Операції малою кров’ю

Медичні долото і молоток на звалище: їх замінить сучасне обладнання

Медичні долото і молоток на звалище: їх замінить сучасне обладнання

likari.jpg 

У ЛОР-відділенні Львівсь­кого обласного госпіталю інва­лідів та репресованих завдяки сучасній апаратурі німецької фірми "Шторц" проводять ма­лотравматичні, просто юве­лірні операції на носі, придаткових пазухах носа, у вухах. Якщо раніше після оперативних втручань пацієнти відлежувалися щонайменше 10 - 14 днів, то нині їх виписують додому вже наступного дня.

Хороша апаратура
в умілих руках творить дива

- Коли на конференціях за кордоном колеги з європейських клінік ділилися успіхами малоінвазивної лор-хірургії, у нас свербіли руки, - розповів "Пошті" завідувач ЛОР-від­ділення Ігор Чушак. - Хотілося у такий спосіб рятувати па­цієнтів і у нас, головне, ми від­чували, що зможемо робити такі оперативні втручання, але без відповідного обладнання рухатися вперед просто було неможливо.

Сучасну апаратуру для від­ділення лише планували закупити, а лор-хірурги Ігор Чушак і Петро Радовенчик уже вчилися на ній працювати - у Києві, у військовому шпиталі, вони стажувалися: слухали лек­ції, спільно з колегами оперували.

- У роботі лікаря, а хірурга особливо, є чимало нюансів, які можуть звести нанівець гігантські зусилля, якщо їх не врахувати, - приєднується до розмови хірург Радовенчик. - Ми вдячні київським колегам, які поділилися з нами набутим досвідом, розповіли і показали на практиці деякі тонкощі, від яких часто залежить успішне завершення операції.

Перші операції за допомогою нового обладнання хірурги провели на початку листопада. Нині успішно прооперовано вже понад 10 пацієнтів. В одних було важке дихання через запущений поліпоз, в інших - викривлена перетинка носа, киста тощо. Днями на консультацію до лор-хірургів при­йшла жінка, якій уже тривалий час дошкуляють головні болі, причину виникнення яких встановити не вдавалося. Рентгенівський знімок не зафіксував жодної патології. Під час обстеження носа за допомогою нового обладнання таки вдалося з'ясувати причину нестерпного головного болю. Виявилося, що невеликий поліп, якого ще не видно на рентгенівському знімку, закрив природний отвір гайморової пазухи. Він і був причиною страждань жінки.

Ювелірна робота

Звісно, напрошується запитання: як працюють хірурги за допомогою нового обладнання? Словами це важко передати, це треба бачити. Втім, як мовиться, все пізнається у порівнянні.

Таке захворювання, як запалення гайморових пазух, буває у нас не так вже й рідко. Гайморова пазуха має вивідний отвір, що веде у порожнину носа. А блокування цього отвору і спричиняє захворювання. Якщо у пазухах накопичувався гній, пацієнта слід негайно рятувати, тобто проводити гайморотомію (операція в гайморових пазухах). При традиційній гайморотомії за допомогою медичних долота і молотка  доводиться робити великий розтин з боку чи то порожнини носа, чи то ротової порожнини.  Це важкотравматична операція. Після неї довго не сходить набряк, хворому до тижня дошкуляють головні болі. І основне, лікар після операції не має можливості подивитися, як загоюється прооперована ділянка. Після такої операції пацієнта виписують додому не раніше, ніж через 10 - 14 днів.

З придбанням сучасного обладнання ситуація кардинально змінилася, долото і молоток нині можуть уже відпочивати. Тоненький ендоскоп через природні носові ходи  проникає у гайморову пазуху і, так би мовити, фотографує її  зсередини. У декілька разів збільшене зображення відразу з'являється на моніторі й хірург може оцінити ситуацію. Якщо, скажімо, отвір пазухи закрив поліп, його можна забрати. Знову ж таки через природний отвір у пазуху проникає шейвер (мікроінструмент з різними насадками), який зрізає поліп. Кожен рух шейвера хірург бачить на моніторі. Операція делікатна, малотравматична, ну просто ювелірна. Після неї лікарі мають можливість знову зайти у пазуху й подивитися, як загоюються травмовані тканини. Після такого хірургічного втручання у пацієнта немає набряку, головного болю, його вже наступного дня виписують додому.

Чого хворі? Бо бідні

Кожну операцію хірурги записують на відеокасету. Вони показали мені деякі най­складніші ситуації, в які потрапляли під час операцій, і як просто вдавалося з них виходити, маючи під руками сучасне спеціальне медичне обладнання. На жаль, на Львівщині повний комплект цього обладнання є лише у госпіталі. У західному регіоні його придбали лише для одного з лор-центрів на Івано-Франківщині. А хворих, які потребують діагностики і лікування за допомогою сучасного обладнання, сотні. Ті поодинокі відділення чи центри, де з'явилися новинки, звісно, не можуть допомогти всім, хто цього потребує. Ось вам відповідь на запитання: чого хворі? Бо бідні.

- Обладнання для лор-відділення госпіталю закупило Головне управління охорони здоров'я за кошти обласного бюджету навесні цього року, - приєднався до розмови головний лікар госпіталю Петро Федунь. - Його вартість - майже 400 тис. грн. Воно дає можливість проводити малотравматичні оперативні втручання на носі, придаткових пазухах носа, на вухах, проникаючи за допомогою тоненьких провідників через природні отвори у найвіддаленіші закутки. При мінімальних розтинах слизових чи шкіри (не більше 0,6 - 0,8 см) під контролем ока можна видаляти поліпи, аденоїди, кисти, оперувати на кісткових структурах лицевого черепа, виправляти викривлення носової перетинки, не видаляючи саму перетинку тощо.

Така апаратура, за словами лікарів, дозволяє, насамперед, точно поставити діагноз. А це у лікуванні будь-якого захворювання найважливіше. Крім того, дає можливість проводити малотравматичні операції, що дуже важливо для пацієнта, перебігу самої хвороби. І найголовніше, ефективність таких оперативних втручань досить висока, адже вони дозволяють відновити функції органа. Під час операцій не просто ліквідовують патологію, а при цьому максимально зберігають здорові тканини.

Такі операції проводять під місцевим або загальним наркозом. Їх тривалість - година - півтори. І для львів'ян вони безплатні.

- Завдання, яке ми перед собою поставили на найближчий час, - каже Петро Федунь, - придбати для госпіталю обладнання, яке допоможе хірургам проводити менш травматично, але більш ефективно операції при варикозному розширенні вен. Сподіваємося, що у новому році ми його виконаємо.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4841 / 1.6MB / SQL:{query_count}