Материнське молоко – найкраще!

В цілому світі розпочалася акція “Тиждень підтримки грудного вигодовування”

За даними ВООЗ, лише 2-3% жінок не можуть годувати дітей грудьми через патології в їх анатомічній будові, пережиті операції на грудях чи ендокринні захворювання. Решту 97% здатні годувати грудьми.
Проте в Україні на грудному вигодовуванні лише 63,7%  дітей до шести місяців. У Львівській області цей показник сягає 54,7%. А ось частка дітей, які харчувалися материнським молоком у віці 12 місяців і старші, торік у нашій області становила всього 27,9%. Причиною таких низьких показників медики називають зайнятість матусь, а також те, що більшість українських матерів не вважають своє молоко цінним продуктом для здоров’я малюка.
З 1 по 8 серпня в усьому світі триває акція “Тиждень підтримки грудного вигодовування”. Головна її мета – популяризація і підтримка природного вигодовування дітей, пожвавлення та відновлення в умовах втраченої традиції годування немовлят грудьми. Девіз – “Підтримка грудного вигодовування: поряд з мамами!”.
Сьогодні, 3 серпня, об 11.00 у Львові, на площі перед пам’ятником Т. Шевченку також влаштують акцію в рамках зазначеної всесвітньої під назвою “У нашім раї на землі нічого кращого немає, як тая мати молодая з своїм дитяточком малим...”. Її організовує департамент охорони здоров’я разом із департаментом з питань культури, охорони культурної спадщини та культурних цінностей Львівської ОДА.
Материнське молоко має неповторний склад – воно єдиний надійний продукт харчування, який повністю відповідає особливостям обміну речовин дитячого організму на ранніх стадіях розвитку
Під час акції відбудеться зустріч жінок при надії і тих, що годують немовлят своїм материнським молоком; п’ятихвилинне спільне годування дітей; бесіда “Чому так важливе грудне вигодовування?”, а також вікторини, дитячі конкурси, ігри, безкоштовні консультації фахівців з грудного вигодовування. Лекції, конференції, зустрічі матерів пройдуть у кожному містечку та районних центрах нашої області. 
Зі слів лактолога Марії Грицьків, материнське молоко має неповторний склад – воно єдиний надійний продукт харчування, який повністю відповідає особливостям обміну речовин дитячого організму на ранніх стадіях розвитку. Вживання грудного молока позитивно впливає на гармонійний розвиток особистості, легко засвоюється і повноцінно використовується організмом дитини, захищає її від різних інфекцій, алергій, сприяє формуванню імунітету, забезпечує ріст та розвиток. Окрім цього, формує взаємини з матір’ю, допомагає запобігти непланову вагітність після пологів і є доступнішим, аніж штучні суміші.
“Перше прикладання малюка до грудей потрібно проводити ще в пологовому залі, – розповідає лактолог. – Але якщо раннє прикладання з якихось причин не відбулося і перше годування відклалося на якийсь час, лактація в цьому випадку також може бути успішною і тривалою. Жінки повинні пам’ятати, що вигодувати немовля здатна майже кожна мати! Головне вірити у свої сили і не зупинятися на півшляху”.

