На календарі – останній місяць осені, а це означає, що в Україні незабаром може розпочатися епідемія грипу. Точно сказати, коли саме він прийде до нас, лікарі не беруться.
Були роки, коли вірус лютував у листопаді, підкошував здоров’я людей у січні, березні, навіть квітні. Львівські медики кажуть, що цього року все залежатиме від погодних умов, а в Міністерстві охорони здоров’я запевняють, що підвищення рівня захворюваності варто чекати не раніше кінця 2013 – початку 2014 року.
Грип атакує нас кожен рік, і величезній кількості людей не вдається уникнути його в період застуд. Хворіють школярі, продавці, банкіри, ті ж лікарі. Здавалося б, кожен знає про цю хворобу все: і симптоми, і наслідки, і лікування. Однак багато хто з нас і далі займається самолікуванням, ходить на роботу, їздить громадським транспортом. Як результат – виникають ускладнення, найважчі з яких пневмонії, менінгіти, навіть менінгоенцефаліти.
За даними Центру грипу та ГРВІ Центральної СЕС Міністерства охорони здоров’я, щотижня кількість випадків ГРВІ в Україні збільшується. Лише за останній тиждень зафіксували понад 50 тисяч недужих! Майже 70% з них припадає на дітей шкільного віку. Помітне “пожвавлення” хвороби фіксують і в лікарнях – щодня з діагнозом ГРВІ сюди потрапляє в середньому 940 осіб.
У Львівську інфекційну лікарню минулого тижня із застудою, підвищеною температурою тіла, болем у горлі та сильним кашлем потрапили 21 дорослий і 18 дітей. “Ситуація стабільна і контрольована. Грипу у Львові та області немає. В усіх недужих і госпіталізованих фіксували гострі респіраторні вірусні інфекції. Дітей привозять переважно із симптомами гострого ларинготрахеїту (помилкового крупу), спричиненого вірусом парагрипу”, – зазначає головний епідеміолог Львівщини Наталія Тімко.
Небезпечні штами вірусів
За прогнозами ВООЗ, у Північній півкулі в період 2013/2014 рр., у тому числі й в Україні, найбільше епідемічне значення матиме циркуляція трьох штамів вірусу грипу: А H1N1 (“Каліфорнія”), А H3N2 (“Вікторія”) та новий штам вірусу групи В (“Массачусетс-2012”).

Найбільше занепокоєння викликав третій, новий штам. Проте, зі слів лікарів, незважаючи на заокеанську назву, суттєвого ускладнення ситуації через його появу в Україні не очікують, бо в населення уже виробився імунітет до таких вірусів. “Насправді вірус групи В для нас не становить жодної небезпеки і прирівнюється до звичайної застуди. Понад те, його перебіг легкий, без значної кількості ускладнень. Набагато небезпечнішим є вірус А Н1N1, так званий “свинячий грип”, – каже Наталія Тімко.
Зі слів головного педіатра Львова Богдана Остальського, особливо тяжко цей штам вірусу грипу може проявлятися у дітей. Небезпечний він ускладненнями в роботі нирок, можуть розвинутися пневмонія, менінгіт. Навчені гірким досвідом чотирирічної давності, коли “свинячий грип” атакував українців, львівські медики переконують, що до цього сезону грипу вони готові.
“Ще місяць тому на виконання запиту Кабінету Міністрів України на наявність медикаментів були перевірені всі інфекційні заклади охорони здоров’я. В усіх є необхідні запаси ліків і речі індивідуального захисту. Якщо б ситуація ускладнилася, медики перейдуть на семиденний робочий графік, при потребі залучать інших медичних працівників”, – звітувала головний епідеміолог Львівщини.
Зі слів Наталії Тімко, з 1 листопада у кожній поліклініці міста запрацювали грипозні відділення (на першому поверсі), аби хворі не ходили і не шукали їх довго, заражаючи інших людей.
Грамотна профілактика – половина шляху до перемоги
Продавці, водії громадського транспорту, медпрацівники, вчителі, вихователі, а ще дошкільнята, школярі, люди, яким за 60 років, і ті, хто має проблеми з серцевою чи дихальною системою, входять до групи ризику захворюваності на грип.
“У осіб, робота яких пов’язана з високим рівнем контакту з іншими людьми, вірогідність захворіти на ГРВІ дуже висока – майже 90%. А ось якщо занедужає інша група (діти, літні люди, особи з хронічними хворобами), то в більшості випадків у них виникають ускладнення, які потім дуже важко лікувати”, – пояснює сімейний лікар Оксана Рильська.
Лікарі не перестають наголошувати, що найкращою та найдієвішою профілактикою грипу є вакцинація. І листопад – один з найкращих періодів для проведення щеплень. “Достатній імунітет вакцина виробляє за два тижні. Зберігається він до півроку з високою напруженістю і до року із залишковою напруженістю імунітету”, – каже епідеміолог.
