У сонця важкий кулак…

Від спеки найбільше потерпають діти та люди похилого віку. Медики радять обмежити час перебування на вулиці та їсти легкостравні продукти

Цього літа в Україні панує аномальна спека.Температура повітря щодня ставить рекорди. В Чехії таких уже зафіксували 115. Знемагає від жари й Америка: в Каліфорнії, Аризоні, Неваді – 57 градусів за Цельсієм. А винні в усьому зміни в русі Гольфстриму. Ця тепла течія повернулася від Європи на 800 км у бік Північної Америки! Проте синоптики заспокоюють, що до Чехії чи США нам ще далеко…
На сьогодні-завтра в Україні фахівці прогнозують рекордну для наших країв спеку – стовпчик термометра подекуди сягне позначки 37 градусів за Цельсієм, повідомляє Український гідрометеорологічний центр. Аномальна жара, кажуть, трохи спаде в суботу. Спочатку похолоднішає в західних областях  – до 24 – 29 градусів. Окрім зниження температури, обіцяють зливи, грози та град. Ба навіть більше – раптові дощі з вітрами серед спекотного дня… До такої літньої погоди варто звикати, стверджують фахівці.
Зі слів заступника директора Укргідрометцентру Анатолія Прокопенка, з 11 до 15 серпня також буде спекотно, повідомляє УНІАН. На Правобережжі місцями до 35-37 градусів. Істотних змін варто чекати з 17 серпня, що обумовлені приходом з північного заходу Європи вологого повітря. Як інформує Львівський регіональний центр з гідрометеорології, цьогорічний серпень найтепліший за останні 20 років! Найхолоднішим був серпень 2006-го із середньомісячною температурою 17,4 градуса, найвищою середня температура була у 2010-му – 19,8 градуса.
 Цікаві факти                                   
* Вчені з’ясували, що людський організм у сухому повітрі здатний витримати температуру +71градус впродовж години, +82 – 49 хвилин, +93 – 33 хвилини, а +104 – 26 хвилин. 
* Нормальною вважається температура людського тіла  36,6 градуса. Підвищення на два градуси спричиняє порушення в роботі організму, на чотири-п’ять – руйнування клітинних структур. 
* Організм охолоджує тіло двома способами: через посилене дихання та через потовиділення. З кожним літром поту “злітає” майже 540 кілокалорій. При температурі навколишнього середовища +37 ... +39 градусів людський організм виділяє близько 300 мл поту за годину, а коли перетинається позначка +40 – 1-2 л. Тому лікарі радять пити в спеку багато рідини.
* Кожен градус, вищий за +26, знижує працездатність людини приблизно на 10%. Висока температура для організму – стрес, йому важко працювати як фізично, так і розумово, зосереджуватися, обробляти інформацію. Лікарі не рекомендують працювати у спеку 8 годин поспіль.
Зважаючи на високі температурні показники, лікарі просять українців не забувати, що палюче сонце може призвести до погіршення самопочуття! Це попередження стосується чверті населення України, адже хворих на артеріальну гіпертензію понад 20 млн осіб. І лише половина потенційних пацієнтів знають, яка небезпека чатує на них.
Аномальна жара, кажуть, трохи спаде в суботу. Спочатку похолоднішає в західних областях  – до 24 – 29 градусів
Перебування на сонці в пік його активності є найкоротшим шляхом до сонячного або теплового удару – в кращому випадку, а в гіршому – до інфаркту, інсульту або ж раку шкіри. Тож медики радять постійно вимірювати тиск, більше часу перебувати на повітрі (але в затінку!), випивати на день 2,5 літра води, причому чистої питної, а не газованої мінеральної. Обмежити споживання солі й не тамувати спрагу пивом. 

Негативний вплив сонця

Ми звикли думати, що літо – безтурботна пора. Але для тих, хто потерпає від серцево-судинних недуг, жарке літо небезпечне.
“В період зміни погоди з холодної на жарку чи навпаки кількість викликів на станцію швидкої медичної допомоги збільшилася, проте не набагато, порівняно з торішнім літом. Через перепади тиску під час спеки звертаються переважно люди з хронічними недугами. На лікарняне ліжко ризикують потрапити особи похилого віку, з проблемами в роботі серця, легеневої системи чи кишково-шлункового тракту”, – зазначає  голов­ний лікар станції швидкої медичної допомоги Львова Наталія Поважук.
Люди, що мають проблеми з диханням, пережили гіпертонічний криз, страждають через порушення ритму серця, стають пацієнтами Львівського кардіологічного центру. “До нас найчастіше звертаються особи, яким за 75. Але це не означає, що молоді люди не можуть потрапити до лікарні! Досить часто в таку погоду вони також стають пацієнтами нашого центру”, – каже головний лікар Львівського обласного державного клінічного лікувально-діагностичного кардіологічного центру Степан Павлик.

