботи обов'язково треба робити 10-хвилинну перерву. Прийшовши з вулиці додому, треба промити ніс, горло. Ефективним народним засобом є і посилене вживання цибулі, часнику. А щоб позбутися не вельми приємного запаху, наріжте їх скибочками і залийте олією. Настояною олією можна протирати носову порожнину, чайну ложечку давати на горло. Такі масляні розчини є фітонцидними, це природний захист проти вірусів і бактерій.