 Міфи і правда про грудне вигодовування         
Міф 1-й: якщо малюка часто прикладати до грудей, то молока не вистачатиме.
Правда: якщо дати можливість немовляті отримувати молоко на першу вимогу, то його кількість відповідатиме його потребам. Материнське молоко виробляється лише тоді, коли дитина смокче груди.
Міф 2-й: годувати дитину треба за режимом.
Правда: дитину треба годувати на вимогу, а не за режимом.
Міф 3-й: дитина не набирає ваги через недостатню поживність материнського молока.
Правда: доведено, що молоко змінює свої якості лише тоді, коли жінка виснажена. В інших випадках, навіть при харчовому дефіциті, жіночий організм здатен виробляти достатню кількість молока доброї якості.
Міф 4-й: щойно дитині виповниться рік, годування можна припинити.
Правда: навіть на другому році життя дитина потребує материнського молока – після року отримує 31% енергії, 95% вітаміну С і 38% білка.
Міф 5-й: сучасні замінники материнського молока мають такий самий склад.
Правда: будь-яка, навіть найдорожча суміш – неповноцінна копія материнського молока. В сучасних штучних сумішах 30-40 компонентів, а в материнському молоці – майже 100, а то й 300-400.
Міф 6-й: молоко треба зціджувати, щоб не закисало.
Правда: при правильному грудному вигодовуванні молоко взагалі не потрібно зціджувати. Якщо годувати дитину на вимогу, то молока завжди буде стільки, скільки потрібно немовляті.
Міф 7-й: матері, яка годує грудьми, треба щонайчастіше пити чай із молоком.
Правда: деякі матері п’ють до п’яти літрів рідини на день. А пити треба стільки, скільки хочеться! Надмірна кількість рідини, навпаки, знижує лактацію.
Міф 8-й: материнське молоко можна замінити коров’ячим.
Правда: коров’яче молоко взагалі не варто давати малюкам, бо воно спричиняє велике навантаження на дитячий організм.
Міф 9-й: якщо мама захворіла, годування грудьми треба припинити.
Правда: дитина захищена саме тоді, коли споживає материнське молоко, тож припиняти годування нема сенсу.
Міф 10-й: немовля треба допоювати водичкою або чаєм.
Правда: материнське молоко більш як на 80% складається з води. Якщо дитину годувати на вимогу, вона ніколи не відчуватиме спраги – навіть у спеку. Водичку варто давати лише після шести місяців, коли немовля починає їсти “дорослу” їжу.
Міф 11-й: грудне вигодовування псує фігуру жінки.
Правда: жінка набирає ваги ще під час вагітності, а не в період годування. В перші місяці годування збільшення ваги пов’язане з гормональними процесами. На шостому-сьомому місяці годування вага починає знижуватися. Натомість жінка, яка припинить годування грудьми у два-три місяці, однозначно погладшає через гормональний збій.
Міф 12-й: годувати грудьми боляче і незручно.
Правда: перші два-три дні справді можна відчути дискомфорт у ділянці сосків та грудях загалом. Якщо болить довше, значить мама неправильно прикладає дитину до грудей і годує її за режимом, а не на вимогу. При правильному годуванні жінка відпочиває і насолоджується.
Ірина Микичак, заступник директора департаменту, начальник управління медичної допомоги населенню департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА
Важлива складова підготовки до вигодовування – здобуття необхідних знань і навичок, які допоможуть впевнено годувати дітей грудьми. Нині на Львівщині переважна більшість закладів охорони здоров’я матерів і дітей сертифікована на звання “Лікарня, доброзичлива до дитини”.

Сертифікацію проводять національні експерти, акредитовані МОЗ України і представництвом Дитячого Фонду ООН ЮНІСЕФ в Україні. Цей статус означає, що в кожному такому лікувальному закладі працюють медичні працівники, які володіють основами підтримки грудного вигодовування. У клініках є групи підтримки матерів з грудного вигодовування. Їх створюють жінки, що мають власний позитивний досвід з грудного вигодовування, пройшли відповідне навчання і можуть дати консультацію або ж підтримати маму в скрутну хвилину.

Львівська область друга в Україні (після Дніпропетровської) за кількістю закладів охорони здоров’я, сертифікованих на відповідність статусу “Лікарня, доброзичлива до дитини”. В нашій області такий статус мають 33 медичні установи. В Україні немає регіонів, у яких не було б такого закладу! Питома вага дітей, що народились у закладах, сертифікованих на відповідність статусу “Лікарня, доброзичлива до дитини”, – майже 88% у Львівській області (в Україні – 70,9%).
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4207 / 1.61MB / SQL:{query_count}