Консультують фахівці

Чи можна їсти багато лимонів?

“Колись лимонів не їла взагалі, навіть дивувалася, як вони можуть комусь смакувати… А тепер без них не можу прожити ні дня – інколи з’їдаю по дві-три цитрини. Кладу кружальця в чай, посипаю цукром. Буває, що увечері відчуваю кислий присмак у роті, але згодом знову хочу лимона. Скажіть, будь ласка, чи можна їх їсти багато?”
Ірина Хрупа, м. Львів

Оксана Рильська, лікар-терапевт:
– У цитрусових, особливо в лимонах, у величезній кількості міститься вітамін С, тому регулярне їх споживання – чудова нагода зміцнити імунну систему. Проте не варто лимонами зловживати, оскільки вони можуть спричиняти алергічну реакцію. Навіть якщо людині цитрини дуже смакують, на день їх можна з’їдати від кількох кружалець до цілого невеликого плода – не більше! На час хвороби цю “дозу” варто навіть трохи збільшити.
Протипоказано їсти лимони людям з хронічними хворобами шлунково-кишкового тракту, тим, хто має виразку чи гастрит, особливо в період загострень. Кислота, що міститься в цитриновому соці, дуже часто стає причиною печії. Також не можна споживати цих плодів під час запалення горла, ротової порожнини – сік стане причиною подразнення, больових відчуттів, кровотечі. Навіть якщо лимон ефективно очищає печінку, при панкреатиті він також протипоказаний. Не варто споживати його й гіпертонікам.
До речі, у гарячий чай кидати цитрину не бажано, оскільки вітамін С, як і інші корисні речовини, що містяться в ній, зруйнуються. Ліпше зачекати, коли чай трохи вистигне, і додати до нього лимонного соку. Крім того, корисно їсти кружальця лимона з цукром.
Цедра, яку переважно зрізають, є потужним антибактеріальним засобом. Її належить жувати при запальних процесах горла та органах дихання, особливо при гнійній ангіні.
 

Чи можуть ВІЛ-позитивні батьки народити здорову дитину?

“Вже кілька років у мого сина вірус імунодефіциту (ВІЛ). Нещодавно він познайомився з хорошою та привітною дівчиною, в якої також виявили це інфекційне захворювання. З розмов сина знаю, що молоді люди зустрічаються досить тривалий час, навіть планують побратися. Скажіть, будь ласка, чи можуть ВІЛ-позитивний тато і ВІЛ-позитивна мама народити здорову дитину?”
Марія Василівна, м. Львів
 
Мар’яна Служинська, головний лікар Львівського обласного центру з профілактики та боротьби зі СНІДом:

– В Україні діє програма профілактики передачі ВІЛ від матері до дитини. Завдяки її впровадженню 99% ВІЛ-позитивних матерів народжують здорових дітей.
Для того, щоб немовля було здоровим, потрібно дотримуватися певних умов:
– вагітна має вчасно стати на облік як у жіночу консультацію за місцем проживання, так і в Центр з профілактики та боротьби зі СНІДом;
– з 24 тижня жінка при надії  повинна пройти призначену їй специфічну профілактичну антиретровірусну терапію;
– упродовж вагітності здати специфічні аналізи для визначення шляху розродження, тобто чи будуть це природні пологи, а чи кесарів розтин (це один із превентивних заходів передачі ВІЛ матері до дитини під час пологів);
– обов’язковою умовою є відмова жінки від грудного вигодовування.
До речі, щороку у Львівській області народжується від 80 до 90 дітей, батьки яких ВІЛ-позитивні.
 

Як вибрати зубну пасту?


“Від розмаїття зубних паст на прилавках магазинів голова йде обертом, особливо коли вибираєш їх для себе та своєї сім’ї. Ще більше паст нав’язує нам реклама у ЗМІ, пропонуючи відбілювальні, лікувальні, дитячі, з фтором і без. Підкажіть, будь ласка, як правильно обрати зубну пасту?”
Ірина Сніжка, м. Львів

Ніна Смоляр, завідувач кафедри стоматології дитячого віку Львівського медуніверситету, голова Львівського осередку Української асоціації профілактичної та дитячої стоматології:
– Зубні пасти випускають для дітей і дорослих. Вони відрізняються складом, до того ж компоненти, які є у пастах для дорослих, можуть бути шкідливими для дітей.
Усі пасти, що є на ринку, – лікувально-профілактичні. Містять лікувальні складники, тому деякими можна користуватися всього кілька тижнів. Тож самовільно, надивившись реклами, купувати їх не варто – лише за рекомендацією стоматолога і лише в аптеках або спеціалізованих магазинах. Лікар визначить, кому потрібна зубна паста з високою концентрацією фтору, кому – з протикаріозною дією, а кому та, що здатна зупинити кровоточивість ясен. Безпечними вважають пасти, що містять рослинні компоненти.
Перед тим як купувати пасту, бажано прочитати маркування (там повинно бути зазначено, що входить до її складу і яким є її призначення). Упаковання не має бути пошкодженим. При виборі пасти важливу роль відіграє й ціна: якщо зубна паста надто дешева, не варто викидати грошей на неї.
 
 

Як усунути наслідки вживання антибіотиків?


“Після тривалого курсу лікування антибіотиками почала відчувати, що мій організм дав збій – болить живіт, нудить, на обличчі з’явився алергійний висип. Скажіть, будь ласка, як відновити роботу організму після вживання антибіотиків?”
Вікторія Заньчук, м. Дрогобич
 
Марія Калита, лікар-терапевт:
– Справді, інколи через порушення природної мікрофлори кишківника, спричиненої заживанням антибіотиків, у людини можуть виникнути проблеми зі здоров’ям, переважно в роботі шлунково-кишкового тракту. Щоб уникнути побічних ефектів, під час лікування антибіотиками варто паралельно вживати пробіотики – біфідо- і лактобактерії. Разом із антибіотиками для лікування підшлункової залози треба приймати ферменти і жовчогінне. А для нормалізації процесу травлення будуть корисними йогурти, кефіри, овочі та зернові.
Під час вживання антибіотиків людина має додержувати простих правил: частіше бувати на свіжому повітрі, уникати стресів, старатися не споживати шкідливої їжі, не відвідувати людних місць, щонайчастіше мити руки, уникати перегрівань і перемерзань.
 
 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4008 / 1.6MB / SQL:{query_count}