За рахунок каси

Тарас Джула, виконавчий директор "Галицької лікарняної каси", про безкоштовні ліки для хворих, європейський досвід лікарняних кас і перспективи на майбутнє

Тарас Джула, виконавчий директор "Галицької лікарняної каси", про безкоштовні ліки для хворих, європейський досвід лікарняних кас і перспективи на майбутнє

muzik.jpg 

Безкоштовна медицина - це міф. Це дуже швидко стає зрозумілим, тільки-но людина чи хтось із членів сім'ї потрапляє до лікарні. Усі медикаменти доводиться купувати за власний кошт. І аптеки часто виставляють такі суми, які у кілька разів перевищують зарплати і пенсії. Допомогти людям у таких випадках зголосилася "Галицька лікарняна каса". "Пошта" напросилася до її виконавчого директора на інтерв'ю.

- Пане Тарасе, для початку поясніть читачам "Пошти", що таке лікарняна каса і на яких за­садах її створено на Львівщині?

- Лікарняна каса - це добровільне громадське об'єднання людей, які хочуть застрахувати себе, своїх рідних на випадок хвороби. Адже не секрет, що лікування нині дуже дороге, ліки весь час дорожчають. Іноді, аби вибратися з недуги, пот­рібні кількасот, а часто й кілька тисяч гривень. Далеко не всі громадяни можуть викласти такі гроші. Тому люди й об'­єднують свої зусилля - стають членами лікарняної каси. Причому ними можуть стати як дорослі, так і діти. Нині члени лікарняної каси щомісяця  переказують на відповідний банківський рахунок членські внески - 20 грн. Якщо членами лікарняної каси стає сім'я, скажімо, тато, мати  і троє дітей, то батько сплачує внесок у розмірі 20 грн, а другий член сім'ї вже - 15 грн. За першу дитину - 10 грн, за другу - 5 грн, а третя стане повноправним членом каси безкоштовно. Членські внески у розмірі 15 грн є і для пільгової категорії громадян, до якої входять пенсіонери, інваліди, студенти, учні, учасники бойових дій. А коли вони потрапляють до лікарні, телефонують нам, і всі медикаменти, які призначає лікар, закуповують за рахунок лікарняної каси.

- Скажімо, член лікарняної каси переказав на відповідний банківський рахунок 20 грн, а через тиждень потрапив до лікарні й потребує лікування на кілька тисяч гривень. Усі ліки йому закуплять за рахунок каси?

- Так, обмежень у вартості ліків нема. Єдине, що член лікарняної каси може розраховувати на безкоштовне забезпечення медикаментами лише через три місяці після вступу до "Галицької лікарняної каси". Скажімо, львів'янин К. став членом лікарняної каси 1 вересня 2008 року. То 1 грудня цього року він може спокійно розраховувати на допомогу каси. Якщо щось трапиться і він у грудні потрапить на стаціонарне лікування, всі ліки закуплять за кошти лікарняної каси. Не має значення, їх потрібно буде на кількасот чи на кілька тисяч гривень. Хоча на той час він сплатить членських внесків лише 60 грн.

- Відколи на Львівщині діє "Галицька лікарняна каса" і скільки людей стали її членами?

- Лікарняна каса створена восени 2007 року. За цей час понад 6 тисяч жителів Львова і області стали її членами. Але це лише початок.  Дедалі більше людей прагнуть застрахувати себе, свої родини на випадок хвороби. Ми не були першо­прохідцями у створенні лікарняної каси. В Україні їх уже є 240, які об'єднують понад 1 млн 200 жителів. Найуспішніша, мабуть, Житомирська. Вона діє з 2000 року і має майже 200 тис. членів. Створення лікарняних кас - це не ноу-хау українців. Цей позитивний досвід запозичено у країнах Європи: у Франції членами Національної лікарняної каси є 80% населення, у Німеччині функціонує найстаріша лікарняна каса Європи АОК, що об'єднує майже 25 млн осіб.

- А як Ви знаєте, що член лікарняної каси потребує допомоги, особливо якщо він живе в селі й лікується в районній лікарні?

