Коли, скільки часу і навіщо потрібно чистити зуби?

“Особисто я чищу зуби двічі на день, проте доньку-підлітка не можу змусити до цього. А якщо й нагадую їй про ретельне чищення зубів, вона робить це абияк. Поясніть, будь ласка, коли саме, як часто і скільки часу потрібно чистити зуби?”
Олена Кушнір, м. Городок
Зоряна Ільчук, лікар-стоматолог:
– Чистити зуби потрібно двічі на день: зранку, після сніданку, і ввечері, перед сном. Не варто робити це відразу ж після вставання. Дуже небезпечно після чищення зубів пити вранішню каву – це може призвести до зміни кольору емалі.
Якщо ж ви поснідали кислою стравою або ж випили апельсинового соку, чистити зуби потрібно не раніше як за півгодини. Річ у тім, що кислота руйнує зубну емаль: вона стає м’якшою. І якщо відразу ж почати чистити зуби, в ній можуть з’явитися тріщинки.
Кожне чищення зубів повинно тривати не менш ніж три хвилини. А щоби проконтролювати цей процес, бажано придбати в аптеці пісочний годинник. Спочатку варто чистити зовнішні поверхні лівих зубів, згодом – передніх, потім – правих; жувальні поверхні верхніх і нижніх, згодом – внутрішні поверхні (так звані язикові) зліва, спереду, справа верхніх і нижніх зубів.
Для кращого очищення жувальних зубів необхідно, щоб голівка щітки була під кутом 45 градусів.
Якщо зубів не чистити взагалі, на них утвориться наліт, причиною появи якого є карієсогенні мікроби і харчове середовище для них. Такий “коктейль” призводить до розвитку карієсу і захворювань ясен.
То в чому ж сила перепелиних яєць?

“Багато чула про те, що перепелині яйця дуже корисні в будь-якому віці: покращують пам’ять, нормалізують кров’яний тиск. Підкажіть, будь ласка, які вітаміни та мікроелементи вони містять, завдяки чому такі корисні?”
Ірина Ганц, м. Броди
Зоряна Завада, голова Асоціації дієтологів Львівщини:
– Їх користь неоціненна. Незважаючи на те, що перепелине яйце менше за куряче і важить лише 10-12 грамів, у ньому в чотири рази більше заліза, фосфору, калію, міді, вітамінів А, В1 і В2. Окрім цього, перепелині яйця на відміну від курячих не є алергенними, навпаки, містять білок овомукоїд, який використовують для виробництва протиалергічних препаратів.
Особливо корисні ці яйця дітям для покращення фізичного і розумового розвитку. Дитина, яка з’їдає на день по два перепелині яйця, має кращу пам’ять, міцну нервову систему, ліпше розвивається і рідше хворіє. Дорослим варто вживати по три-чотири перепелині яйця на день. Вони корисні при анемії, гіпертонічних станах, болю голови, імунодефіциті, захворюваннях шлунково-кишкового тракту, цукровому діабеті. Яйця перепілок не містять холестерину, очищають кров, нормалізують тиск, підвищують гемоглобін, лікують напліддя, екземи. Крім того, покращують самопочуття під час вагітності, особливо при токсикозі, збільшують кількість молока у матерів, що годують грудьми.
Від чого захистить головний убір?

“Дуже не люблю носити шапку – від неї в мене свербить і болить голова. Узимку під час морозів намагаюся накинути бодай капюшон, проте і це інколи забуваю робити. Скажіть, будь ласка, чи це може призвести до якихось проблем?”
Андрій Немирів, м. Львів
Ірина Шаркань, лікар-дерматокосметолог:
– В холодну пору не можна нехтувати головні убори. Важливо, щоб вони були зручними і теплими. Часто, особливо в чоловіків, на морозі мерзнуть вуха: червоніють, іноді на них лущиться шкіра. Тож насамперед вуха потрібно захищати шапкою чи капюшоном, бо може виникнути холодова алергія. Якщо ж уберегтися не вдалося, обов’язково змастіть уражені ділянки на ніч зволожувальним, живильним чи регенерувальним кремом. Можна скористатися і оливковою олією холодного віджиму. Вона підійде для будь-якого типу шкіри.
Волосся також потрібно захищати від холоду, ховаючи під шапку, бо воно сіктиметься, тьмянітиме. Зимові прогулянки без шапки можуть загрожувати й облисінням, гайморитом та менінгітом.
Варто пам’ятати й те, що після тривалого перебування на морозі, зайшовши в приміщення, спочатку треба переодягнутися, зігрітися, а вже потім пити теплий чай чи їсти гарячий суп.
Чи можуть папуги провокувати алергію?

“Місяць тому мені подарували папугу. Я дуже зраділа такому презентові, проте після цього в мене почалися проблеми зі здоров’ям – турбує постійний нежить, сльозяться очі. Скажіть, будь ласка, чи може папуга стати причиною алергічних реакцій?”
Олена Клапчук, м. Львів
Анізія Бандрівська, головний алерголог Львівщини:
– Якщо говорити про те, які тварини можуть найчастіше провокувати алергію, то тут лідирують коти. Проте сильні алергічні реакції можуть спричинити і птахи, особливо папуги.
Найчастіше алергію викликає пір’я папуги, а також послід. Клінічними ознаками таких проявів є часте чхання, кашель, нежить, біль голови, кон’юктивіт та напади бронхіальної астми. Якщо у вас з’явилися ці симптоми, варто зажити антигістамінні, тобто протиалергічні препарати і звернутися до алерголога.
Якщо у когось з’являються прояви алергії удома – краще віддати тваринку чи птаха тому, хто про них дбатиме. Помешкання після цього належить ретельно провітрити та прибрати. Найкраще це робити водно-паровим порохотягом. Пір’я, що донедавна літало помешканням, здатне осідати у будь-якому місці, а його залишки й далі можуть провокувати алергію.
Алергікам варто додержувати певних правил: частіше виходити на прогулянки, особливо тоді, коли у квартирі триває прибирання; замінити пухові подушки і вовняні ковдри синтетичними, позбутися перини; відмовитися від килимів, щільних гардин; час до часу робити вологе прибирання: не тримати удома м’яких іграшок та хатніх улюбленців.