Якщо держава й надалі регулюватиме фармацевтичний ринок, аптекарі обіцяють дефіцит ліків
Брак медикаментів припаде саме на розпал сезону застудних захворювань. Окрім цього, в умовах кризи очікується зменшення кількості аптек, а отже, і персоналу.
Нагадаємо, на початку жовтня за одну добу ціни на більшість ліків в аптеках зросли більш ніж на 40%. Аптекарі переконують, що це було спровоковано зростанням гуртових цін. Гуртовики ж, своєю чергою, стверджують, що подорожчання є наслідком зростання курсу долара, оскільки більшість ліків, які продаються в Україні, - імпортні, тож розраховуватися за них доводиться в іноземній валюті. Зважаючи на соціальну напругу, Кабмін негайно видав постанову, яка вимагала повернути ціни на рівень першого жовтня. Відтак у роздрібній мережі аптек по всій Україні почалися масові перевірки податкової, Держінспекції з контролю за цінами та іншими контрольними органами, що спричинило незадоволення як серед приватних аптекарів, так і серед комунальних закладів.
За твердженням Олега Никулишина, директора ТзОВ "Маркет Універсал ЛТД" (мережа аптек D.S.), проблема полягає передусім у хаотичності роботи дистриб'юторів і відсутності звичного кредитування під час закупівлі ліків, а також у втручанні держави в роботу підприємств в умовах економічної кризи.
- Багато аптек не мають достатніх оборотних коштів, щоб забезпечити необхідний перелік медикаментів. Ми зараз прогнозуємо 10 - 30% дефіциту медикаментів в аптеках. Це може торкнутись навіть життєво необхідних ліків. Аптекам просто не вигідно брати ліки дорожче, а потім на вимогу держави продавати їх нижче від закупівельної ціни. Наразі дистриб'ютори не знизили цін, як обіцяли, але державні органи моніторять лише нас, - розповів Олег Никулишин.
Натомість Костянтин Зінкевич, голова ДПА у Львівській області, має на ситуацію свій погляд.
- Не все так гладко... Ми провели 155 перевірок, і є страшні приклади. На препарати українського виробництва була націнка від 63% до 85%. І це після постанови Кабміну, після розпорядження голови ЛОДА, де йдеться про дозволену надбавку 35%. Наведу поодинокі приклади: націнка на аскорбінову кислоту становила в деяких аптеках 81,2%, глюкозу та суху мікстуру від кашлю - 63%, еуфілін 85%, - запевнив податківець. При цьому Костянтин Зінкевич пообіцяв наступного тижня оприлюднити докладний звіт про перевірки з назвами конкретних аптек. Та, за словами податківця, ефективного механізму покарання таких аптек фактично немає, адже штрафи за підвищення цін мізерні.
Зі свого боку, аптекарі стверджують, що для виживання їм потрібна націнка на ліки у розмірі щонайменше 40% від закупівельної ціни. Окрім того, вони вимагають зменшити перелік життєво необхідних ліків, граничні націнки на які встановлює держава.
- В Україні є дуже багато аптек на душу населення. Можливо, правильно, щоб їх кількість зменшилась. Однак я вважаю недоцільним у кризові моменти втручатися в діяльність аптек і методом зменшення націнки добиватися їх банкрутства. Бо там теж працюють люди, і ми не маємо можливості їх працевлаштувати. Тому потрібно вирішувати цю проблему іншими способами, - резюмував Микола Кміть, голова ЛОДА. Очільник області також пообіцяв надіслати листа із пропозиціями аптекарів Львівщини Президентові України та прем'єр-міністрові.