Чи є обов’язковим візит до сексопатолога?

“Ми з чоловіком плануємо вагітність. Проте, перш ніж це станеться, хочу переконатися, що ми повністю здорові. Я вже ходила до гінеколога і пройшла всі обстеження. Тепер хочу, щоб чоловік пішов до сексопатолога. Він не вважає медогляд обов’язковим. Після вмовлянь все ж погодився, але тепер не знає, куди саме звернутися. Окрім того, чоловіка цікавить, які аналізи чи процедури він має пройти. Дайте, будь ласка, відповідь на ці запитання”
Вікторія Цапик, м. Львів
Марія Малачинська, лікар-гінеколог, в. о. директора Львівського обласного центру з репродуктивного здоров’я населення:
– Чоловік може звернутися у репродуктивний центр здоров’я, що по вул. Короленка, 9. Центр працює у дві зміни з восьмої ранку до восьмої вечора. Попередньо записуватися не треба.
Прийшовши у центр, бажано в реєстратурі оформити картку та звернутися до уролога, а також, якщо буде потрібно, до сексопатолога. Під час першого візиту уролог призначить аналізи, збере анамнез і розповість, що далі має зробити чоловік. Лише після огляду та отримання результатів лікар поставить діагноз та, можливо, призначить лікування.
Серед основних процедур, які потрібно буде пройти чоловікові, є мазок, спермограма та ультразвукове обстеження. Боятися не варто, адже їх роблять чоловікам навіть під час профілактичних оглядів. Якщо чоловік хоче стати батьком, перевірки будуть дуже актуальними. За бажання він може здати тут аналізи та торч-інфекції. Огляд лікаря-уролога у Львівському обласному центрі з репродуктивного здоров’я населення є повністю безкоштовним. Профілактичні огляди рекомендовані чоловікам принаймні раз на рік.
Які симптоми має туберкульоз?

“Зараз часто говорять про те, що у нашій країні багато людей хворіють на туберкульоз. ЗМІ наводять страхітливу статистику, яка доводить: ця недуга дійсно стала глобальною проблемою. Відбуваються навіть місячники раннього виявлення туберкульозу. Мене ж цікавить те, як можна захворіти на цю недугу, як виявити, що людина хвора, і хто може бути в зоні ризику?”
Анатолій Кочерга, м. Львів
Ірина Фесенко, лікар-епідеміолог відділення особливо небезпечних інфекцій
ДУ “Львівський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України”:
– Туберкульоз вражає всі вікові та соціальні групи населення. Найнебезпечнішим він є для дітей та підлітків. Згідно зі статистичними даними, 80% хворих на туберкульоз становлять особи віком від 15 до 49 років.
На туберкульоз починають хворіти насамперед люди з імунітетом, зниженим унаслідок тривалого стресу, депресії, виразкової хвороби, цукрового діабету, алкоголізму, наркоманії та інших захворювань, неповноцінного харчування, виснажливої праці. Від хворого туберкульоз поширюється повітряно-крапельним (під час кашлю, чхання, розмови) та пиловим шляхами (засохлі крапельки мокротиння з мікробактеріями перетворюються на інфікований пил, котрий може бути на підлозі, предметах, у повітрі). Найхарактернішим симптомом туберкульозу є кашель упродовж трьох тижнів і більше, зазвичай, з виділенням мокротиння. Мікробактерії туберкульозу можуть жити у навколишньому середовищі від 3-4 до 8-12 місяців.
В Україні для виявлення цієї хвороби використовують туберкулінодіагностику (реакція Манту), флюорографічні обстеження, які варто проходити щорічно, та лабораторні методи. Найдієвішим методом профілактики туберкульозу у дітей є вакцинація та ревакцинація вакциною БЦЖ.
Як запобігти випадінню волосся?

“Уже зо два тижні спостерігаю у себе надмірне випадіння волосся. Воно залишається і на гребінці, яким зачісуюсь, і на подушці, на якій сплю. Звісно, кількість волосин, що випали, не рахувала, але їх явно у кілька разів більше, ніж зазвичай. Скажіть, будь ласка, чому випадає волосся і як цьому запобігти?”
Оксана Гладій, м. Броди
Марта Коломойцева, косметолог:
– Нормальним вважається випадіння ста волосин на день, хоча ця цифра є різною для кожної людини та залежить від індивідуальних особливостей волосся. Причиною випадіння волосся можуть стати втома, стреси, дієти, авітаміноз та вживання ліків. Основними ознаками того, що ви маєте проблеми з волоссям, є такі: воно надмірно випадає, є ламким, тьмяним, швидко жирніє.
Насамперед людині, у якої з’явилися проблеми з волоссям, необхідно переглянути свій раціон. У весняний період він має складатися з м’яса, риби, печінки, картоплі, буряка, яблук, морепродуктів, сухофруктів та молочних продуктів. Можливо, проблема полягає у шампуні. При випадінні волосся варто використовувати шампунь з екстрактом кропиви, ромашки й ментолу. Тимчасовому випадінню волосся можна запобігти в домашніх умовах. Наприклад, приготувавши такий бальзам: змішати в однакових пропорціях кору дуба та лушпиння ріпчастої цибулі. Склянку суміші залити літром окропу і підігрівати годину, не доводячи до кипіння, процідити. Коли охолоне, втерти у шкіру голови. Змити через годину прохолодною водою.
З якого віку давати дитині сухофрукти?

“Моя півторарічна онука дуже любить сухофрукти. Може їсти їх упродовж всього дня. Найбільше їй до вподоби курага та ізюм. Коли ж у тарілці закінчуються сухофрукти, благально просить ще. Скажіть, будь ласка, чи не зарано моя донька дозволяє онучці їсти сухофрукти і чи не може це стати причиною проблем зі шлунком?”
Галина Новак, м. Львів
Ярослава Томків, керівник Центру дитячої гастроентерології Львівської міської дитячої клінічної лікарні:
– Сухофрукти дуже корисні для організму дитини. Вони містять багато калію, кальцію і заліза, а співвідношення клітковини й органічних речовин у них є збалансованим.
Проте у такому ранньому віці давати дитині сухофрукти зовсім не бажано. Найкраще, якщо мати варитиме їй компоти. Наявність сухофруктів у раціоні дитини може становити серйозну загрозу виникнення болю у животі. Окрім того, можуть розвинутися функціональні розлади шлунку.
Найбезпечніше давати сухофрукти дитині віком від трьох років. Але їх варто заготовляти самостійно. Свіжі яблука зберігаються не надто довго, а ось сушені можуть лежати і до року. Якщо своїх сухофруктів немає, купуючи їх на ринку, варто зважати на виробника, дату виготовлення, сорт, назву технологічної документації, термін зберігання.
До речі, щоб приготувати компот, сухофрукти треба залити гарячою водою (температура води – 80 °С) та дати настоятися кілька годин. Сухофрукти не можна кип’ятити або заливати окропом, адже тоді вони втратять всі свої корисні властивості.