Ліцензування імпортних лікарських засобів, яке запровадять в Україні уже з 1 березня цього року, не призведе до їх дефіциту, навпаки, вони можуть навіть подешевшати!
Зі слів начальника Державної служби з лікарських засобів у Львівській області Сергія Чередніченка, всі імпортери мають надлишкові запаси медпрепаратів на складах, тому дефіциту їх бути не може!
Додаткове ліцензування імпортних лікарських засобів позитивно позначиться на вітчизняній фармацевтичній галузі – дасть їй поштовх для розвитку, а також запобігатиме появі фальсифікату. “Величезна кількість медпрепаратів, які не мають стандарту GMP (міжнародна система норм, правил і вказівок щодо виробництва лікарських засобів, медичних приладів, виробів діагностичного призначення тощо, – “Пошта”) і виробляються без належних умов, в Україну не потраплятимуть. А це майже 10-15% лікарських засобів переважно з Індії, Пакистану, – пояснює Сергій Чередніченко. – Сам механізм ліцензування спрощує перепродаж медпрепаратів. Відпадуть ті фірми, які купують їх на заводах, а згодом постачають дистриб’юторам, бо сам механізм ліцензування був запроваджений для прозорого ввезення лікарського засобу в Україну”.
Зі слів посадовця, вже подали 246 заявок на ліцензування імпортних ліків. Отримати ліцензію дуже просто – це можна зробити за один-два дні. Для цього необхідно подати до Державної служби України з лікарських засобів перелік документів.
“Імпортер подає заяву, і якщо його виробництво відповідає всім нормам GMP, він здобуде ліцензію. Її вартість становитиме приблизно тисячу гривень”, – запевняє він.
Процес ліцензування ліків діє в усьому світі. Україна була однією з небагатьох держав, що не мала такої норми закону. Ще з 2001 р. впровадити ліцензування імпорту ліків їй рекомендували ВООЗ і ЄС, тому цей процес хочуть розпочати вже з 1 березня 2013 року.
У відповідному документі близько 8 тис. найменувань препаратів, які ввозять на територію України. Згідно з ним, імпортери подаватимуть до Держслужби з лікарських засобів підтвердження відповідності стандартам кожного закордонного медпрепарату.
До речі, за оцінками ВООЗ, половина всіх ліків призначається, відпускається або продається неналежним чином, і кожен другий пацієнт приймає їх неправильно, повідомляє УНН. Якраз останнє дуже небезпечне – може призводити до резистентності, коли організм вже не реагує на дію ліків, алергічних реакцій, побічних ефектів за загального зниження довіри пацієнтів до певних медикаментів