Інсулінозалежними бувають навіть малюки!

Завдяки спорту та правильному харчуванню хвора на цукровий діабет дитина може жити повноцінним життям

Цукровий діабет – хвороба не лише дорослих, а й дітей. На жаль, щороку кількість діабетиків збільшується, недуга “молодшає”. Згідно з офіційною статистикою, у 2012 році в Україні було зареєстровано більш ніж вісім тисяч дітей, хворих на діабет.
Збільшилася й кількість випадків так званого неонатального цукрового діабету, коли недугу діагностують у немовлят. Якщо ще кілька років тому такий випадок був один на цілу країну, то тепер їх більш як три десятки.
Незважаючи на невиліковність недуги,  жити, хворіючи на діабет, можна довго і повноцінно. Головне, аби батьки додержували певних правил і вчили їх дитину.

Хвороба може маскуватися

Цукровий діабет часто діагностують на пізніх термінах, бо багато його ознак маскуються під різні інфекційні захворювання. Зі слів дитячого ендокринолога, старшого наукового співробітника відділу дитячої та підліткової ендокринології Українського науково-практичного центру ендокринної хірургії, трансплантації ендокринних органів і тканин МОЗ України (УНПЦЕХ) Євгенії Глоби, через те, що дитина стає кволою, у неї знижується працездатність, погіршується сон, болить живіт, батьки думають, що вона підхопила черговий вірус або ж отруїлася
Проте коли цей стан довго не минає, починає мучити спрага, з’являються запах ацетону з рота, нудота, часте сечовипускання, різке схуднення або ж, навпаки, швидке набирання ваги, починають бити на сполох. А діабет уже встиг завдати шкоди дитячому організму…
Найкращим та найточнішим методом діагностики цукрового діабету в дітей є лабораторні аналізи крові та сечі. Аби визначити рівень цукру, потрібно не лише здати кров натщесерце, а й через дві години після їди (бажано вуглеводної).
Тоді дослідження буде більш інформативним. Якщо рівень цукру в крові коливається в межах 3,5 – 5,5 ммоль/л (натще) і до 7,8 ммоль/л (після їди), перейматися не варто. Але якщо ці показники перевищують норму, потрібно негайно вживати заходів!

Визначення типу діабету

На відміну від дорослих у дітей та підлітків найчастіше виявляють цукровий діабет І типу, спричинений руйнуванням клітин підшлункової залози. Він інсулінозалежний, тобто основним методом лікування таких хворих є призначення інсуліну як замісної терапії. Діабет цього типу може виникати після стресу, гострої респіраторної вірусної інфекції, грипу, краснухи, вітряної віспи тощо.
Тому потрібно оберігати дітей від стресових ситуацій та не займатися самолікуванням при вірусних захворюваннях, особливо тих, що супроводжуються гарячковим станом та мають важкий перебіг.
Значно рідше у дітей виявляють діабет ІІ типу, коли контролювати рівень цукру можна з допомогою пігулок і дієти. Цей тип діабету, як каже Євгенія Глоба, тривалий час може не мати явних симптомів. У зоні ризику  діти з надмірною масою тіла. Тому всім повненьким діткам раз на рік варто здавати аналіз крові на визначення рівня цукру.
Останніми роками почали діагностувати й так званий неонатальний діабет у немовлят. Це єдиний тип діабету, від якого малюка можна цілком вилікувати! Серед його симптомів –повільне набирання ваги та певний склад сечі (пеленка, після того як на неї попісяє дитина, має вигляд накрохмаленої).
Виникнення цукрового діабету в немовлят можуть спричинити відсутність грудного вигодовування, відмова від планових щеплень, генетична схильність, поганий стан довкілля чи неправильне харчування.
“Діти, які захворіли на цукровий діабет до дев’яти місяців життя, потребують генетичної діагностики, – зазначила дитячий ендокринолог під час модуля Школи медичної журналістики, присвяченого темі діабету. – Сьогодні в Україні можна пройти безкоштовну генетичну діагностику для виявлення генетичних синдромів, асоційованих із цукровим діабетом. І хоча таку діагностику безпосередньо в Україні не проводять, завдяки спонсорам це безкоштовно роблять у Великобританії”.

