Дбайте про здоров’я зубів змалечку

Майже половина трирічних дітей Львівщини мають карієс. Стоматологи кажуть, що винні у цьому батьки, які підсолоджують молоко та купують цукерки

Майже половина трирічних дітей Львівщини мають карієс. Стоматологи кажуть, що винні у цьому батьки, які підсолоджують молоко та купують цукерки

Помиляються ті батьки, які вважають, що лікувати молочні зуби не варто. Але, як стверджують стоматологи, від їх стану залежить, чи будуть здорові постійні.

Ранній карієс зубів

У Львівській області швидкими темпами збільшується кількість випадків раннього карієсу. Якщо 15 – 20 років тому трирічні малюки взагалі не перебували на обліку в стоматологів, а серед п’яти-шестирічних карієс був тільки в одного відсотка, то зараз, зі слів професора, завідувача кафедри стоматології дитячого віку Львівського медуніверситету, голови Львівського осередку Української асоціації профілактичної та дитячої стоматології Ніни Смоляр, така проблема виникає у майже половини дітей.

Значного поширення набув і карієс постійних зубів. Якщо колись у п’яти- семирічних його взагалі не діагностували, то зараз таке захворювання мають 50 відсотків дітей цього віку. А серед 12-річних – 

99 відсот­ків. “На одну 12-річну дитину у Львівській області припадає від п’яти до семи зубів, уражених карієсом. Це найвищий показник в Україні! Набагато менше таких випадків спостерігається у східних та південних регіонах”, – зазначає Ніна Смоляр.

Головною причиною карієсу, пульпіту і періодонтиту в жителів Львівщини фахівець назвала продукти харчування. З її слів, ті, що вирощені на Львівщині, не містять кобальту, міді та цинку, які відіграють важливу роль у профілактиці цього захворювання. А приміром, у Червонограді та на Сокальщині, у питній воді підвищений вміст фтору…

“Фтор має здатність викликати таку патологію, як флюороз, коли на зубах спершу з’являються білі цятки та смужки, згодом вони темніють і з розвитком захворювання набувають жовто-сірого або темно-бурого відтінку. Емаль при цьому легко стирається”, – пояснює стоматолог.

Добрими намірами…

Здоров’я дитячих молочних зубів залежить і від того, який спосіб життя провадить мати під час вагітності. Шкідливі звички (вживання спиртного, куріння), стреси, нераціональне харчування, а також стан екології провокують у новонароджених часті захворювання, різноманітні патології, а також швидке руйнування  перших зубів.

“Досить часто у цьому винні самі батьки, які, наприклад, цукром або медом підсолоджують дітям молоко у пляшечках. Бо, мовляв, так смачніше. Такого робити не варто! Через це у малюків з’являється “пляшковий” карієс, – веде далі стоматолог. – Проте існує ще один вид карієсу (ми, фахівці, називаємо його “бабусин”, коли онукам приносять різноманітні солодощі: тістечка, морозиво, карамельки)”.

Зі слів Ніни Смоляр, ці ласощі дітям, особливо до п’ятирічного віку, взагалі давати не варто, адже у ротовій порожнині утворюється кисле середовище, і зуби швидко руйнуються. Найкраще купувати різноманітні фрукти та овочі.

Профілактика  важлива

Нещодавно Українська асоціація профілактичної і дитячої стоматології провела анкетування понад 5000 дітей. З’ясувалося, що більшість із них не додержує правил гігієни ротової порожнини.

Про це мають дбати передусім батьки! Зуби малюкам варто чистити двічі на день – зранку та ввечері, а звертатися до стоматологів хоча б двічі на рік, а не тоді, коли зуби вже почали боліти.

Насторожити батьків мають почервоніння ясен, гострий біль, білий наліт на язиці, неприємний запах та смак у роті, кровоточивість ясен при чищенні зубів, чутливість їх до холодних та гарячих страв і напоїв, надмірна кількість слини. Якщо батьки виявили хоча б одну-дві з цих ознак, треба терміново йти до стоматолога.

Чим чистити дитячі зуби – також важливо. “Зубна паста має бути лише дитячою. Деякими її видами варто користуватися лише кілька тижнів, бо компоненти, які вона містить, можуть зашкодити, – пояснює стоматолог. – Наприклад, одна зубна паста має високу концентрацію фтору, друга – протикаріозну дію, третя зупиняє кровоточивість ясен. Тому самовільно, надивившись реклами, купувати дитині зубну пасту не слід! Лише за рекоменда­цією стоматолога”. 

ДО ТЕМИ

Корисні поради:

• Фахівці радять починати чистити дитячі ясна невеличким відрізом марлі відразу ж, щойно з’явиться перший зуб. Найзручнішим “пристосуванням” для такого чищення буде палець батька або матері. Цей спосіб підходить і для старших діток, які не хочуть користуватися зубною щіткою.

• Якщо навіть у два-три роки дитина самотужки впорується з чищенням зубів, батьки все одно повинні їй допомагати у цьому аж до шкільного віку.

• Аби зацікавити малюка, придбайте зо дві зубні щітки, наприклад, блакитну – для ранкового чищення і рожеву – для вечірнього. Щітки мають бути  з м’якою щетиною. Їх потрібно змінювати раз на три місяці.

 

Щоб дитина не боялася стоматолога:

• Якщо є можливість,  домовтеся, що перший візит буде екскурсією: познайомте малюка зі стоматологом, покажіть його кабінет, дайте дитині просто посидіти в кріслі, побавитися в ігровій кімнаті.

• Не вживайте без потреби слів “укол”, “бормашина”, “страх” –  лікар сам все пояснить малюкові. Не варто лякати дитину заздалегідь.

• Не намагайтеся за один візит вилікувати два чи більше зубів: дитина не всидить у кріслі більш ніж 20 хвилин.

 ДО ТЕМИ

У межах громадського проекту “Здоров’я твоєї дитини” у Львові триває “Тиждень здорових зубів”. Сьогодні в обідню пору перед оперним театром, у парку ім. І. Франка та на дитячому майданчику біля Порохової вежі відбудеться вулична промоакція “Здорова усмішка”.

На завершення заходів у п’ятницю, 1 березня, о 18.00 у Львівській міськраді організують безкоштовну лекцію “Що робити, аби зуби були здорові”. Проведе її дитячий лікар-стоматолог, член Асоціації стоматологів України Юлія Долгова.

Крім того, маєте змогу отримати інформаційний буклет “Здорові зуби”. 

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4655 / 1.6MB / SQL:{query_count}