Починаючи з 26 травня у Львові та області розпочнеться масове обов’язкове щеплення полівалентною вакциною – проти кору та краснухи, запроваджене Міністерством охорони здоров’я України.
Провакцинують молодь віком 16-29 років препаратом, закупленим за кошти ЮНІСЕФ та ВООЗ в Індійського інституту сироваток. Офіційно кампанія триватиме до 9 червня, особливо це стосується організованого населення (школи, ВНЗ тощо), хоча кінцевий термін спливе наприкінці жовтня. Ця вакцина має важливі протипоказання – її не можна колоти вагітним і тим, у кого ослаблений імунітет. Хоча медики запевняють, що вакцина повністю перевірена, стало відомо, що у Краматорську (Донецька область) після щеплення від кору цього тижня помер 17-річний хлопець. Згідно з повідомленням «РБК-Україна», школяру стало погано відразу після уколу, а у вівторок вранці, 13 травня, він помер.
З можливих тимчасових побічних ефектів при вакцинації, як і при використанні будь-якої іншої вакцини, може спостерігатись: анафілактичний шок (1 на 1 000 000), що настає протягом 30 хвилин після введення вакцини; тромбоцитопенія, що розвивається не раніше 6-15 доби; підвищення температури та біль голови, алергічне висипання, місцеві реакції. |
Міністерство спростувало інформацію ЗМІ, що дитина була вакцинована індійською вакциною фармацевтичної компанії «Indian Immunological Ltd». Зазначена вакцина не сертифікована ВООЗ, не зареєстрована та не використовується на території України. Дитина була щеплена вакциною компанії «Serum Institute». «Розслідування цього випадку триває, однак, за попередніми даними, можна зробити висновок, що смерть підлітка не пов’язана з якістю вакцини. Вакцинацію проводила досвідчена бригада. Холодовий ланцюг (відповідне зберігання і транспортування вакцини) та технологія введення не були порушені, – запевняють у МОЗ. – Всі підлітки, які отримали щеплення цієї ж серії з того ж флакону, почувають себе нормально. За понад 10-річну історію цієї вакцини (використано більше 34 мільйонів доз) не було жодного подібного випадку. Вакцина проти кору та краснухи компанії «Serum Institute», п’ятого за обсягами виробництва виробника вакцин в світі, сертифікована ВООЗ. Вакцини цього виробника успішно застосовують в більш ніж 140 країнах світу, включно зі США та країнами Європи. В Україні вакцина «Serum Institute» проти краснухи застосовується для планової імунізації з 2002 року».
Як зазначила «СП» завідувач епідвідділу Львівської обласної санепідемстанції Наталія Тімко, на Львівщині заплановано провакцинувати 332 тис. осіб, у Львові – більше 131 тис. Хоча вакцинація є обов’язковою, від неї все ж можна відмовитися. «У місті та в районах діятимуть так звані щеплювальні пункти, а саме тимчасові (школи, ВНЗ, коледжі, великі підприємства) та постійні (поліклінічні відділення), – зазначила вона. – Уже підготовлено повні списки осіб, яких провакцинують. Усіх людей попередньо оглядатимуть на протипокази, а після введення уколу – обов’язкове 30-хвилинне стостереження».
Як запевняють медики, сироватки індійського виробництва вистачить на всіх. До речі, проводитимуть її безкоштовно. За словами завідувача міської санепідемстанції Вікторії Нижник, Львів уже отримав 60 тис. доз вакцини, на склад поступили потрібні розчинники, самоблокувальні шприци та сумки-холодильники. За потреби кількість доз збільшать.
На запитання «СП», чому жителів міста та області проімунізують вакциною, розробленою саме Індійським інститутом сироваток, Н. Тімко зазначила, що у світі вакцину проти кору та краснухи виробляють три країни: США, Бельгія та Індія. Перша – не пройшла перекваліфікації ВООЗ, друга – культивована на курячих ембріонах, а ось третя, індійська – найбільш адаптована до людського організму, тому зупинилися саме на ній.
Не рекомендується проти кору та краснухи вакцинувати вагітних жінок та людей із послабленим імунітетом. Відомо, що кір супроводжується лихоманкою, висипаннями та симптомами, подібними до грипу. Захворювання часом може призвести до втрати слуху, запалення легень, захворювання мозку або навіть смерті. Кір поширюється дуже швидко та легко, при цьому діти, які не були вакциновані, хворіють насамперед. Найчастіше ускладнення можуть виникнути в осіб, які страждають від пневмонії та енцефаліту, людей, в яких спостерігаються хронічні захворювання дихальних шляхів, зокрема, хронічні деструктивні бронхіти, бронхіальні астми тощо. Найобачнішими варто бути молоді та дорослому населенню, адже в їхньому віці кір найстрашніший – можуть спостерігатися важкі перебіги хвороби, що часто призводять до летальних випадків.