Загалом на Львівщині від грипу щепили тільки 600 осіб, що, зі слів Наталії Тімко, дуже мало. Це зробили переважно медики, освітяни, залізничники, керівники яких дали гроші на придбання вакцин. А тих, хто бажає щепитися власним коштом (за майже 70 гривень), – одиниці. Проте в Україні є щонайменше три вакцини, якими цього року дозволено щепитися, – “Ваксігрип” (виробник – Франція), “Флюарикс” (Німеччина) та “Інфлувак” (Нідерланди).
Як запевняє епідеміолог, усі вакцини зареєстровані Міністерством охорони здоров’я України. “Якщо людина вирішила придбати вакцину в одній із аптечних мереж, їй повинні дати або сумку-холодильник, в якій потрібно перенести вакцину до кабінету щеплень, або чек, в якому повинні бути зазначені дата і година купівлі вакцини, бо термін її придатності для щеплення становить не більше двох годин після придбання”.
Звісно, найкращий спосіб зберегти здоров’я – намагатися не хворіти. Але якщо ви все ж таки занедужали на грип, у вас діагностували ГРВІ, не легковажте, старайтеся не виходити між люди. Бо коли чхаєте, кашляєте чи навіть говорите, то заражаєте всіх, хто наближається до вас на відстань два метри.
Вірус грипу небезпечний, проте не всесильний! При дотриманні кількох простих правил можна легко уникнути зараження ним навіть під час епідемії:
* Уникайте великого скупчення людей.
* Займайтеся спортом, робіть регулярні фізичні вправи.
* За необхідності користуйтеся одноразовими ватно-марлевими пов’язками.
* Регулярно провітрюйте приміщення, робіть вологе прибирання з використанням дезінфікувальних засобів.
* Повноцінно харчуйтеся, висипляйтеся, уникайте перевтоми.
* Часто мийте руки з милом або обробляйте їх дезінфікувальним гелем із вмістом спирту.
* Користуйтеся тільки одноразовими паперовими серветками і рушниками після миття рук, а також, щоби прикривати рот і ніс під час кашлю, чхання, нежитю. Використані серветки відразу викидайте у смітник.
* Поставте вдома тарілки з накраяними часником і цибулею.
Якщо з’явилися симптоми хвороби:
* Залишайтеся вдома, не йдіть на роботу або, якщо захворіла дитина, не ведіть її до школи чи дитячого садка.
* Не відвідуйте лікаря з найменшого приводу.
* Ізолюйте хворого – виділіть йому окрему кімнату, посуд.
* Дотримуйтеся правил “кашльового етикету” – не кашляйте в саму руку, а в рукав.
Якщо жінка при надії відчула перші ознаки хвороби, то повинна відразу ж звернутися до сімейного лікаря, аби порадив їй, як лікуватися. У випадках, коли у вагітної почався нежить, кашель, чхання, вона має залишатися вдома. При цьому бажаними є ліжковий режим, рясне пиття, вітамінізована їжа.
Якщо спостерігається гарячковий стан, не лінуйтеся час до часу брати термометр. Якщо температура підвищилася до 38 градусів, збивати її не треба, бо це захисна реакція організму – для плода вона безпечна. Пийте теплий чай з лимоном, малиною, шипшиною, а ще молоко з медом.
Якщо температура висока (більш ніж 38 – 38,5 градуса), знадобиться додаткова консультація лікаря. Важливою для вагітної є профілактика. Жінка повинна уникати масового скупчення людей, рідше їздити громадським транспортом, навпаки, віддавати перевагу пішим прогулянкам, тепло одягатися, але при цьому не перегріватися. Слизову носоглотки можна зволожувати фізрозчином, а за 15 хвилин до виходу на вулицю змащувати ніс оксоліновою маззю.
Під час вагітності заборонено: заживати будь-які препарати, навіть гомеопатичні, без призначення лікаря або консультації з ним, парити ноги, робити ванни для ніг.
Подібні профілактичні заходи стосуються і матерів, що годують грудьми. Якщо мама захворіла, головне її завдання – захистити немовля. За перших ознак застуди молодій мамі потрібно звернутися до лікаря, який призначить відповідне лікування. Вдома можна промивати ніс морською водою, закапувати фізрозчином для розрідження слизу. За наявності запального процесу в горлі носоглотку треба промивати трав’яними настоями, розчином солі та соди. Варто також дотримуватися особистої гігієни, застосовувати одноразові ватно-марлеві пов’язки, які слід змінювати кожні дві години.
Відповідно до наказу Міністерства охорони здоров’я України №455 “Про затвердження Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян”, кожному, хто звертається у амбулаторно-поліклінічні заклади з ознаками респіраторного захворювання, сімейний лікар може видати листок тимчасової непрацездатності (лікарняний).
Сімейний лікар може дати його на термін до п’яти календарних днів з наступним продовженням (залежно від тяжкості захворювання) до 10 календарних днів.
Якщо ж непрацездатність триває понад 10 календарних днів, листок непрацездатності до 30 днів продовжує лікуючий лікар спільно із завідувачем відділення після огляду хворого з періодичністю не рідше, ніж один раз на 10 днів, але не більше терміну, встановленого для скерування до медико-соціально-експертної комісії (МСЕК).