ЧИ МОЖНА на свята усього скуштувати і при цьому не переїсти
“Після святкування Нового року відчуваю, як від надлишку їжі мій організм став бунтувати. Думки про те, що попереду чекає ще багато свят, а відтак різних смаколиків на столі, мене неабияк бентежать. Підкажіть, будь ласка, як відсвяткувати так, щоб і себе потішити, і не переїсти”
Ольга Гринюк, м. Львів
Лідія Горошко, лікар-гастроентеролог:
– Головне правило – не переїдати, адже резерви людського організму не безмежні. Тим паче, що деякі продукти засвоюються дуже важко. Найкраще, їсти частіше, але меншими порціями.
Щоб шлунок не відчував дискомфорту, за дві години до застілля бажано перекусити. Дуже доречними стануть кілька ложок будь-якої каші, яка легко наповнить шлунок. Сідаючи за святковий стіл, можна випити склянку узвару, соку або просто води, але в жодному разі не кольорових газованих напоїв.
Хоча чимало людей вважають, що розпочинати застілля треба зі салатів, мовляв, вони не такі калорійні й, якщо ними заповнити шлунок, то для іншої їжі залишиться вже мало місця, а ле це не так. Святкову трапезу варто розпочати з білкової їжі. Тож, найкраще підійдуть страви з курки, м’яса чи риби. Не бажано змішувати різні білки, тобто не можна їсти одночасно курятину і рибу.
Важливим моментом є споживання сумісних між собою продуктів. Наприклад, м’ясні страви краще їсти з овочами та салатами, а не з хлібом. Борошняні вироби та м’ясо перешкоджають одне одному перетравлюватися, організм окислюється, відтак, виникає дискомфорт, неприємні відчуття і навіть болі.
Щоб уникнути або ж не загострити таких проблем, як захворювання дванадцятипалої кишки, хронічні холецистити, панкреатити чи гепатити, їжа не повинна бути жирною, смаженою чи копченою. Бажано, аби вона була вареною і низькокалорійною. У цей період варто відмовитися від жирних відварів, грибів, салатів приправлених майонезом чи жирною сметаною і навіть від холодцю. Найкраще, якщо на столі будуть запечені риба і м’ясо, овочевий суп, салати з олією.
Якщо ж людина таки переїла і відчуває дискомфорт у шлунку, у такому випадку у жодному разі не варто залишати організм сам на сам із проблемою. Для боротьби з токсинами, які утворюються в організмі внаслідок переїдання, можна прийняти хоча б перевірене активоване вугілля. Переїдання може спричинити печію.
Упоратися з нею допоможуть пляшка мінеральної води або активоване вугілля. Категорично заборонено розводити харчову соду, оцет та воду. Реагуючи із соляною кислотою шлунка, сода сприяє утворенню вуглекислого газу, який подразнює слизову оболонку, призводячи до збільшення синтезу шлункового соку та до повторного виникнення печії.
Перетравити їжу здоровій людині допоможуть ферментні препарати, їх варто вживати безпосередньо під час споживання страв. Тим же, хто знає про проблеми свого організму, особливо органів травлення, не варто займатися самолікуванням, краще звернутися по допомогу до лікаря, який і призначить необхідні препарати. Самолікування ж може призвести до шлунково-кишкових, серцево-судинних захворювань і навіть нервових розладів.
Дуже важливо між застіллями побільше бувати на свіжому повітрі – прогулянки парком або хоча б тротуаром уздовж дороги розвантажать шлунок і приготують до наступного смачного столу.
Як уникнути, а при потребі і позбутися, похмільного синдрому
“Так уже повелося, що на новорічно-різдвяні свята ми зазвичай вживаємо спиртні напої. А що за один день можна погостися у кількох господарів (одні наливають вино, інші – горілку, а вдома пили коньяк), то наступного ранку настає неприємне похмілля. Порадьте, будь ласка, як можна уникнути похмілля, а якщо воно настало – як його легко позбутися?”
Ігор Кравець, м. Городок
Зоряна Завада, голова Асоціації дієтологів Львівщини:
– Шкоди від напоїв не буде, якщо вживати безпечні дози. Ними можна вважати 50 г коньяку, 60 г горілки або ж 200 г вина, найкраще білого сухого. Спиртне, випите у цих дозах, розщепиться ще у шлунку і не дійде до печінки, серця, мозку.
Під час святкової трапези варто пити лише один вид спиртного напою, а не змішувати різні. Якщо ж комусь дуже кортить спробувати ще чогось іншого, тоді варто розпочинати зі слабшого, а потім перейти до міцнішого.
Зі всіх напоїв краще пити горілку, але вона повинна бути лише якісною. Найгірше перетравлюються газовані спиртні напої, тому шампанським або ж газованим вином зловживати не варто.
Дехто помилково вважає, що горілку обов’язково слід закусити жирними стравами. Це не так, найкраще чарку горілки закушувати квашеним огірком, маринованими грибами, сирими овочами.
Якщо похмілля все ж настало, організму обов’язково слід допомогти впоратися з проблемою. Полегшити стан допоможуть велика кількість випитої рідини. Найкраще підійдуть гарячі солодкі напої, які оновлюють кров’яне русло. Також у нагоді стануть відвари з м’яса, капустяний, огірковий, помідоровий розсоли. Вони сприяють залуженню крові та очищенню організму через нирки. А ось від кави та чаю варто відмовитися, бо вміст кофеїну сприяє збільшенню притоку крові до мозку, що може бути небезпечним у випадку судинного захворювання, атеросклерозу, схильності до підвищеного тиску.
Як увійти в робочий ритм після свят
“Січень “багатий” на вихідні. Часу вдосталь і для відвідування гостей, і для приємних знайомств та спілкувань. Проте, після гучних святкувань таки доведеться повернутися до робочих буднів. Сама згадка про це мене дещо засмучує. Підкажіть, будь ласка, як можна безболісно повернутися до робочого ритму після затяжних свят?”
Галина Меденич, м.Львів
Звенислава Кечур, лікар-прихотерапевт:
– Єдиного рецепту, як безболісно повернутися до роботи після свят, немає. У кожної людини свій ритм та стиль життя – у ньому вона живе, з ними святкує, а тому шукає власний спосіб адаптації.
Цьогоріч у нас не так багато вихідних, як це було у минулі роки. Тому особливого рецепту давати не потрібно. Кожна людина підсвідомо знає, якщо робочі дні і розпочалися, інтенсивної роботи все одно не буде. А якщо роботи за цей час і назбиралося, людина уже сама навчилася налаштовуватися на правильний безпечний ритм.
Тим не менше, перед першим трудовим днем, не зважаючи на бажання максимально погуляти, один день потрібно залишити на адаптацію. Особливо це стосується людей, які святкували поза домом.
Щоб легше ввійти в робочий ритм, варто підготуватися, наприклад, гарно виспатися. Також варто привести своє тіло в тонус: фізичні навантаження оптимізують. Тому зарядка, ранковий біг або просто прогулянка до місця роботи будуть дуже доречними.
Приступати до роботи варто поступово, але не занурюватися у неї з головою. Не рекомендується затримуватися після роботи або працювати понаднормово.
Також велике значення має настрій: роботу після свят треба сприймати не як щось обтяжливе, а як справу, що приносить якщо не задоволення, то, принаймні, гроші. Поставте перед собою завдання – чого хочете від своєї роботи в новому році – і починайте його реалізовувати. Чітко визначена мрія або конкретна мета змусять “прокинутися” робочий ентузіазм навіть після дуже бурхливого святкового марафону.