На Львівщині – вітрянка!

Хворий на вітряну віспу залишається заразним упродовж п’яти днів після появи останнього висипу

Щороку з настанням холодів у нашій області спостерігається сезонне збільшення кількості хворих на вітряну віспу або ж, як у народі кажуть, вітрянку. Цією інфекційною недугою можуть заразитися всі, хто ще її не мав, особливо діти дошкільного і молодшого шкільного віку. 
У Держсанепідслужбі заявляють, що з початку року на Львівщині вітряну віспу діагностували в 2 758 осіб, 82% з яких становлять діти двох вікових категорій: від одного до чотирьох і від п’яти до дев’яти років, решту – доросле населення.
Зі слів начальника епідеміологічного відділу Головного управління Держсанепідслужби України у Львівській області Оксани Пушкарьової, випадки захворювання на вітрянку фіксують протягом цілого року. Найвищі показники, як завжди, в зимові місяці (грудень, січень). “Торік ситуація була гірша. Порівняно з аналогічним періодом минулого року тепер спостерігається зниження рівня захворюваності в 1,4 рази”, – каже епідеміолог.

Який перебіг хвороби у дітей…

Спілкування в дитячих колективах (у дитсадках або школах) спричиняє швидке поширення цієї хвороби. Тобто там, де є тісний контакт між дітьми, реєструють найвищий рівень захворюваності.
Як зазначила Оксана Пушкарьова, вітрянка – це інфекційна недуга, що передається повітряно-крапельним шляхом. Єдиним джерелом інфекції є хвора людина.  
Як і будь-яка інша інфекційна хвороба, вітрянка має різні форми, різний перебіг: одна дитина може перенести її легко – з незначним поетапним висипом, без високої температури, а в іншої температура може підвищитися до 39 градусів і пухирцями вкривається все тіло. Червоні плямки спочатку з’являються на тулубі, потім на обличчі та волосяній частині голови. Рідше на кінцівках, слизових оболонках рота, носоглотці, гортані, кон’юнктивах. Через кілька годин ті плямки перетворюються на прозорі пухирці.
“Висипання під час вітрянки триває три-чотири дні. Заразною дитина є за день до появи висипу і впродовж п’яти днів після появи останнього висипу. Тож важливо, аби хворі на вітрянку були ізольовані. Інкубаційний період становить від 11 до 21 дня”, – пояснює Оксана Пушкарьова.

…та дорослих

На вітряну віспу краще перехворіти в дитинстві, стверджує головний епідеміолог Львівської області Наталія Тімко. Хоча вітрянка й не є такою небезпечною для дорослого, як краснуха чи паротит, та все ж може завдати серйозної шкоди здоров’ю. Майже всі дорослі хворі потребують госпіталізації.
“Вітряна віспа для дорослої людини небезпечна якраз не висипом, а ускладненнями. Висока температура, утруднене дихання, задишка важко лікуються. Тож вкрай важливо, аби хворого одразу госпіталізували”, – веде далі Наталія Тімко. Ускладнення виникають здебільшого внаслідок приєднання бактеріальної інфекції – розвивається пневмонія, менінгіт і таке небезпечне захворювання нервової системи, як енцефаліт.
Червоні плямки спочатку з’являються на тулубі, потім на обличчі та волосяній частині голови
Загалом з початку року у Львівську обласну інфекційну лікарню з діагнозом вітряна віспа потрапило п’ятеро дорослих. Усі – з важкою формою, ускладненнями. Останній випадок, зі слів епідеміолога, зафіксували минулого місяця. “До реанімаційного відділення обласної інфекційної лікарні потрапила 23-річна львів’янка. У жінки була висока температура, загальна інтоксикація організму. Після обстеження лікарі діагностували вітрянку. На тлі цієї хвороби розвинулося запалення легень”, – каже вона.
Якщо людина перенесла хворобу в легкій формі, то може занедужати ще раз. Але таке трапляється дуже рідко. Ця, по суті, дитяча недуга  небезпечна для вагітних на ранніх термінах, а на пізніх може стати причиною передчасних пологів.

Замість лікування – дієта і ліжковий режим

При появі перших пухирців лікарі закликають батьків не зволікати, а відразу ж викликати лікаря. Займатися самолікуванням заборонено!
Основною умовою подолання недуги є суворе дотримання гігієни. Швидше побороти вітряну віспу допоможуть ліжковий режим упродовж шести-семи днів, дієта, пиття великої кількості рідини (помічними є напої, що містять вітамін С, – сироп або відвар шипшини, чай зі смородини) та гігієнічний догляд. 
Аби пухирці швидше підсихали, їх треба змащувати антисептичними препаратами. Коли ж надокучає сильний свербіж (особливо дітям), варто давати протиалергійні. Батьки повинні пильнувати, аби дитина не розчухувала місця висипу, бо туди може потрапити інфекція.
За перших ознак недуги дитину не можна посилати до школи чи вести в садочок до цілковитого одужання. Дотримуючись усіх рекомендацій, із вітрянкою можна впоратися легко, а набутий імунітет збережеться на ціле життя.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4433 / 1.57MB / SQL:{query_count}