Два небезпечні удари

У спекотну погоду через одночасне зневоднення і перегрівання в людей, навіть цілком здорових, може виникнути сонячний або тепловий удар. У зоні ризику – немовлята і особи старшого віку. Якщо діти найчастіше перегріваються у автомобілях, то літні люди – під час роботи на городах.
Тепловий і сонячний удари – це хворобливі стани зі сильним болем голови, запамороченням, слабкістю, сповільненням рухів. Можливі нудота, блювання, втрата свідомості, підвищення температури тіла до 40 градусів. Шкіра обличчя і губ синіє, розвивається задишка. Пульс слабшає або й зовсім не прощупується. У важких випадках  затьмарюється свідомість, хапають судоми, порушуються дихання і кровообіг. Якщо з’явились ознаки перегрівання, необхідно одразу ж викликати лікаря.
До лікарні ризикують потрапити люди похилого віку, з проблемами в роботі серця, легеневої системи чи кишково-шлункового тракту
Потерпілого до приїзду “швидкої” треба покласти в прохолодному місці, підкласти під голову подушечку, розстебнути сорочку. Для збільшення тепловіддачі покласти на чоло холодний компрес і змочити одяг водою. Якщо людина притомна, дати їй міцного прохолодного чаю, води. У випадку зупинки дихання і серця потрібно ще до прибуття лікаря почати зовнішній масаж серця і штучну вентиляцію легень. На щастя, цього літа, зі слів Наталії Поважук, виклики з приводу теплового чи сонячного удару на станцію Львівської швидкої медичної допомоги не надходили. 
Важко переживають теплові та сонячні удари діти до року, тому що система терморегуляції в їхньому організмі недосконала. Щоб цього не трапилося, голов­ний педіатр Львова Богдан Остальський радить в жаркий період гуляти з дітьми лише в затінку рано вранці та після заходу сонця.
“Одяг має бути натуральний, з легкої бавовняної тканини, вільний, щоб не обмежував рухів. На голові – панама, хустинка або капелюшок”, – зазначає медик. Споживання рідини потрібно збільшити в 1,5-2 рази. Пригодовувати немовлят не рекомендується. Дітям молодшого шкільного віку лікарі не радять брати участі в спортивних змаганнях, пов’язаних із фізичним навантаженням, йти у походи.

Знати, щоб запобігти 

Важкої спекотної пори варто дотримуватися простих, але дієвих способів запобігання перегріванню. Найперше – з 11.00 до 16.00 по можливості не виходити на вулицю. Переглянути щоденне меню. Зі слів дієтолога Зоряни Завади, в літньому раціоні має переважати здорова їжа, зокрема, свіжі овочі та фрукти. З них варто робити салати, додавати до каш, зварених на воді.
Не зловживати спеціями, обмежити споживання солоних і гострих страв. Пити більше рідини (2-2,5 літра на день). Найкраще якщо це буде питна негазована вода. Вона має бути прохолодною, але не крижаною. Від пива і спиртних напоїв відмовитися узагалі, бо вони збільшують густину крові, змушують серце битися частіше. Серед небажаних гранатовий і темний виноградний соки.

 До теми                                                   
Під знаком вогню
Аномальна спека й далі випробовує на міцність Україну і Європу. Напередодні температурний рекорд – майже 40 градусів – побив австрійський Зальцбург. Не спадає спека на півдні Франції, в Чехії, Італії, на Балканах.
Термометри італійців зашкалюють, люди п’ють воду з фонтанів і ласують морозивом. Чехи запрошують до крижаного бункера. Сербів аномальна спека, навпаки, надихає (власники ресторанів змінюють декор), а працівники зоопарку переймаються тим, як допомогти тваринам (оптимальний варіант – морожені фрукти). Туристи на півдні Франції через надто активне сонце не замовляють ні м’яса, ні риби, нехтують і соусами. Приїхавши на відпочинок, люди шукають ресторани з терасами в тіні або ж ховаються у приміщеннях із кондиціонерами. 
Не втрачають почуття гумору і китайці. Багато хто жартує: “Єдина різниця між мною і барбекю в тому, що у м’ясі є трохи спецій”. Люди спокійно смажать креветки і яйця на розпечених кришках каналізаційних люків.
А тим часом у Греції, в історичному містечку Марафон, що поблизу Афін, вирують лісові пожежі. Вогонь уже нищить житлові будинки. Гасити полум’я пожежникам допомагають місцеві жителі. Проте на заваді став сильний вітер, який швидко розносить вогонь.
За прогнозами Українського гідрометцентру, до
10 серпня зона високого рівня пожежонебезпеки поширюватиметься всією територією України, окрім північних і північно-західних областей. На Закарпатті – штормове попередження: щодня горять житлові будинки, суха трава, чагарники, від сонця загоряються смереки. 
Не оминула пожежна небезпека і Львівщину, особ­ливо Жовківський, Пустомитівський, Яворівський та Мостиський райони, а також Львів.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
2.6302 / 1.63MB / SQL:{query_count}