Як уже писала “Пошта”, в Україні з 24 квітня розпочався Тиждень імунізації. В 2014 році на Львівщині він проходить під гаслом “Не відставайте від життя!”. Цей заклик нагадує про те, що кожна людина повинна перевірити свій вакцинальний статус, тобто ті щеплення, які вже зроблені та які необхідно зробити.
Завдяки імунізації можна запобігти від двох до трьох мільйонів смертей щороку в усьому світі! Причому можливості її поширюються не тільки на хвороби, вакцини проти яких існують вже давно (дифтерія, правець, поліомієліт і кір), а й на пневмонію, ротавірусну діарею, від чого настає більшість смертей дітей до п’яти років.
Українці в останні роки проходять імунізацію вкрай неохоче. На думку фахівців Міністерства охорони здоров’я України, причиною цього став розвиток інформаційного суспільства. Появилося багато міфів про імунопрофілактику, які посіяли сумнів у громадян щодо доцільності її проведення. Лікарі закликають людей не відмовлятися від щеплень і робити їх вчасно!
Фахівці зазначають, що епідемічна ситуація щодо інфекцій, які можна запобігти завдяки засобам імунопрофілактики, в нашій країні хоч і керована, проте нестабільна. “В останні роки захворюваність на кір, краснуху, епідемічний паротит, а також кашлюк є нестабільною, про що свідчить чергування підвищення і спадання її рівня”, – йдеться у повідомленні МОЗ.
Зі слів першого заступника міністра охорони здоров’я України Руслана Салютіна, показники охоплення щепленнями проти дифтерії, правця, кашлюку, поліомієліту, кору, паротиту, краснухи дітей впродовж останніх трьох років, на жаль, зменшилися – від 55,1% до 87,1% і є значно нижчими від рекомендованих ВООЗ. Це пов’язано насамперед із недофінансуванням загальнодержавної програми імунопрофілактики впродовж останніх чотирьох років, яке становить майже 400 млн грн. А на 2014 рік виділили тільки 286 млн грн, тобто 58,4% від потреби, повідомляє прес-служба МОЗ.
Українці в останні роки проходять імунізацію вкрай неохоче... Появилося багато міфів про імунопрофілактику, які посіяли сумнів у громадян щодо доцільності її проведення. Лікарі закликають людей не відмовлятися від щеплень і робити їх вчасно
На щастя, дещо кращою є ситуація з імунізацією населення на Львівщині. Зі слів головного епідеміолога департаменту охорони здоров’я ЛОДА Наталії Тімко, за останні три роки в нашій області кількість відмов від профілактичних щеплень зменшилася. Причому важливу роль тут відіграла належна поінформованість населення про необхідність вакцинації.
“Щороку через низький показник щеплень багато людей хворіє, стаються навіть летальні випадки. Для того, щоб не було епідемій, масових захворювань, щоб діти не гинули від інфекційних недуг, прошарок населення, який має профілактичні щеплення, повинен становити не менш ніж 95 відсотків. Тоді створюється так званий популяційний імунітет, збудник залишається в природі, але не “зустрічає” сприятливий організм і не спричиняє захворювання, – каже Наталія Тімко. – В нас таке охоплення становить від 75 до 80 відсотків”.
Дуже часто від щеплень немовлят батьки відмовляються ще в пологовому будинку. Наприклад, торік на Львівщині кількість відмов від вакцинації проти гепатиту В сягнула майже 50%. За той же період було зафіксовано 5% відмов батьків від щеплень проти гепатиту В дітей віком до одного року.
“Дуже часто мами думають, якщо в пологовому будинку чиїйсь дитині зробили щеплення проти гепатиту В і вона пожовтіла, то це сталося через вакцину. Але це неправильно, тому що є гемолітична хвороба новонароджених і ціла низка інших причин. Пожовтіти від цієї вакцини неможливо! Що більше про це говоритимемо, то менше матимемо відмов у пологових будинках від вакцинації”, – веде далі головний епідеміолог Львівщини. І запевняє, що відмовлятися від щеплень не варто. Міністерство охорони здоров’я використовує тільки якісні сертифіковані вакцини!
Зміни в Національному календарі щеплень
Відповідно до Національного календаря щеплень, в Україні передбачена обов’язкова вакцинація від 10 інфекційних недуг – дифтерії, правця, кашлюку, кору, паротиту, поліомієліту, туберкульозу, гепатиту В, краснухи та гемофільної інфекції. Тепер календар переглядають з метою внесення до нього нових щеплень – проти пневмококової інфекції, яка викликає чимало ускладнень в дітей раннього віку (пневмонія, бронхіт, отит).
На сайті Міністерства охорони здоров’я триває громадське обговорення проекту наказу МОЗ “Про затвердження календаря профілактичних щеплень в Україні”. Зокрема, планують змінити терміни введення вакцини проти кашлюку, дифтерії, правця і поліомієліту. Відповідно до чинного календаря, ці щеплення проводять дітям у три, чотири і п’ять місяців. Згідно з новою редакцією, їх робитимуть у два, чотири і шість місяців. Такі зміни вносять для того, аби наблизити календар до європейських стандартів.
Ще одна зміна – вилучення з переліку щеплення проти дифтерії, яке роблять 23-річним, оскільки тепер воно не є актуальним у жодній європейській країні. Крім того, відмовилися від вакцинації проти дифтерії та правця, яку проводять 18-річним (залишаються тільки ті, які роблять підліткам у віці 14 років і через кожні 10 років дорослим!).