Дітей забагато не буває

Ранній початок статевого життя, венеричні захворювання та вживання пива роблять українців неплідними

Народна мудрість каже: “То не родина, де не бігає дитина”. Але, на жаль, не кожне подружжя може відчути радість народження малюка. Щороку в Україні загалом і на Львівщині зокрема прогресивно знижується жіноча та чоловіча фертильність, тобто здатність зрілого організму давати нащадків. За статистикою, майже кожна п’ята родина в Україні є бездітною. Серед головних причин, які призводять до непліддя, медики називають ранній початок статевого життя у підлітків, шкідливі звички та виявлення у них гінекологічних і венеричних захворювань.

Проблема не лише жіноча

Якщо ще кілька років тому відповідальність за ненастання вагітності традиційно покладали на жінку, то тепер ситуація змінилася. Щороку на Львівщині непліддя виявляють приблизно у 100 чоловіків!
За словами головного спеціаліста з репродуктивного здоров’я і планування сім’ї департаменту охорони здоров’я Львівської облдерж­адміністрації Зеновії Івасівки, якщо у жінки можуть привести до непліддя 26 проблем, то у чоловіка – 21.
“За останні п’ять років у Львівській області офіційно виявили непліддя у 426 чоловіків. Насправді ж показники в десятки разів вищі, бо не всі хворі звертаються до лікарів”, – сказала Зеновія Івасівка під час круглого столу, присвяченого Міжнародному дню сім’ї та Тижню репродуктивного здоров’я населення.
Чоловіча неплідність може бути як вродженою, так і набутою, причому переважає остання. “Чоловічу фертильність порушують захворювання запального характеру, певні анатомічні зміни, токсичні впливи, куріння та вживання спиртного, особливо пива, через яке чоловіки гладшають, а процент живих здорових активних сперматозоїдів у них різко знижується”, – додала спеціаліст з планування сім’ї.
Важливим є й те, що на Львівщині смертність чоловіків працездатного віку вчетверо перевищує жіночу. Ситуація не надто втішна, адже, за словами заступника директора департаменту охорони здоров’я, начальника управління медичної допомоги населенню департаменту охорони здоров’я Львівської облдержадміністрації Ірини Микичак, населення працездатного віку – це репродуктивний потенціал держави, це ті люди, які народжують дітей та будують економіку держави.
“До 60 років доживає не більше 45% чоловіків працездатного віку. Причиною стають інсульти, інфаркти та онкопатології. Це не лише українська тенденція, а й загальноєвропейська, – зазначила Ірина Микичак. – Сьогодні особливий пріоритет повинні мати ті програми, що стосуються збереження здоров’я чоловіків і зниження їхньої смертності.

Коли ж народжувати?

Упродовж багатьох років була поширеною думка, що найкращий вік для народження дитини – від 18 до 25 років. Старших жінок називали “пізднородящими”, а пологи у них – несприятливими. Народження дитини у віці до 18 років вважалося раннім і несвоєчасним. Зараз ситуація змінилася. Як зазначає головний акушер-гінеколог департаменту охорони здоров’я Львівської облдержадміністрації Ігор Потапов, найкращий вік для жінки, яка зібралася народити дитину, – 25-27 років.
“Все частіше жінки відкладають одруження та народження дитини на більш пізній період – на 30-35 років. Одні хочуть спочатку здобути освіту, зробити кар’єру, пожити для себе. Для інших важливу роль відіграє матеріальне благополуччя. Кар’єра та бізнес – це добре, але потрібно думати про дітей, – зазначив гінеколог. – Бажано, щоб перші пологи у жінки пройшли у  віці 25-27 років. На відміну від 30-ти і 35-річних жінок, у жінок молодшого віку ускладнення від пологів практично не виникає”.

Не все так погано 

Загалом за минулий рік у Львівській області відбулося 30 тис. пологів, що на 1 200 пологів більше, ніж у попередньому році. Найнижча народжуваність спостерігається у Трускавці, Новому Роздолі і Моршині. Найвища – у Турківському, Жовківському та Сколівському районах.
“Вдала робота з планування сім’ї сприяє народженню дітей саме в той час, коли вони заплановані. Це, у свою чергу, призводить до зменшення кількості абортів, яких у нас щороку стає менше на 500-600”, – сказав головний акушер-гінеколог Львівської області.
Торік на Львівщині зробили 5,7 тис. абортів. Це у 3,5 рази менше, ніж було 15 років тому. “На жаль, достатньо високий рівень абортів спостерігається у жінок, які завагітніли вперше, – приблизно 12%. Можуть бути мільйони причин, але переривати першу вагітність просто не можна зі всіх міркувань. За статистикою, кожна шоста жінка, яка перервала першу вагітність, страждає через непліддя”, – додала Ірина Микичак.

До теми:

Українців вчитимуть, як створити міцну сім’ю, за державною програмою
Для цього уряд затвердив цільову програму підтримки сім’ї до 2016 року. За словами міністра соціальної політики Наталії Королевської, програма має три основні напрямки. Перший напрямок – це матеріальна підтримка сім’ї, другий напрямок – попередження сімейного неблагополуччя, посилення відповідальності батьків за виховання дітей, третій напрямок – підвищення престижу сім’ї та інформаційна складова. “До програми входять соціальний супровід родин у складних життєвих обставинах, робота з вихованцями інтернатів та представниками соціально вразливих груп”, – зазначила Наталія Королевська. Окрім того, чиновники мають намір створити мережу центрів, де сім’ї готуватимуть до життя в подружжі та відповідального батьківства. За даними міністерства, нині в Україні зареєстровано майже 17 млн сімей, 1,3 млн із них є неповними, інформує радіо Свобода.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4194 / 1.58MB / SQL:{query_count}