Хвороба “брудних рук”

Марія Войтович, заступник головного лікаря, Олександра Ломаєва, завідувач інфекційного відділення Центральної міської лікарні Борислава, про спалах інфекційного гепатиту і його причини

Понад два тижні на Львів­щині ходять чутки, що у Бориславі вирує епідемія гепатиту. Причини недуги обростають неймовірними вигадками, а число шпиталізованих множиться у геометричній прогресії.

Аби з'ясувати все належним чином, кореспондентка "Пошти" звернулася по ін­формацію до компетентних осіб.

- Пані Маріє, чи справді у Бориславі вирує епідемія вірусонебезпечного гепатиту А і які його прояви?

Марія Войтович: - Слово епі­демія - це велике перебіль­шення. Так, у Бориславі дійс­но виявлено спалах інфек­ційного вірусного гепатиту А. Станом на 11 листопада у нашому місті зафіксовано 34 випадки спалаху цієї хвороби (у народі її називають хворобою "брудних рук"). Усіх інфікованих шпи­та­лізовано. 14 з них (дорослі) перебувають на лікуванні в інфекційному відділенні Стебницької міської лікарні, 20 дітей - на стаціонарному лікуванні інфекційного від­ділення Дрогобицької місь­кої лікарні.

Олександра Ломаєва: -  Як не прикро, але через спалах гепатиту А інфекційне від­ді­лення Бориславської міської лікарні з 24 жовтня закрите на ремонт. Вірус дуже небезпечний і підступний тим, що його симптоми подібні до симптомів грипу або харчового отруєння: підвищується температура, виникає нудота, слаб­кість, біль у шлунку, можливі болі в суглобах. І тільки через тиждень вірус дається взнаки. Темніє сеча та жовтіють склери очей і шкіра. Інкубаційний період з моменту контакту зі зараженими триває 35 днів.

- Які заходи проводять медпрацівники для локалізації захворювання на вірусний гепатит А?

М.В.: - Ситуація з виявленням хворих на вірус гепатиту А стабілізувалася. Востаннє по медичну допомогу буквально вчора (11 листопада - "Пошта") звернувся 54-річний бориславець, якого одразу ж шпиталізували. Медпрацівники щоденно обходять мешканців міста (наразі працює 15 лікарських бригад), для профілактичного лікування людям, що перебували у контакті з зараженими видається "Амізон" - лікарський засіб-імуномодулятор для стимуляції імунітету. На сьогодні вже оглянуто 11 тисяч 250 дітей та 1905 дорослих, із 1285 людьми, які мали контакт з вірусоносними особами, проведено профілактичні бесіди. Панікувати нічого, оскільки, на щастя, зафіксовано легку форму захворювання.

А загалом, згідно з результатами моніторингу захворюваності на вірусний гепатит А у Бориславі, який ретельно ведуть наші лікарі з 1987 року, можна зробити висновок, що після 1993 року захворюваність різко пішла на спад, позаяк після 1987 р. вона зростала. У 1987 р. було зафіксовано 56 випадків вірусу гепатиту А, у 1988 р. - 11, у 1989-му - 303, у 1990 р.- 274, 1993-го - 114, на рік пізніше - лише 78, а у 2006 р. випадків захворювання зменшилося до 27.

- З чим це пов'язано?

О.Л.: - Осінньо-зимовий пе­ріод, а особливо жовтень-листопад - пік спалаху гепатиту А, який належить до кишкових інфекцій. Характерними особливостями його прогресу є розповсюдження, нерівномірна інтенсивність на окремих територіях та цик­лічність багаторічної динаміки. Здебільшого хвороба вражає дітей дошкільного та шкільного віку, підлітків і молодь. Спалахи гепатиту А протікають з інтервалами від 3-х до 10-ти та від 15-ти до 20 років. Нічого з цим не вдієш, синхронне його зростання охоплює дану, найбільш "улюблену" (уражену вірусом) територію.

- Як із цим боротися?

- Перед уживанням овочі та фрукти обов'язково треба ми­ти теплою водою, а воду пити лише прокип'ячену. Адже недаремно вірус носить назву "бруд­них рук". Основною зброєю проти нього є стерильна чистота.

- Знаково, що з початку року у Бориславі було зафіксовано 72 випадки зараження гепатитом А, позаяк минулого року їх було лише 10.

- Виникнення вірусного спалаху досліджують міська та Львівська обласна санепідемстанції. Ймовірно, що зараження виникло через не­якісну, нечисту питну воду: водопровід старий, побудований ще за часів бабусі-Авст­рії, йде підсмоктування ґрунтових вод, де через іржаві труби легко могла проникнути інфекція.

Розмовляла
Вікторія Лишик, Дрогобич

P.S. Не секрет, що КП "Бориславський водоканал" винен КП "Дрогобичводоканал" за стоки та водовідведення понад два мільйони гривень. Катавасія з боргами триває понад чотири роки. Можливо, якби влада Борислава спромоглася зрушити питання з мертвої точки: віддати КП "Дрогобичводоканал" бодай частину боргу і закласти наступного року на вирішення проблеми та на реконструкцію водомереж у місцевому бюджеті відповідні кошти, люди не потерпали б від спалаху "брудних рук".

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5252 / 1.58MB / SQL:{query_count}