Легкий нежить, покашлювання, іноді підвищення температури… Минає тиждень, здається, що хворий одужує. Але кашель чомусь не зникає, а навпаки, посилюється і надокучає більше вночі, ніж удень. Так починається одна з дитячих інфекційних хвороб – кашлюк.
Зі слів в.о. начальника епідеміологічного відділу Головного управління Держсанепідслужби України у Львівській області Оксани Пушкарьової, цього року у нашій області, порівняно з минулим, спостерігається зниження рівня захворюваності на кашлюк у п’ять разів. За шість місяців 2013-го на цю інфекційну недугу захворіло 17 осіб, з них усі до 18 років. Підвищення рівня захворюваності зафіксовано у Городоцькому, Самбірському, Сколівському, Миколаївському районах Львівської області та у м. Бориславі.
Захворіти може і малий, і старий
Незважаючи на те, що кашлюк – дитяча хвороба, дорослі також можуть потерпати від сильних та різких нападів кашлю. І навіть якщо ця хвороба має у них легший перебіг, існує небезпека виникнення важких ускладнень (бронхіт, пневмонія, набряк легенів), а також можливість зараження кашлюком тих, хто поруч.
17 осіб захворіли на кашлюк від початку року |
На початку червня на кашлюк захворіла мама двох дітей. Почалося все зі звичайного кашлю, який з часом посилювався і нагадував астматичні напади. Жінка думала, що застудилася, пила різні відхаркувальні мікстури, проте це не давало жодного ефекту – їй ставало щораз гірше.
“Напади кашлю повторювалися по кілька разів на день, особливо турбували вночі. Я здала кров із пальця – результати були нормальні. Потім мені порадили зробити рентген-знімок, адже такий кашель міг перерости в бронхіт, пневмонію чи навіть туберкульоз. Але й тут результатом не довелося перейматися, – розповідає “Пошті” Леся. – Найцікавіше, що в період між нападами почувалася цілком здоровою…”
Згодом, як каже жінка, такий самий кашель почав надокучати й дитині, якій немає року. Стривожена мати зрозуміла, що стала носієм інфекції. Викликала дільничного педіатра. І її підозри підтвердилися – в малюка діагностували кашлюк.
Небезпека поруч
Ймовірність захворіти на кашлюк після контакту з інфікованим дуже висока – 90 відсотків. Особливо небезпечними є хворі на початковій стадії – в так званому катаральному періоді. Зі слів головного епідеміолога Департаменту охорони здоров’я ЛОДА Наталії Тімко, в людини, що перехворіла на кашлюк, імунітет не розвивається! Немає від цієї недуги і вродженого (обумовленого материнськими антитілами) імунітету.
Велику небезпеку для оточення становлять дорослі, оскільки нечасто звертаються до лікарів по допомогу. А якщо й звертаються, то поставити діагноз кашлюк дорослому дуже складно. Більшість терапевтів не очікують такого…
Розпочинається кашлюк як респіраторне захворювання. При цьому інкубаційний період (від моменту зараження до прояву інфекції) досить довгий: 7-9, а інколи й 14 діб
“Людям, що хворіють на кашлюк, категорично заборонено займатися самолікуванням. Потрібно негайно прийти до інфекціоністів і здати необхідні аналізи, – розповідає “Пошті” епідеміолог. – Кашлюк діагностують трьома методами – імуноферментний аналіз (досліджують кров із вени, визначають імуноглобуліни А, М і G); полімераційна ланцюгова реакція (досліджують зішкріб із задньої стінки глотки) і бактеріологічна діагностика (метод кашльових поштовхів: людина кашляє на чашку з поживним середовищем)”.
Якщо бактеріологічний метод застосовують у поліклініках чи інфекційній лікарні, то два інші – лише в приватних лабораторіях. “Є ще й серологічний метод, так званий метод парних сироваток. Кров із вени досліджують з інтервалом 7-10 днів. Роблять це лише в обласній інфекційній клінічній лікарні”, – пояснює Наталія Тімко.
Знай свого “ворога”!
Розпочинається кашлюк як респіраторне захворювання. При цьому інкубаційний період (від моменту зараження до прояву інфекції) досить довгий: 7-9, а інколи й 14 діб. Катаральний період триває до двох тижнів і проявляється загальним нездужанням, незначним сухим кашлем, нежитем, підвищенням температури до 38 градусів.
Потім температура нормалізується, а кашель посилюється, набуваючи спазматичного характеру. Напади судомного кашлю проявляються серією кашльових поштовхів, через якийсь час хворий робить глибокий свистячий вдих, що змінюється короткими судомними поштовхами. Число таких циклів під час нападу коливається від 2-х до 15-ти. Напад закінчується виділенням в’язкого склоподібного мокротиння, іноді блюванням.
Велику небезпеку для оточення становлять дорослі, оскільки нечасто звертаються до лікарів по допомогу. А якщо й звертаються, то поставити діагноз кашлюк дорослому дуже складно
Під час нападу дитина збуджується, вени на шиї розширюються, язик висовується з рота, вуздечка часто травмується, може зупинитися дихання. Під час кашлю інколи утворюються крововиливи під шкіру повік, бувають кровотечі з носа, зовнішніх слухових проходів тощо. Період судомного кашлю триває до чотирьох тижнів, потім напади рідшають і нарешті зникають, хоча звичайний кашель надокучає ще місяць. Перебіг кашлюку може мати ускладнення, найчастіше – запалення легень.
“У дорослих кашлюк, як правило, минає без нападів судомного кашлю, проявляється бронхітом з тривалим кашлем. Температура тіла залишається нормальною. Загальне самопочуття задовільним”, – розповідає епідеміолог Наталія Тімко. Недугу лікують антибіотиками, які повинен призначити лікар.
Найкраща профілактика – вакцинація
Профілактикою запобігання поширення кашлюку є рання ізоляція хворого аж до цілковитого одужання. Велику роль відіграє й вакцинація. В Україні щеплення від кашлюку роблять у комплексі з дифтерійно-правцевою вакциною – АКДП “Інфанрікс”, “Пентаксим”, де компонент кашлюку є ацелюлярним (безклітинним), та АКДП з цільноклітинним кашлюковим компонентом.
Згідно з Календарем профілактичних щеплень, вакцинацію АКДП проводять у 3, 4, 5 та 18 місяців. Поствакцинальний імунітет діє до 5 років.