Завтра, 21 листопада, в області завершуються Дні профілактики та раннього виявлення цукрового діабету, які розпочалися 11 листопада. За цей час було обстежено 15 тисяч жителів Львівщини. Але, як повідомив Юрій Вендзилович, головний лікар Львівського ендокринологічного диспансеру, жителі Львівщини й після завершення акції зможуть обстежитися на цукровий діабет. Торік під час такої ж акції обстежили 17 тис. жителів області: у 1,5 тис. з них виявили цукровий діабет. "У нас на цукровий діабет хворіє 2,2% людей. У наших сусідів поляків - 4,6%. Тож йдеться про те, що треба виявити ці 2% і запобігти виникненню ускладнень. На ранніх стадіях це зробити значно легше - відкоригувати режим харчування та фізичні навантаження", - наголосив головний лікар.
Загалом на теренах області проживає 47 тис. хворих на діабет, 500 з них діти та підлітки. В Україні кількість людей з цією недугою вже перевищила один мільйон. А у світі кількість хворих сягнула позначки 260 млн. За прогнозами експертів, до 2030 року ця цифра збільшиться до 360 млн.
"Сьогодні і в Україні, й у світі спостерігається епідемія цукрового діабету. Це хвороба цивілізації. Ми намагалися максимально добратися до вигод, щоб менше ходити, менше рухатися. Водночас і режим харчування зовсім не відповідає потребам. Якщо наші предки їли, щоб жити, то ми навпаки - живемо, щоб їсти", - говорить Юрій Миронович.
Окрім надмірного харчування й обмеженої динаміки, велику роль у виникненні цукрового діабету відіграє спадковість. Якщо в родині хтось хворів на діабет, то ймовірність захворіти на цю недугу членів сім'ї становить 25%, а то й 50%. Причиною цього захворювання також можуть бути перенесені тяжкі вірусні захворювання (важкий грип, вітрянка, багряниця (краснуха)). Ще один чинник - стреси, які нині переживають, мабуть, усі. У групі ризику також люди, в яких є захворювання кишково-шлункового тракту, підшлункової залози, проблеми з печінкою.
"Небезпека цукрового діабету не тільки у масштабах поширення, але й швидкості протікання захворювання та наслідках, - говорить головний ендокринолог. - У молодому віці достатньо півроку від часу виникнення хвороби, щоб людина потрапила у реанімаційне відділення чи в неї почалися ускладнення. У старшому віці, після 40, людина може хворіти 5-10 років і не відчувати значного погіршення здоров'я". Серед ускладнень, які може спричинити діабет, є ретинопатія, тобто сліпота. Таке ускладнення виявляють у 10-20% хворих. Приблизно 50% хворих на цукровий діабет І типу помирає від хронічної ниркової недостатності. Серед хворих з цукровим діабетом у 2-5 разів частіше діагностують інфаркт міокарда. Гангрена нижніх кінцівок трапляється у 200 разів частіше, а 50-70% усіх ампутацій нижніх кінцівок, не пов'язаних з травматизмом, припадає на діабетиків.
Незважаючи на світові досягнення медицини, знайти ліки від цукрового діабету людству й досі не вдалося. Тож хворий приречений усе життя вживати ліки. За словами Юрія Мироновича, хворих на діабет держава забезпечує медикаментами на 100%, з них 75% - українським інсуліном, 25% - імпортним, який виписують тільки дітям та підліткам (з них 5% - дорогі аналоги інсуліну, вартість яких 600-700 грн в місяць). Середня забезпеченість хворих в Україні - 140 грн на місяць.
Та коли вам поставили діагноз - цукровий діабет, не варто впадати у відчай. За словами Юрія Вендзиловича, люди з цукровим діабетом доживають до глибокої старості й ведуть повноцінний спосіб життя, правда, за однієї умови - якщо вони дотримуються відповідного лікування, раціону харчування і виконують певні фізичні навантаження.