Найкраще лікування – профілактика

Щоб не допустити ускладнень, важливо виявити цукровий діабет на ранній стадії. При найменшій підозрі дитину варто показати педіатрові, ендокринологу та перевірити рівень цукру в крові. Зволікання може призвести до ускладнень: діабетичної коми, ампутації кінцівок, ниркової недостатності, навіть сліпоти.
“Майже кожна друга хвора на цукровий діабет дитина має ускладнення. Притім частота хронічних збільшується з віком. Найпрогресивніший – підлітковий вік, – пояснює Євгенія Глоба. – Запізніле виявлення хвороби або ж помилки при введенні інсуліну можуть призвести до ретинопатії (ураження сітківки ока), нефропатії (ураження нирок), нейропатії (ураження судин), цереброваскулярних захворювань, а також до затримки росту, статевого дозрівання, дистрофії, ураження кистей рук”.
Особливу увагу варто приділити дітям, що входять до так званої групи ризику. Тобто тим, що мають надлишкову вагу, ожиріння, обтяжливу спадковість (якщо хтось із рідних хворів на цукровий діабет), хронічні недуги шлунково-кишкового тракту, дерматологічні захворювання, стафілококи, провадять малорухливий спосіб життя.
Уникнути цукрового діабету допоможуть заняття спортом, ранкова гімнастика, часті піші прогулянки. Причому фізичне навантаження має тривати не менш ніж 40 хвилин щодня. Хворі на цукровий діабет діти не повинні відмовлятися від спортивних занять. Займатися важкою атлетикою не бажано, а ось прогулянки на велосипеді саме те.
У діабетології існує таке поняття, як “спосіб життя з цукровим діабетом”, яке означає, що в разі правильного лікування і дотримання усіх рекомендацій лікарів цілком можливо загальмувати або й запобігти ускладнення цієї недуги, внаслідок чого хворий може жити повноцінним життям.
Львів – Київ – Львів

До теми:

Харчування дітей, що мають цукровий діабет

При цукровому діабеті правильне харчування є самостійним методом лікування і відіграє не меншу роль, аніж цукрознижувальні препарати чи інсулін.
Годувати хвору на цукровий діабет дитину необхідно шість разів на добу (приблизно кожні дві-три години) в один і той же час. Відхилення у режимі харчування не повинні перевищувати 15 – 20 хвилин.
Серед основних способів приготування їжі є варіння у воді, в овочевому відварі, над парою з подальшим обсмажуванням у духовці. Для того, аби хворі могли правильно порахувати кількість вуглеводів у своєму раціоні та було зрозуміло, чого категорично не можна їсти, лікарі запровадили поняття хлібної одиниці.
Це дуже важливо для тих, хто отримує інсулін, тому що кількість вуглеводів повинна дорівнювати кількості інсуліну, який вводять хворому.
Одна хлібна одиниця – це:
* 30 г хліба;
* 1 ст. л. борошна;
* 2 ст. л. вареної каші;
* 1 склянка молока;
* 1 ст. л. цукру;
* 1 картоплина;
* 1 буряк;
* 3 виноградини;
* половина грейпфрута, банана, півкачана кукурудзи;
* 1 яблуко, груша, персик, апельсин, хурма, 1 шматочок дині або кавуна;
* 3-4 мандарини, абрикоси або сливки;
* горнятко малини, суниць, чорниць, смородини, брусниць, ожини:
* 1/3 склянки виноградного соку;
* 0,5 склянки яблучного соку;
* 1 склянка квасу чи пива.

Що і скільки можна їсти хворим на цукровий діабет дітям 

Овочі та фрукти. В раціоні хворого на цукровий діабет вони мають бути щодня. Їх поділяють на три групи. Перша група – овочі, фрукти та ягоди, які у 100 г містять менш ніж 5 г вуглеводів (помідори, огірки, капуста, баклажани, салат, кабачки, редис, несолодкі яблука). Дозволяється споживати не більш ніж 800 г на день. Друга група – овочі та фрукти, у 100 г яких міститься від 5 до 10 г вуглеводів (морква, цибуля, буряк, лимони, апельсини, полуниці, смородина, малина). Дозволяється споживати не більш ніж 200 г на день. Третя група – овочі та фрукти, у 100 г яких міститься більш ніж 10 г вуглеводів (картопля, горошок, боби, сушені гриби, банани, дині, виноград, сухофрукти, персики, солодкі сорти яблук). Споживати їх належить якнайрідше.
Крупи. Варто віддавати перевагу гречаній, вівсяній та перловій. Хліб. Переважно житній або з висівками. Можна їсти сухарі, нездобне печиво в обмеженій кількості. М’ясо. Варене й нежирне (курятина, кролятина, яловичина). Риба – також нежирна (хек, тріска, щука, короп, судак). Яйця курячі. Одне на день у вигляді омлета або звареного некруто, а також додані в інші страви. Молоко. Можна пити кисляк, свіже молоко, споживати сир, нежирну сметану та кефір.
Рослинні і тваринні жири. Оливкова, соняшникова, кукурудзяна олії, 25-30 г масла на добу. Супи. Бажано готувати овочеві на слабкому м’ясному, грибному чи рибному бульйонах (1-2 рази на тиждень), а також вегетаріанські борщі. Напої. Несолодкий чай, кава з молоком, натуральні фруктово-ягідні соки з кисло-солодких ягід без додавання цукру (фреші чи компоти без цукру), томатний сік, мінеральні води, настій або відвар плодів шипшини.
Протипоказані:
* цукерки, шоколад, кондитерські вироби, здоба, варення, мед, морозиво;
* гострі, пряні, солоні, вуджені закуски і страви;
* баранячий, свинячий і яловичий жири;
* продукти, що містять холестерин (мозок, печінка);
* перець, гірчиця;
* цукор лише в невеликій кількості з дозволу лікаря
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4099 / 1.62MB / SQL:{query_count}