Цукровий діабет – хвороба не лише дорослих, а й дітей. На жаль, щороку кількість діабетиків збільшується, недуга “молодшає”. Згідно з офіційною статистикою, у 2012 році в Україні було зареєстровано більш ніж вісім тисяч дітей, хворих на діабет.
Збільшилася й кількість випадків так званого неонатального цукрового діабету, коли недугу діагностують у немовлят. Якщо ще кілька років тому такий випадок був один на цілу країну, то тепер їх більш як три десятки.
Незважаючи на невиліковність недуги, жити, хворіючи на діабет, можна довго і повноцінно. Головне, аби батьки додержували певних правил і вчили їх дитину.
Хвороба може маскуватися
Цукровий діабет часто діагностують на пізніх термінах, бо багато його ознак маскуються під різні інфекційні захворювання. Зі слів дитячого ендокринолога, старшого наукового співробітника відділу дитячої та підліткової ендокринології Українського науково-практичного центру ендокринної хірургії, трансплантації ендокринних органів і тканин МОЗ України (УНПЦЕХ) Євгенії Глоби, через те, що дитина стає кволою, у неї знижується працездатність, погіршується сон, болить живіт, батьки думають, що вона підхопила черговий вірус або ж отруїлася
Проте коли цей стан довго не минає, починає мучити спрага, з’являються запах ацетону з рота, нудота, часте сечовипускання, різке схуднення або ж, навпаки, швидке набирання ваги, починають бити на сполох. А діабет уже встиг завдати шкоди дитячому організму…
Найкращим та найточнішим методом діагностики цукрового діабету в дітей є лабораторні аналізи крові та сечі. Аби визначити рівень цукру, потрібно не лише здати кров натщесерце, а й через дві години після їди (бажано вуглеводної).
Тоді дослідження буде більш інформативним. Якщо рівень цукру в крові коливається в межах 3,5 – 5,5 ммоль/л (натще) і до 7,8 ммоль/л (після їди), перейматися не варто. Але якщо ці показники перевищують норму, потрібно негайно вживати заходів!
Визначення типу діабету
На відміну від дорослих у дітей та підлітків найчастіше виявляють цукровий діабет І типу, спричинений руйнуванням клітин підшлункової залози. Він інсулінозалежний, тобто основним методом лікування таких хворих є призначення інсуліну як замісної терапії. Діабет цього типу може виникати після стресу, гострої респіраторної вірусної інфекції, грипу, краснухи, вітряної віспи тощо.
Тому потрібно оберігати дітей від стресових ситуацій та не займатися самолікуванням при вірусних захворюваннях, особливо тих, що супроводжуються гарячковим станом та мають важкий перебіг.
Значно рідше у дітей виявляють діабет ІІ типу, коли контролювати рівень цукру можна з допомогою пігулок і дієти. Цей тип діабету, як каже Євгенія Глоба, тривалий час може не мати явних симптомів. У зоні ризику діти з надмірною масою тіла. Тому всім повненьким діткам раз на рік варто здавати аналіз крові на визначення рівня цукру.
Останніми роками почали діагностувати й так званий неонатальний діабет у немовлят. Це єдиний тип діабету, від якого малюка можна цілком вилікувати! Серед його симптомів –повільне набирання ваги та певний склад сечі (пеленка, після того як на неї попісяє дитина, має вигляд накрохмаленої).
Виникнення цукрового діабету в немовлят можуть спричинити відсутність грудного вигодовування, відмова від планових щеплень, генетична схильність, поганий стан довкілля чи неправильне харчування.
“Діти, які захворіли на цукровий діабет до дев’яти місяців життя, потребують генетичної діагностики, – зазначила дитячий ендокринолог під час модуля Школи медичної журналістики, присвяченого темі діабету. – Сьогодні в Україні можна пройти безкоштовну генетичну діагностику для виявлення генетичних синдромів, асоційованих із цукровим діабетом. І хоча таку діагностику безпосередньо в Україні не проводять, завдяки спонсорам це безкоштовно роблять у Великобританії”.
Найкраще лікування – профілактика
Щоб не допустити ускладнень, важливо виявити цукровий діабет на ранній стадії. При найменшій підозрі дитину варто показати педіатрові, ендокринологу та перевірити рівень цукру в крові. Зволікання може призвести до ускладнень: діабетичної коми, ампутації кінцівок, ниркової недостатності, навіть сліпоти.
“Майже кожна друга хвора на цукровий діабет дитина має ускладнення. Притім частота хронічних збільшується з віком. Найпрогресивніший – підлітковий вік, – пояснює Євгенія Глоба. – Запізніле виявлення хвороби або ж помилки при введенні інсуліну можуть призвести до ретинопатії (ураження сітківки ока), нефропатії (ураження нирок), нейропатії (ураження судин), цереброваскулярних захворювань, а також до затримки росту, статевого дозрівання, дистрофії, ураження кистей рук”.
Особливу увагу варто приділити дітям, що входять до так званої групи ризику. Тобто тим, що мають надлишкову вагу, ожиріння, обтяжливу спадковість (якщо хтось із рідних хворів на цукровий діабет), хронічні недуги шлунково-кишкового тракту, дерматологічні захворювання, стафілококи, провадять малорухливий спосіб життя.
Уникнути цукрового діабету допоможуть заняття спортом, ранкова гімнастика, часті піші прогулянки. Причому фізичне навантаження має тривати не менш ніж 40 хвилин щодня. Хворі на цукровий діабет діти не повинні відмовлятися від спортивних занять. Займатися важкою атлетикою не бажано, а ось прогулянки на велосипеді саме те.
У діабетології існує таке поняття, як “спосіб життя з цукровим діабетом”, яке означає, що в разі правильного лікування і дотримання усіх рекомендацій лікарів цілком можливо загальмувати або й запобігти ускладнення цієї недуги, внаслідок чого хворий може жити повноцінним життям.
Львів – Київ – Львів