На дворі все цвіте, зеленіє, а від аромату квітів просто в голові паморочиться. І поки одні насолоджуються весною, іншим годі з дому вийти, бо з носа відразу починає текти, очі печуть і дихати важко. Такими симптомами дає про себе знати алергія. Як пояснила головний алерголог головного управління охорони здоров’я у Львівській області Анізія Бандрівська, алергія – це підвищена чутливість організму до звичайних буденних речей. За даними науковців на різні види алергії страждає від 20 до 40 % населення в різних країнах світу.
За словами А. Бандрівської, алергія проявляється як бронхіальна астма (людині важко дихати), полліноз (алергія на квітковий пилок). «Якщо здорова людина на квітковий пилок чи на пилюку зазвичай не реагує, то алергіки на звичайні речі реагують неадекватно», – пояснює алерголог. За деякими даними, на астму хворіє від 5 до 15 % населення земної кулі. До того ж кількість таких людей стрімко зростає. Cама назва хвороби говорить про її симптоми (asthma – слово грецького походження, означає “важке дихання”).
Медики поділяють алергію на кілька видів. Наприклад, може бути алергія на дерева, на буряни, на лукові трави, на злаки. Залежно від того, на які рослини в людини підвищина чутливість, а це зазвичай кілька рослин, то в час їхнього цвітіння в алергіка починає текти з носа, сльозяться очі чи проявляються інші симптоми. Якщо рослина викидає пилок кілька разів, то й алергіки можуть хворіти кілька разів на рік. Сезон захворювань на полліноз розпочинається в кінці лютого, коли починають з’являтися брунки на деревах, і триває до листопада.
У людей, схильних до алергії, в час цвіттіння квітів, може бути ускладнене дихання (астма), алергічний конюктивіт (почервоніння очей, слозоточивість, свербіння), може текти з носа. Після відпочинку на природі, зокрема, якщо людина з алергією ляже на траву, в неї може з’явитися висипка на тілі.
Бувають алергії на порох, на домашніх тварин, на медикаменти.
Щоб людина не відчувала дискомфорту у весняно-літній період, медики закликають алергіків звертатися до лікарів і проходити курс лікування. «Взимку ми проводимо передсезонне лікування – специфічну алерговакцинацію, щоб людина весною не хворіла. Таке лікування застосовують у всьому світі. Завдяки процедурам людина стає нечутливою до алергенів. Але це дає тимчасовий ефект. Людина має генетичну схильність до алергії, і якщо вона не стежитиме за здоров’я, то хвороба може знову повернутися. Не останню роль також відіграє екологія, неякісна вода, стреси», – розповідає лікар.
Кількісь хворих на алергію щороку збільшується. Причин для такої ситуації є багато – люди часто їздять за кордон, вживають продукти з різними добавками, екзотичні фрукти-овочі, використовують хімічні засоби в побуті. Спричинити алергічні реакції можуть і косметичні засоби. «Колись наші діди споживали картоплю, капусту, сало і дули здоровими. Тепер люди намагаються змінити генетику, але це не можливо. Лікарі зі всього світу працюють над розв’язанням генетичних проблем, але наразі безрезультатно», – розповіла А. Бандрівська.
Науковими дослідженнями доведено, що в 25 % випадків алергія передається в спадок. Цей шанс збільшується в 2-3 рази, якщо на алергію хворіють обоє батьків. «Якщо в сім’ї були алергіки, то ми рекомендуємо батькам, в яких є малі діти, не заводити собак, не тримати багато вазонів, не перегодовувати дітей алергенними продуктами, не споживати продукти з різними добавками», – говорить лікар.
Найбільше хворіють на алергію діти та люди до 40 років. Бувають і старші пацієнти, але значно рідше. Алергологи рекомендують, щоб люди вчасно зверталися до спеціалістів, бо занехаяна хвороба може спричинити навіть до інвалідності. Наприклад, невилікувана бронхіальна астма може дати значні ускладнення й призвести до зниження працездатності людини.
За словами головного алерголога Львівщини, в області є близько 8 тис. хворих з бронхіальною астмою, на полліноз хворіє майже 3 тис. Але реальна кількість є значно вищою, бо багато людей не звертають по допомогу до медиків, а лікуються самі.