- Механізм дуже простий. Коли людина потрапляє до лікарні, вона повинна мати зі собою посвідчення члена лікарняної каси. Номер посвідчення вказують на титульній сто­рінці історії хвороби. Пацієнт телефонує в офіс Галицької лікарняної каси (всі телефони вказані на посвідченні) й повідомляє, в яку лікарню він потрапив. Лікар-експерт каси прибуває туди й з лікарем, що веде хворого, з'ясовує, які медикаменти потрібні цьому пацієнту й закуповує їх.

- Чи багато людей вже скористалося допомогою лікарняної каси?

- Наразі житель Золочівського району (читайте мате­ріал "Безкоштовні операції" - "Пошта") став першим. Для його лікування з коштів каси ми закупили медикаментів на 640 грн. Днями зателефонували й інші члени лікарняної каси й повідомили, що їм, можливо, найближчим часом також знадобиться допомога каси. Усі члени лікарняної каси, що потраплять до лікарні: чи на операцію, чи на лікування - будуть  забезпечені потрібними ліками за рахунок каси.

- Лікарняна каса забезпечуватиме ліками лише тих членів, які потрапили до лі­кар­ні, чи й тих, хто захворів і лі­кується вдома?

Суб'єктивний погляд

Володимир Мишківський,
виконавчий директор благодійної організації "Лікарняна каса" Житомирської області:

Наша лікарняна каса існує вже 8 років і нараховує майже 200 тисяч осіб. Спершу йшло не все гладко, адже люди мало що знали про лікарняні каси, була недовіра. Першими членами каси стали медичні працівники. Але жителі області дуже швидко переконалися, що каса діє в їх інтересах. Розмір членських внесків був різний - 5, 7, 10 грн щомісяця. З другого півріччя 2008 року, коли ліки значно подорожчали, - 15 грн. Якщо членами лікарняної каси є вся сім'я, то за дітей до 18 років батьки платять усього 5 грн за всіх дітей: за одного - 5 грн, а якщо їх троє-четверо, то також 5 грн. Забезпечуємо медикаментами людей, які лікуються і в стаціонарі, і в денному стаціонарі, і тих, що звертаються в поліклініку й до кого викликають "швидку". Торік до цього переліку додали і діагностику. Щомісяця послугами лікарняної каси користуються 10 тис. пацієнтів. Жодних обмежень у забезпеченні медикаментами не існує: треба людині тричі на рік лягти в лікарню чи лікуватися амбулаторно - забезпечення пацієнта ліками каса бере на себе. Найдорожче лікування, яке оплатила лікарняна каса, становило 13 тисяч грн. Це гострі панкреатити, які дають ускладнення.

- Наразі беремо на себе пов­не медикаментозне забезпечення лише тих членів лікарняної каси, які лікуватимуться стаціонарно цілодобово і на денному стаціонарі. Амбулаторне лікування забезпечуємо лише дітям після шести років. Утім, повне забезпечення ліками при амбулаторному лікуванні усіх без винятку членів каси - у наших найближчих планах.

- Люди з хронічними захворюваннями, скажімо, діабетом, можуть стати членами лікарняної каси. Адже значно вигідніше платити внески 20 грн і отримувати безплатні лі­ки на сотні грн?

- Це не зовсім так. Люди з цукровим діабетом чи іншими хронічними захворюваннями можуть стати членами лікарняної каси. Але ми не беремося закуповувати, скажімо, інсулін, бо ним діабетиків забезпечує держава. Та коли такий хворий потрапить до лікарні, наприклад, із гострим апендицитом, ми забезпечимо його усіма потрібними ліками. Такий підхід є і до хворих на туберкульоз, СНІД, людей, які мають проблеми з онкологією, психіатрією, хронічними венеричними захворюваннями.

- Куди звертатися людям, які захочуть стати членами лі­карняної каси?

- Офіс "Галицької лікарняної каси" розташований у Львові, на вул. Кармелюка, 3, телефон
276-97-98. При собі слід мати паспорт, ідентифікаційний код, окрім того, студентам - документ, який підтверджує, що вони навчаються на стаціонарі, пенсіонерам - пенсійне посвідчення. Якщо членами каси ставатиме сім'я з дітьми, то сві­доцтва про народження дітей.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6065 / 1.62MB / SQL:{query_count}