Інсульт жертв не вибирає

Що п’ять хвилин в Україні діагностують гостре порушення мозкового кровообігу. Впродовж кожної години у нашій країні внаслідок “судинної катастрофи” помирає до шести осіб

Гостре порушення мозкового кровообігу, що спричиняє відмирання мозкової тканини (простіше кажучи – інсульт), є однією з найактуальніших проблем сучасної медицини. Він розвивається несподівано і часто призводить до вкрай трагічних наслідків.
Дуже важливо, аби реакція на перші ознаки інсульту була миттєвою. Якщо у людини погіршилася вимова, а зіниці розширилися – негайно викликайте швидку допомогу, бо відлік у хворого може йти на хвилини…
Багато хто думає, що ця проблема стосується лише людей пенсійного віку. Однак це не так: жертвами інсульту часто стають активні молоді люди 30-40 років. Діагностувати цю недугу можуть навіть у 18-річних. Зі слів медиків, це пов’язано зі способом життя молоді: багато хто курить, вживає алкоголь, недосипає чи веде нічний спосіб життя, а це все погіршує роботу серця та “піднімає” артеріальний тиск.
Якщо у вас пришвидшилося серцебиття, піднявся тиск, сильно болить голова і нудить – негайно викликайте “швидку”!
За статистикою, сьогодні від підвищеного тиску страждає майже кожен третій українець. Кожні 5 хвилин в Україні з’являється нова жертва інсульту, а кожні 11 – один хворий помирає через нього. Причина доволі банальна – нелікована гіпертонія. Систематично лікується лише 14% хворих, а періодично приймає лікарські препарати – 35%.
Аналогічну ситуацію спостерігають і на Львівщині. Як розповів “Пошті” головний кардіолог Львівщини, головний лікар обласного кардіологічного центру Степан Павлик, у нашій області на гіпертонію хворіє понад 500 тисяч осіб.
“І це лише офіційні дані. Якщо проаналізувати, скільки осіб не звертається за консультацією до лікаря, то показники будуть значно вищими. Наприклад, щороку під час профілактичних акцій з вимірювання артеріального тиску підвищений тиск вперше виявляємо у майже 20 тисяч пацієнтів, а до лікарів звертаються одиниці”, – розповідає співрозмовник. 

Чому виникають проблеми з серцем?

Артеріальна гіпертензія часто протікає без специфічних симптомів. Основною і найважливішою ознакою захворювання є підвищений артеріальний тиск. Допоки не перевіриться, людина може довгий час нічого не знати про своє захворювання.
“Нормальні показники артеріального тиску – 120/80. При 140/90 і вище людина повинна насторожитися і звернутися до лікаря. Найкраще, якщо це буде сімейний лікар – він збере анамнез і скоординує хворого на подальші дії”, – зазначив кардіолог.
Нормальні показники артеріального тиску – 120/80. При 140/90 і вище людина повинна звернутися до лікаря
Серед основних факторів виникнення захворювання – підвищений рівень холестерину у крові, куріння, надмірна вага, низька фізична активність та психічні стреси. Доведено, що й зміни атмосферного тиску і температури та коливання магнітного поля (магнітні бурі) негативно впливають на серцево-судинну систему, внаслідок чого збільшується кількість випадків інфаркту міокарда чи інсульту. 
Сам інсульт (“судинна катастрофа” або удар, як його ще часто називають) виникає тоді, коли приплив крові до мозку раптово зупиняється. Нервові клітини мозку починають відмирати, бо до них не надходять кисень і поживні речовини, і він припиняє функціонувати належним чином.
Існує два види інсульту: ішемічний (виникає тоді, коли артерію або дугу кровоносної судини у мозку блокує тромб; за статистикою, їх частка становить майже 80% зі всіх інсультів) та геморагічний (коли кровоносна судина у мозку з невідомої причини розривається, внаслідок чого відбувається крововилив у мозкові оболонки; такий інсульт діагностують у 20% випадків).
Хоча інсульт є захворюванням головного мозку, його наслідки впливають на весь організм. Вони можуть проявлятися як у легкій, так і у важкій формах, наприклад, параліч, порушення інтелекту і мови, емоційні проблеми. Після інсульту пацієнти також можуть відчувати біль або оніміння тіла.

