Консультанти з сімейних стосунків повідомляють, що чоловіків, які не цікавляться сексом, стало більше на 40 %. "Не сьогодні, Жозефіно", - млява відповідь Наполеона Бонапарта на нічні прохання його дружини щовечора повторюється у різних спальнях. Чоловіки просто відмовляються від сексу, якщо вірити інформації найбільшої британської консультації з сімейних стосунків.
Фірма «Relate», що займається сексуальною терапією й консультує в питаннях сімейних стосунків, повідомила, що серед її клієнтів на 40 % збільшилася кількість чоловіків, які визнають, що, хоча фізично вони і здатні на секс, він їх не цікавить.
"Раніше чоловіки приходили до нас через імпотенцію – тепер це називається еректильною недостатністю, але віагра частково розв’язала цю проблему, – сказав головний консультант «Relate» Пітер Белл. – Зараз багато чоловіків говорять так, як жінки в 50-ті роки: "Я можу займатися сексом, але не хочу. Не бачу в цьому сенсу".
Белл говорить, що приблизно половина чоловіків, що приходять на консультацію, визнає, що абсолютно не відчуває сексуального потягу. Десять років тому, за його словами, такі скарги були чимось нечуваним.
"Звичайно це одружені чоловіки 30, 40 і 50 років, – сказав він. – Це дуже серйозна проблема. Це більше схоже на психосексуальний розлад, ніж на проблему стосунків, тому що ці чоловіки відмовляються не просто від свого статевого партнера, а від сексу взагалі".
43-річний Біллі, графічний дизайнер з Ньюкастла-на-Тайні, одружений вже 10 років, сказав, що його статевий потяг в останні три роки різко зменшився. "Я все ще люблю мою дружину і впевнений, що саме з нею я хочу провести решту свого життя, але більше не хочу займатися з нею коханням, – сказав він. – Найцікавіше, що у мене буває ерекція і немає ніяких фантазій, пов'язаних з іншими жінками. За багато років моє бажання займатися сексом з ким би то не було зникло".
"Не те, щоб я дуже турбувався через це, але я намагаюся зрозуміти, чому це відбувається зі мною, – сказав він. – У мене з дружиною завжди були складні стосунки, але раніше це завжди переходило в прекрасний секс. Так, моя робота не раз спричиняла стрес, але секс допомагав розслабитися і забути про проблеми на роботі. Я спантеличений тим, що мене це не цікавить, але не можу сказати, що засмучений".
Белл сказав, що проблема "частково в тому, що жінки краще розуміють, що саме вони хочуть від сексу, і готові про це попросити. Ще мені здається, що чоловіки і жінки значно більше схожі один на одного в сексуальному плані, ніж їм хочеться думати. Традиційно вважається, що жінки отримують задоволення від сексу тільки в контексті позитивних і плідних стосунків, а чоловіки збуджуються тільки від візуальних вражень. Але ми бачимо, що, коли зникає збудження від бажання і секс має місце в закріплених стосунках, лібідо і у чоловіків, і у жінок залежить від їхніх стосунків".
Професор лондонської «Royal Free and University College Medical School» Майкл Кінг вважає, що проблема може бути пов'язана з депресією. Минулого тижня він завершив дослідження психічних захворювань в шести країнах, і з'ясувалося, що найвищий ступінь депресії і панічного синдрому у чоловіків спостерігається у Великобританії. "Чоловіки найчастіше мають депресію у віці від 30 до 50 років, – сказав Кінг. – Одне з пояснень цього, що чоловіки не вміють говорити про свої проблеми або виражати відчуття словами".
Професор Кері Купер, що очолює Британську асоціацію консультантів і психотерапевтів (British Association of Counselling and Psychotherapy), згоден з цією думкою: "У чоловіків не така велика соціальна опора, зазвичай вони не так емоційно розвинені, як жінки, їх традиційно не заохочували ділитися своїми переживаннями", – сказав він.
Купер, що є професором організаційної психології і здоров'я в Ланкастерському університеті, звинувачує британську культуру в тому, що робочий день дуже довгий. "Британська традиція працювати дуже довго - від 9 до 17 – спричиняє різні захворювання, в тому числі стреси, – сказав він. – Нервове напруження накопичується, і з часом люди вже не в змозі відключитися і розслабитися".