Сніг надворі – гарячі страви на столі

Взимку у щоденному раціоні повинні бути м’ясо, овочі та солодкі фрукти

фото: архів
Щоб не мерзнути, потрібно не лише тепло одягатися, але й правильно харчуватися. З цим твердженням погоджуються і дієтологи, і прихильники східної медицини.
Зазвичай узимку нам дуже смакують густі наваристі супи, м’ясо. Фахівці не радять відмовляти собі в них, незважаючи на численні дієти, більшість з яких розробили вихідці з теплих країн. Адже в холод велика кількість енергії витрачається на зігрівання організму, тому для її поновлення потрібно збільшити в раціоні кількість жирів і білків тваринного походження, які не лише сприяють накопиченню тепла, а й містять незамінні жирні кислоти, що допомагають регулювати роботу шлунково-кишкового тракту і серцево-судинної системи.

Їжа для енергії

Згідно з давніми азіатськими вченнями, усі без винятку продукти діляться на зігрівальні та охолоджувальні. Те ж м’ясо, особливо смажене, гріє не гірше, ніж гарячий чай. Але, зі слів лікаря народної медицини Анатолія Колія, необхідну кількість тепла дає не лише м’ясо.
Зігрітися допоможуть й різні вегетаріанські продукти, зокрема, всі види коренеплодів, бобові, помідори, гарбуз, капуста, оливки. Окрім них, із цим завданням упораються більшість круп і зернових виробів. Додатковий заряд енергії і тепло дадуть горіхи, особливо мигдаль, кеш’ю, волоські та фісташки (обов’язково підсмажені). Щоправда, захоплюватися ними не варто – більш ніж 100 грамів горіхів, спожитих за раз, погано засвояться. Не варто відмовляти собі й у солодких фруктах – бананах, грушках, яблуках, винограді. Виняток становлять цитрусові та гранати: кислоти, що містяться в них, радше охолоджують, аніж зігрівають.
Добре “утеплюють” організм, стимулюючи роботу кровоносної системи, спеції, тому вони також украй необхідні в щоденному зимовому раціоні. “Крім того що спеції зігрівають організм, вони ще й допомагають боротися із застудою, бо мають антибактеріальні властивості, – каже лікар. – Загалом їх можна додавати не лише до супів, соусів, м’яса чи риби (тоді це будуть різноманітні види перцю, лавровий листок, мелений гострий перець або розмарин), а й до чаїв (кориця, гвоздика, імбир, кардамон тощо). 
До речі, взимку набагато ліпше пити чорний чай, аніж зелений. Перевагу варто віддавати й гарячим трав’яним напоям. Аби додатково захистити організм від холоду, Анатолій Колій радить зранку споживати таку суміш: столова ложка меду і щіпка чорного перцю. При підвищеній кислотності шлункового соку мед краще заздалегідь розчинити у теплій воді. 
А ось відомий український дієтолог Оксана Скиталінська каже, що починати ранок треба з дещо іншого: “Прокинувшись зранку, випийте склянку теплої води з чайною ложкою лимонного соку – це сприятиме виділенню жовчі та покращенню травлення. Крім того, жовч є природним очищувачем, допомагає виводити з організму віруси, бактерії і токсини”, пише “Українська правда”.

Усе по поличках

Зі слів Оксани Скиталінської, складаючи зимовий раціон, подбайте про те, щоб у ньому обов’язково знайшлося місце білкам, корисним жирам, складним вуглеводам, вітамінам і антиоксидантам.
Правила зимового харчування
від Оксани Скиталінської 

* Не виходьте з дому не поснідавши! Сніданок повинен бути гарячим, повноцінним і може прирівнюватися до обіду за своїм складом, особливо якщо ви якийсь час перебуватимете надворі; каші на воді, склянки чаю чи канапки із сиром не досить – бажано, аби була й перша страва (молочний суп або каша, склянка не надто наваристого теплого бульйону тощо).
* Упродовж дня часто пийте, але це мають бути  теплі напої – вода, чай з лимоном, трав’яний чай.
* Навіть якщо не плануєте перебувати надворі, бо працюєте в приміщенні, щоб не мерзнути, візьміть:
– невеликий термос із гарячим бульйоном або чаєм з лимоном, імбиром, корицею, кардамоном чи медом; висівковий напій, багатий на вітаміни групи В;
– мішечок із сухофруктами (курага, родзинки, інжир), насінням та горіхами, зернове печиво або хлібці;
– любителям сала – “зелене світло”: канапка зі шматочком свіжосоленого сала та зерновим хлібом забезпечить енергією надовго.
* Вечеря не повинна бути калорійною, а складатися з легкозасвоюваних страв – риби, морепродуктів, яєць, кисломолочного сиру, запеченої у фользі риби з овочами, макаронів із твердих сортів пшениці з морепродуктами і томатним соусом, овочевого рагу, легких супів-кремів.
* Під час вечері не забудьте про 1-2 зубчики часнику та чверть невеликої цибулини – вони містять фітонциди, що володіють потужними противірусними властивостями.
* Перед сном бажано випити склянку кисломолочного напою або молочної сироватки.Це сприяє оздоровленню мікрофлори кишківника та зміцненню імунітету.
Білки відновлюють клітини всіх органів, сприяють зміцненню імунітету, оскільки є “будівельним матеріалом” для утворення імунних клітин, допомагають засвоюватися вітамінам та мінералам. Джерелами білків є молочні та кисломолочні продукти, яйця, м’ясні бульйони, птиця, м’ясо, риба, бобові та соєві продукти. Вживати білкові продукти бажано під час кожного прийому їжі.
Жири забезпечують організм тривалою енергією, допомагають засвоюватися вітамінам А, Е, Д, К, роблять клітини організму непроникними для вірусів, токсинів, зменшують запальні процеси (продукти, багаті на омега-3 жири), сприяють посиленню імунітету. Джерелами корисних жирів є молочний жир (вершки, сметана, кисломолочний сир природної жирності), жирна морська риба, печінка тріски, риб’ячий жир, горіхи, насіння льону, соняшнику, гарбуза, олія холодного віджиму – оливкова і гарбузова.
Вуглеводи – це те, що організм отримує “вже і зараз”, це живлення для мозку, енергія для м’язів, підтримка детоксикувальної функції печінки. Але корисними є не всі вуглеводи, а лише так звані складні (повільні), тобто ті, що засвоюються поступово. Джерелами складних вуглеводів є різноманітні каші, печиво, цільнозернові хлібці, всі овочі, фрукти та ягоди.
Вітаміни і антиоксиданти (кольорові пігменти з фруктів, овочів, ягід, насіння) сприяють належному обміну речовин, запобігають ушкодження та руйнування клітин особливими молекулами – так званими вільними радикалами. Джерелами вітамінів є овочі, фрукти, ягоди всіх кольорів, настій шипшини, свіжолущені горіхи, насіння льону.