Перші “дзвіночки” хвороби

Дуже часто інсульт призводить до тривалої інвалідності. Однак це захворювання можна лікувати, і таким чином зменшити його негативні наслідки для організму. Головне – вчасно розпізнати симптоми недуги і якнайшвидше звернутися за допомогою до лікаря. Якщо лікування розпочали протягом години після нападу – ймовірно, інвалідності можна уникнути.
 “Якщо людина стала гірше почуватися, у неї пришвидшилося серцебиття, піднявся тиск, сильно заболіла голова і стало нудити – негайно потрібно викликати швидку медичну допомогу”, – зазначив Степан Павлик. Коли ж пацієнт самостійно не може зрозуміти, чи у нього стався інсульт (оскільки хвороба пошкоджує мозок), це повинні зробити його близькі чи родичі.
Негайна лікарська допомога зможе врятувати життя пацієнта та збільшити його шанси на успішне відновлення
“Якщо, крім підвищення тиску, раптово оніміли кінцівки на одній стороні тіла чи порушилася мова, або ж її паралізувало з однієї сторони – родичі повинні одразу зреагувати і викликати допомогу, – розповідає терапевт Олена Стахів. – Інколи рахунок йде на хвилини. Чим довше порушуватиметься мозкове кровопостачання, тим сильнішим буде пошкодження мозку. Негайна лікарська допомога зможе врятувати життя пацієнта та збільшити його шанси на успішне відновлення після удару”.

Важлива профілактика

Навіть якщо пацієнт ніколи не скаржився на проблеми зі здоров’ям, у нього може несподівано статися інсульт. Тому при найменших скаргах на болі у серці чи підвищений артеріальний тиск людина повинна, насамперед, змінити свій спосіб життя. Головний кардіолог радить:
 Як правильно вимірювати тиск? 
Найточніші показники дають медичні тонометри, але у домашніх умовах краще користуватись електронними напівавтоматичними.
Важливо, щоб розмір манжета співпадав з об’ємом руки. Вимірювати тиск бажано у стані спокою. Після того, як людина поїсть, вип’є кави чи міцного чаю, покурить, тиск можна буде вимірювати лише через півгодини.
Хворому варто сісти на стілець, обіпертися на спинку, повністю розслабити руку і тримати нерухомо до кінця замірів. Рекомендовано вимірювати тиск почергово на обох руках. А ще можна робити це трьохкратно: поміряти, випустити повітря і трохи зачекати; ще раз поміряти, знову випустити повітря, зачекати і ще раз повторити процедуру. Лише після трьох вимірювань ви зможете вивести середній показник. Усе рекомендовано занотовувати у щоденник. 
* влітку відмовитися від тривалих прогулянок з 11.00 до 16.00, оскільки сонце чи не найбільше з усіх зовнішніх факторів провокує розвиток інсульту;
* стежити за харчуванням – зменшити кількість кави, яку зазвичай випиваєте на день,  вживати менше солі, смаженого, копченого, цукру, солодощів, білого хліба, алкоголю, уникати  продуктів, які містять барвники, консерванти, ароматизатори та стабілізатори. Перевагу варто надавати м’якому сиру, молочним продуктам, білку яєць, капусті, гороху, вареній яловичині. А ще – їсти продукти, які містять багато вітаміну С: редиску, зелену цибулю, хрін, чорну смородину, лимони;
* зберігати спокій – стрес є причиною підвищення тиску;
* схуднути – надлишкова маса тіла у 2-6 разів збільшує ризик захворіти на гіпертонію з усіма її негативними наслідками;
* відмовитися від цигарок – за однакових показників артеріального тиску мозковий інсульт та ішемічна хвороба серця у курців виникає у 2-3 рази частіше, ніж у тих, хто не курить;
* більше рухатися – в осіб, які ведуть малорухливий спосіб життя, ризик виникнення артеріальної гіпертензії на 20-50% вищий, ніж у тих, хто товаришує зі спортом. Щоб “заспокоїти” кров, достатньо ходити (швидко) по 30-45 хв. 3-5 разів на тиждень. Треба й легко розігрівати м’язи й вранці, наприклад, не зашкодить бігати підтюпцем.
Галина Пришляк, головний невролог Львова, завідувач II неврологічним відділенням лікарні швидкої медичної допомоги
Через неліковані гіпертонічні хвороби до лікарні із серйозними крововиливами у мозок часто потрапляють 30-40-річні пацієнти. Є й молодші, яким по 18 років. У них проблеми виникають переважно через вроджені вади судин або серйозні патології, наприклад, цукровий діабет.

Хворі, які перенесли будь-які порушення мозкового кровообігу, повинні пройти реабілітацію. Вона спрямована на те, щоб допомогти пацієнтові відновити сили і повернути його до самостійного життя.

На жаль, спеціальної реабілітації для людей, які перенесли інсульт, в Україні немає. Хворому та його сім’ї необхідно працювати з бригадою, до складу якої входять не лише лікарі та медсестри, а й фахівці з фізичної, психічної, трудової та мовної терапії. Реабілітологи пояснюють людям, як їм варто працювати над собою у подальшому та як жити зі своїми дефектами, а близьким – як треба годувати та одягати хворих, а також загалом з ними поводитися. Це категорія складних людей, оскільки, крім того, що у них є проблеми у рухах, часто у них є й серйозні проблеми із психікою.

Реабілітація для людей, які перенесли інсульт, довготривала і залежить від стану хворого. Інтенсивну реабілітацію потрібно проводити щонайменше до двох років, але залишкові зміни у хворого можуть залишитися на все життя.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4320 / 1.64MB / SQL:{query_count}