 Рецепти                            

Червоний борщ

Складники: 1 кг яловичини, 500 г картоплі, 300 г свіжої капусти, 400 г буряків, 200 г моркви, 200 г цибулі, 3 ст. л. томатної пасти, 1 ч. л. оцту (6%), 2-3 зубчики часнику, 2-3 лаврові листки, сіль, перець, олія і зелень до смаку.
М’ясо зварити. Цибулю покришити, моркву натерти на грубій тертці. Буряк помити, трохи відварити (приблизно півгодини), обібрати і накраяти на соломку. Помідори обшпарити, зняти шкірку і нарізати на дрібні кубики. Капусту нашаткувати на соломку. Буряк обсмажити в олії. Влити томатної пасти, оцту і тушкувати 5-7 хвилин. Цибулю та моркву обсмажити на олії. Картоплю накришити на кубики. У киплячий бульйон додати картоплі, довести до кипіння, посолити. Потім додати капусти і варити на малому вогні 5 хвилин. Тоді додати буряку і варити ще 10 хвилин, згодом – цибулі та моркви. Вкинути лаврові листки, поперчити, за необхідності досолити, додати оцту. Вичавити часник, зняти з вогню, накрити кришкою і дати настоятися 20-30 хвилин. 

Курка “Апетитна”

Складники: курка (середнього розміру), 2-3 ст. л. меду, 50-100 мл бальзамічного оцту, щіпка чорного перцю грубого помелу, щіпка солі.
Підготовлену тушку натерти сіллю і перцем. Змішати мед, бальзамічний оцет і полити цією сумішшю курку, легко її втерти і поставити тушку на якийсь час в холодильник. Пекти у духовці при 180 градусах 40-45 хвилин. На гарнір можна подати варений рис і овочевий салат.

Тушкована квасоля під гострим соусом

Складники: 1 скл. квасолі, 6 скл. води, 2 морквини, корень імбиру, 1 ст. л. томатної пасти, 2 ст. л. топленого масла, 200 г бринзи, карі, сіль і перець до смаку.
Склянку квасолі залити на ніч трьома склянками холодної води. Зранку злити воду, квасолю промити під струменем чистої холодної води, додати три склянки свіжої води і поставити на конфорку. Варити на помірному вогні майже до готовності. Не солити. На сковорідці розігріти масло. Туди ж додати дрібно посіченого свіжого імбиру, дрібку карі, а через кілька секунд – тертої моркви і ложку томатної пасти. Кілька хвилин потушкувати і всипати вареної квасолі із залишками води. Ретельно все перемішати, посолити, поперчити. Можна додати ще півсклянки гарячої води. Під закритою кришкою на маленькому вогні тушкувати 15-20 хвилин. Подавати страву гарячою, поклавши зверху кілька невеликих шматочків бринзи.

Домашнє печиво, що зігріває

Складники: 1 скл. борошна, 1 скл. мелених горіхів, 1 скл. меленого насіння льону, по 1/2 скл. пшеничних та вівсяних висівок, 1 ч. л. імбирного порошку, 1 ч. л. порошку куркуми, 1 натертий з цедрою лимон, 2 яйця, 2 ст. л. топленого масла (або олії), дрібка солі, 1/2 скл. цукру, тепла вода.
З усіх складників замісити еластичне тісто, розкачати до товщини півсантиметра, вирізати склянкою кружальця і покласти їх на деко, встелене пергаментним папером. Випікати при 190 градусах до легкого зарум’янення (10-15 хв).
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4235 / 1.63MB / SQL:{query_count}